Podle výjimky ze zákona o elektronické evidenci tržeb nemusí městské provozovny tento systém používat. To však neplatí pro komisní prodej. Kvůli náročné realizaci po technické i finanční stránce se v březnu rozhodla řada informačních center na Opavsku komisní prodej zcela zrušit.

Publikace, výrobky či potraviny místních výrobců tedy už nebude možné v informačních stáncích kupovat.

Stánky trhovců na znojemském Masarykově náměstí zely v pondělí dopoledne prázdnotou.
Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

O místní autory mají lidé velký zájem

Komisní prodej přitom byl pro mnoho obcí jedinou možností, jak regionální díla snadno šířit mezi jejich návštěvníky z Česka i z ciziny.

Zrušení komisního prodeje mezi prvními oznámil ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký: „V Hlučíně je infocentrum součástí Muzea Hlučínska, příspěvkové organizace. Obecně jsou příspěvkové organizace z EET vyňaty. Pokud ovšem provozují komisní prodej, v němž prodávají zboží subjektům, na které se EET vztahuje, tak se také ony stávají součástí EET.

Lukáš Freisler, Sýrárna: Já jsem na to EET už dlouho předem připravený. Co se týče technického provozu, tak v tom problém žádný nebyl. Samozřejmě se nám lépe dýchalo bez toho podrobného zkoumání tržeb.
Nejmenší obchody by mohly získat kompenzaci za EET

Naše infocentrum komisní prodej zrušilo a EET zavádět nebude. V omezené míře zboží nakoupí k vlastnímu prodeji."

Hradec už neprodává

Díla místních výrobců pak zcela zmizí z pultu infocentra v Hradci nad Moravicí. Zde se komisnímu prodeji v minulosti velmi dařilo. „Komisní prodej byl u nás od března tohoto roku zrušen. Příčinou byla nutnost zavedení systému elektronické evidence tržeb, řekla k současnému stavu Lenka Hanáková z informačního centra z Hradce nad Moravicí.

„Je to škoda, těch publikací a předmětů, které se na komis prodávaly bylo poměrně hodně. Jednalo se pak většinou o díla regionálních autorů. Měli jsme tu například publikaci Petra Havrlanta k výstavě historických pohlednic nebo knihu Víta Skaličky o místním nářečí," dodala k tématu Hanáková.

Návštěva ministra financí Andreje Babiše v obci Vysočina
Starostové se bojí, že EET zničí společenský život na vesnicích

Podobně jako v Hlučíně se snaží řešit současný problém také ve Vítkově. „Komisní prodej jsme u nás také zrušili. Vzhledem k malému objemu zboží, které jsme prodávali, by se nám zavedení systému kvůli elektronické evidenci tržeb vůbec nevyplatilo.

Pro konečného zákazníka se však de facto nic nemění. Protože se u nás tímto způsobem prodávaly pouze dvě publikace, domluvili jsme se s jejich dodavateli, že od nich budeme tyto knihy kupovat přímo," uvedla vedoucí Oddělení kultury města Vítkov Daniela Olbertová.