Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Juračka: Malé obchody zkrachují, kvůli účtenkám to ale nebude

Přesně měsíc do startu povinných účtenek panuje mezi tuzemskými obchodníky napjaté očekávání. Od března se má ke 40 tisícům hospodských přidat dalších 250 tisíc větších i menších obchodů. Část z nich se ale března vůbec „nedožije" anebo skončí krátce po zavedení EET.

2.2.2017
SDÍLEJ:

Zdeněk JuračkaFoto: Deník/Jaromír Kulhánek

V rozhovoru pro regionální Deníky to předvídá Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která sdružuje právě nejohroženější skupinu menších, převážně vesnických prodejen.

Čtěte také: Hospodskému, který vybírá „babišné", trest nehrozí

„Kolik prodejen a jestli vůbec se kvůli EET zavřou, se těžko odhaduje. Existuje však hodně obchodů, resp. obchůdků, které přežívají na okraji šedé ekonomiky. Dá se tedy předpokládat, že dost prodejen ukončí činnost, ale ve velké většině nikoliv kvůli EET, ale kvůli špatné ekonomice," potvrzuje Juračka (na snímku). Asociace, která hovoří za čtvrtinu všech prodejen v ČR, zavedení elektronické evidence tržeb od začátku podporovala. Byť s velkou výhradou – stát totiž nabízí živnostníkům jen jednorázovou daňovou slevu pět tisíc na pořízení pokladny či tiskárny. V reálu stojí základní pokladna minimálně dvakrát i třikrát tolik. „Vznik EET jsme podporovali zejména proto, že od toho čekáme odstranění disproporcí, tedy narovnání trhu tak, aby měli všichni stejné konkurenční podmínky. Zatím nikdo nevymyslel nic jiného či lepšího, co by mělo naše představy naplnit. Pokud se ale EET nepovede a podmínky na trhu se nesrovnají, naši členové, tedy stávající podporovatelé, ztratí důvěru v dobré úmysly státu," upozorňuje Juračka.

Přestože třeba část hospod kvůli EET skončila, povinné účtenky podle Juračky zvýší daňovou výtěžnost. „Slibná předzvěst je v tom, že o sto procent narostl počet subjektů přihlášených k platbě DPH v rámci první vlny EET, která platí pro hospody a hotely," popisuje šéf asociace.

Poctiví obchodníci totiž dlouhodobě upozorňovali na fakt, že řada večerek tvrdí, že ročně nemá obrat milion korun. A tudíž neplatí DPH. I laickým pohledem to podle něj lze zpochybnit. „Běžte se podívat jen na hodnotu zboží, kterou tam mají. Tu museli z něčeho zaplatit," popisuje Juračka.

Celá konstrukce placení DPH je podle něj hodně zvláštní. „Vždycky říkám, že Česko je unikátní v tom, že když chcete platit DPH, musíte se k tomu sami přihlásit. Musíte jít na finanční úřad a tam se přiznat, že máte tržby nad milion a že se dobrovolně hlásíte jako plátce DPH. Když ale do dneška neexistuje povinnost evidovat tržby, tak vám, pokud nebudete chtít, úřad velmi těžko dokáže, že máte či nemáte tržby nad milion a tudíž máte či nemáte platit DPH. To by se po spuštění EET mělo změnit," doufá zástupce nejmenších obchodů.

Prozatím by ale v EET nedělal žádné výjimky. Až po spuštění se zjistí, kdo jaké tržby má či nemá, a teprve potom by se měly řešit úlevy, třeba pro drobné živnostníky či farmářské trhy.

Tuzemské krámky v základních datech15 249 prodejen s potravinami bylo loni evidováno v České republice. Z toho 1400 prodejen připadá na řetězce a zbytek na menší prodejny.
Úplně nejmenších obchodů do 50 m2 je 6619. Každý třetí z nich patří asijským obchodníkům.
Za posledních 20 let skončilo podle dat AČTO 6000 malých prodejen, ročně končí cca 300 obchodů do 400 m2.
Z hlediska celorepublikových tržeb ale řetězce vytvoří 70 procent a početnější, ale menší krámky jen třetinu tržeb.

Zdroj: AČTO – 2016

Čtěte také: Elektronická evidence tržeb: Její zavedení vyjde obchodní řetězce na miliony

Autor: Jan Klička

2.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Hledáme montážníky vzduchotechniky 35 000 Kč Montážník VENTILA vzduchotechnika s.r.o. přijme montážníky vzduchotechniky, rekuperace, klimatizace a digestoří. Vyučení a praxe v oboru chlazení nebo elektro výhodou, né podmínkou. Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B aktivní řidič, samostatné rozhodovací schopnosti, pracovitost, beztrestnost, poctivost. Nabízíme dobré platové ohodnocení se spoustou benefitů. Gastronomie - Výdej hotovek - 1/2 HPP kantýna 9 000 Kč Sháníme kolegu/kolegyni do naší nové kantýny na Praze 10, 1/2 úvazek, 4h denně. Jde o výdej hotových jídel Po-Pá, 10-14h. Jídlo, pití a uniforma zdarma, rádi Vás zaškolíme, pokud nemáte zkušenosti, zkušenosti z gastra výhodou. Požadujeme spolehlivost a příjemné vystupování. Pozice je vhodná pro důchodce nebo maminky na mateřské. Plat 9.000 Kč čistého. Gastronomie - Hlavní kuchař / šéf parte 36 000 Kč Přijmeme hlavního kuchaře s praxí nebo zkušenostmi v oblasti italské kuchyně. Nabízíme stabilní zázemí rozvíjející se firmy a dobré ohodnocení (36-40.000 Kč) krátký/dlouhý týden. Ristorante - pizzerie Teodoro se nachází na pěkném slunečném náměstí adresou: náměstí Přátelství 1518/2. Nástup možný ihned. V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail nebo volejte na tel. pro lepší komunikaci. Budeme se těšit!!! Administrativa - Asistent/ka prodeje 21 000 Kč Obchod s japonským zbožím hledá pracovníka do prodejního oddělení. Hlavní zodpovědnosti: komunikace se zákazníky a dodavateli (v ČJ a AJ); zpracování objednávek; zpracování faktur; prodej v obchodě; příprava objednávek k expedici. Běžná pracovní doba pondělí až pátek, víkendy a svátky volné.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY