EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové se bojí, že EET zničí společenský život na vesnicích

Evidovat, či neevidovat? Ministr financí Andrej Babiš navštívil obec Vysočina, aby zde se starosty a zástupci spolků z regionu diskutoval nad problémem, zda mají spolky evidovat své tržby elektronicky. Andrej Babiš sice zamítl myšlenku vyjmout spolky z povinnosti EET, přesto účastníci odjížděli relativně spokojení.

29.3.2017
SDÍLEJ:

Návštěva ministra financí Andreje Babiše v obci VysočinaFoto: Lukáš Vaníček

Zákon stanovuje, že příjmy z drobné vedlejší podnikatelské činnosti nepodléhají EET, pokud nepřekročí částku 175 tisíc korun za rok nebo 5 % z celkových příjmů/výnosů spolku. Tato částka je však podle oslovených účastníků diskuze velice nízká a spolky ji snadno překročí, byť pořádají jen pár akcí do roka.

Strach z chyby

Z čerstvých zkušeností členů spolků vyplynulo, že pokud spolek začne své tržby evidovat elektronicky, dostává se do velikých technických potíží. Lidé, kteří například prodávají občerstvení při hasičských soutěžích nebo dětských dnech, to dělají nezištně, aby podpořili život v obci.

Jenže najednou se bojí, aby neudělali v evidenci chybu, která by mohla skončit vysokou pokutou, tak svoji pomoc odříkají. Najednou nezbývá dostatek ochotných lidí, kteří by se na akci organizačně podíleli.

„Lidé ve spolcích dělají dobrovolnou činnost pro druhé a nechci, aby to měli ještě složitější, než to mají dosud. Jakmile jejich činnost ustane, společenský život v obci definitivně zanikne," obává se například starostka ze Sebranice Lenka Kralová.

S jejími slovy souhlasili zástupci Sboru dobrovolných hasičů ze Štěpánova.

Čtěte také: Provozovatel kiosku u Pekla skončil kvůli EET. Hledá se náhrada

Více pokladen

„Když pořádáme soutěž, máme stánek s občerstvením o pěti oknech a přes silnici stojí ještě jeden, kde se prodávají lístky a nápoje. Abychom mohli tržby evidovat, potřebovali bychom dvě až tři pokladny a k nim připojení na internet. To jsou obrovské náklady, které si ani nemáme jak odečíst z daní," vysvětluje velitel SDH Štěpánov Roman Kunhart.

Starosta štěpánovského sboru Ivan Vtípil dodává: „Tohle setkání už mělo být před tím, než EET vůbec zavedli. Přijde mi, že Praha najednou zjistila, že na vesnici fungují nějaké spolky." Účastníci setkání odjížděli z Vysočiny relativně spokojení, ačkoli Andrej Babiš zamítl myšlenku zprostit spolky povinnosti EET, a to s tím, že by se spolkem najednou stal každý…

Čtěte také: EET a fitness: trenéry čeká existenční dilema, zákazníky fronty

Koho osvobodit?

Nicméně starostové vyslovili myšlenku, aby od povinnosti elektronické evidence byly oproštěny ty spolky, jejichž letitá historie prokázala, že skutečně mají na srdci hlavně blaho dané obce. Zazněla i myšlenka, aby zastupitelstva daných obcí certifikovala spolky, které by tak nemusely tržby evidovat.

Andrej Babiš na závěr své návštěvy připustil, že právě dobrozdání od vedení obce by mohlo sloužit jako potvrzení, že spolek neslouží k obcházení zákona. Není ale jasné, zda se v tomto volebním období stihne vytvořit metodika, která by povinnosti evidovat tržby vyjasnila. „Budeme se snažit, nic ale neslibuji," uvedl na to konto ministr financí a uzavřel: „Mám jasno v tom, že třeba hasičský ples se nemá evidovat. Snažil jsem se tento problém řešit přes paušální daň, ale to mi zamítli."

Čtěte také: Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Autor: Lukáš Vaníček

Nahravá se anketa
29.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Noční provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Pracovní doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.

Obchod - Zaměstnanec výběrové restaurace 125 Kč

Hledáme zaměstnance do známé výběrové restaurace na pozici obsluhy zákazníků za pultem, přípravy rybích pokrmů, salátů apod. Nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha zákazníků, příprava rybích pokrmů, salátů, snacků, práce na pokladně, udržování pořádku na pracovišti.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis , Náplň práce:, administrativa (kopírování, laminování), kompletace smluv, vedení dokumentace , Požadujeme: , bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, schopnost samostatné i týmové práce, logické myšlení, Nabízíme: , zázemí silné a stabilní společnosti , možnost dalšího vzdělávání , práci v příjemném a přátelském prostředí , HPP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Pracoviště: Centr group-elmont s.r.o.-brno, 602 00 Brno 2. Informace: Dana Mahrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >