Celníci odhalili první restauraci, jež nebyla napojená na EET
Ledeč nad Sázavou – Celníci odhalili na Vysočině první hospodu, která nebyla zaregistrovaná k elektronické evidenci tržeb (EET).

Šlo o restaurační zařízení v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.
„Provozovatel neměl žádné pokladní zařízení, které by odesílalo tržby finanční správě," informoval mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.
Podle informací Deníku nešlo o kontrolu na udání, ale náhodnou kontrolu celníků. Ti si v restauraci dali oběd. Při placení pak chtěli účtenku z EET. Té se ale nedočkali. „Provozovateli restaurace hrozí pokuta až do výše půl milionu korun," řekl Zeman. Při opakovaném prohřešku mohou úřady restauraci dočasně uzavřít.
Celníci ve spolupráci s finanční správou provádějí kontroly dodržování EET od začátku roku, kdy byla zavedena v celé zemi. Hostinští musí zákazníkům při placení vždy vydat účtenku z registrační pokladny.
Čtěte také: Účtenky mohou být vadné, varuje komora
Hlavní zprávy










Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi
1. Co to je EET?
Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.
zobrazit více >2. Jak EET funguje?
Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.
zobrazit více >3. Kdo eviduje tržby?
EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.
zobrazit více >4. Co je evidovanou tržbou dle EET?
EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…
zobrazit více >5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)
Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.
zobrazit více >6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?
Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.
zobrazit více >Praktické otázky z provozu
1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?
V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.
zobrazit více >2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?
Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.
zobrazit více >3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?
Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.
zobrazit více >4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?
Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.
zobrazit více >5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.
PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.
zobrazit více >