Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kavárna divadla, kde hraje žena Stropnického, nemá EET. Prý nemusí

V kavárně pražského Divadla Bez Zábradlí, kde hraje i manželka ministra obrany Martina Stropnického (ANO) Veronika Žilková, se zákazník účtenky nedočká. Podle legislativy je to ale špatně. EET zde podle všeho měla fungovat už v prosinci, provozovatel podniku ji však zavede až v březnu. V jiných divadlech museli kvůli nutnosti vydávat účtenky prodlužovat přestávky. 

20.2.2017 11
SDÍLEJ:

Divadlo Bez zábradlí. Ilustrační fotografie.Foto: Ivo Mičkal

Proč účtenky v Divadle Bez Zábradlí nedávají, vysvětlil provozovatel kavárny. „My účtenky v divadle zavádíme až od března. V kavárně nemáme židle a stoly, tudíž ještě nespadáme pod EET. V ostatních restauracích i v jídelně pokladny máme a tam se doba čekání prodloužila. Odliv zákazníků nám žádný nenastal," uvedl Vladimír Svoboda, majitel společnosti Maximum party service, která divadelní kavárnu provozuje.

Čtěte také: EET po dvou měsících: Hospody zdražily, guláš stojí i o 10 korun více

Vysvětlení však není zcela jednoznačné, tato známá pražská scéna totiž ve své kavárně stoly i židle má. Účtenky zde ale stále nevydávají. „S manželkou jsme o přestávce hry Mnoho povyku pro nic navštívili kavárnu a oba nás překvapilo, že jsme nedostali účtenku. Zaujalo nás to i z toho důvodu, že tam hraje žena ministra z hnutí ANO, které EET s takovou vervou prosazovalo," sdělil serveru Denik.cz čtenář, jehož jméno redakce zná. Pro upřesnění dodáváme, že Veronika Žilková není stálou členkou souboru, ale v divadle jen hostuje.

"Pokud je v divadle kavárna, tak záleží na tom, kdo ji provozuje a jaký má živnostenský list. Pokud vaří kávu, kterou si člověk může vypít na místě, potom spadá do první vlny EET, která zavedla evidenci od 1. prosince. EET nemusí mít veřejně prospěšný poplatník, to jsou například příspěvkové organizace. Pokud je to kavárna, jedná se vždy o hostinskou činnost," uvedla finanční správa.

Pokladnu zatím nemusí mít například Divadlo J. K. Tyla v Plzni. "EET pokladnu jako příspěvková organizace zatím mít nemusíme," řekla Michaela Svobodová, mluvčí divadla.

Nepřehlédněte: Dvanáct dnů do startu druhé vlny EET: obchody se stále ještě připravují 

Jak nesou ostatní divadla přechod na EET? Například v hradeckém Klicperově divadle museli prodloužit přestávku. Dát si kávu, dvojku vína nebo chlebíček už není tak snadné jako dřív. Než každému u pokladny vyjedou lísteček, tak začíná druhá polovina hry.

Tržby naopak neevidují v Národním divadle. „Provozovatelé v bufetu Národního divadla nemají povinnost EET, máme rozklad z Ministerstva financí," sdělil mluvčí divadla Tomáš Staněk. Zdejší provozovatel si pronajímá pouze prostor nutný k výdeji občerstvení, nikoli pro jeho konzumaci. Funguje tedy na základě stánkového prodeje. Národní divadlo bude muset EET zavést od začátku roku 2018, na situaci se podle Staňka připravuje i tím, že řeší zavedení plateb kartou, které případné čekání výrazně zkrátí. V úvaze je zatím i prodloužení přestávky. „Počítáme s tím, že bychom přestávku protáhli přibližně o pět minut abychom reflektovali nárůst času," dodal Staněk.

Oproti tomu ředitel Divadelní společnosti v Ostravě Jiří Krejčí situaci dramaticky nevnímá. „Nevím zatím o ničem takovém, náš divadelní klub má v pronájmu soukromá osoba a navíc návštěvnost v tomto klubu je v posledních měsících poměrně nízká," řekl Jiří Krejčí. Názory a zkušenosti se ale různí, například v Českém Těšíně nastaly s EET značné problémy. Paní, která má kavárnu v pronájmu, neměla dost peněz na pořízení pokladny. Museli se tak najít noví nájemci. 

Autor: Zuzana Zelenková

Nahravá se anketa
20.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Hledáme montážníky vzduchotechniky 35 000 Kč Montážník VENTILA vzduchotechnika s.r.o. přijme montážníky vzduchotechniky, rekuperace, klimatizace a digestoří. Vyučení a praxe v oboru chlazení nebo elektro výhodou, né podmínkou. Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B aktivní řidič, samostatné rozhodovací schopnosti, pracovitost, beztrestnost, poctivost. Nabízíme dobré platové ohodnocení se spoustou benefitů. Gastronomie - Výdej hotovek - 1/2 HPP kantýna 9 000 Kč Sháníme kolegu/kolegyni do naší nové kantýny na Praze 10, 1/2 úvazek, 4h denně. Jde o výdej hotových jídel Po-Pá, 10-14h. Jídlo, pití a uniforma zdarma, rádi Vás zaškolíme, pokud nemáte zkušenosti, zkušenosti z gastra výhodou. Požadujeme spolehlivost a příjemné vystupování. Pozice je vhodná pro důchodce nebo maminky na mateřské. Plat 9.000 Kč čistého. Gastronomie - Hlavní kuchař / šéf parte 36 000 Kč Přijmeme hlavního kuchaře s praxí nebo zkušenostmi v oblasti italské kuchyně. Nabízíme stabilní zázemí rozvíjející se firmy a dobré ohodnocení (36-40.000 Kč) krátký/dlouhý týden. Ristorante - pizzerie Teodoro se nachází na pěkném slunečném náměstí adresou: náměstí Přátelství 1518/2. Nástup možný ihned. V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail nebo volejte na tel. pro lepší komunikaci. Budeme se těšit!!! Administrativa - Asistent/ka prodeje 21 000 Kč Obchod s japonským zbožím hledá pracovníka do prodejního oddělení. Hlavní zodpovědnosti: komunikace se zákazníky a dodavateli (v ČJ a AJ); zpracování objednávek; zpracování faktur; prodej v obchodě; příprava objednávek k expedici. Běžná pracovní doba pondělí až pátek, víkendy a svátky volné.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY