Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EET vyhání regionální autory z informačních center

Informační centra mnoha obcí na Opavsku se rozhodla pro zrušení komisního prodeje kvůli zavádění elektronické evidence tržeb. Tento druh prodeje byl v minulosti používán pro snadné šíření děl regionálních autorů.

4.4.2017 4
SDÍLEJ:

Informační centrum v Šumperku.Foto: Deník / Kubová Hana

Podle výjimky ze zákona o elektronické evidenci tržeb nemusí městské provozovny tento systém používat. To však neplatí pro komisní prodej. Kvůli náročné realizaci po technické i finanční stránce se v březnu rozhodla řada informačních center na Opavsku komisní prodej zcela zrušit.

Publikace, výrobky či potraviny místních výrobců tedy už nebude možné v informačních stáncích kupovat.

O místní autory mají lidé velký zájem

Komisní prodej přitom byl pro mnoho obcí jedinou možností, jak regionální díla snadno šířit mezi jejich návštěvníky z Česka i z ciziny.

Zrušení komisního prodeje mezi prvními oznámil ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký: „V Hlučíně je infocentrum součástí Muzea Hlučínska, příspěvkové organizace. Obecně jsou příspěvkové organizace z EET vyňaty. Pokud ovšem provozují komisní prodej, v němž prodávají zboží subjektům, na které se EET vztahuje, tak se také ony stávají součástí EET.

Naše infocentrum komisní prodej zrušilo a EET zavádět nebude. V omezené míře zboží nakoupí k vlastnímu prodeji."

Hradec už neprodává

Díla místních výrobců pak zcela zmizí z pultu infocentra v Hradci nad Moravicí. Zde se komisnímu prodeji v minulosti velmi dařilo. „Komisní prodej byl u nás od března tohoto roku zrušen. Příčinou byla nutnost zavedení systému elektronické evidence tržeb, řekla k současnému stavu Lenka Hanáková z informačního centra z Hradce nad Moravicí.

„Je to škoda, těch publikací a předmětů, které se na komis prodávaly bylo poměrně hodně. Jednalo se pak většinou o díla regionálních autorů. Měli jsme tu například publikaci Petra Havrlanta k výstavě historických pohlednic nebo knihu Víta Skaličky o místním nářečí," dodala k tématu Hanáková.

Podobně jako v Hlučíně se snaží řešit současný problém také ve Vítkově. „Komisní prodej jsme u nás také zrušili. Vzhledem k malému objemu zboží, které jsme prodávali, by se nám zavedení systému kvůli elektronické evidenci tržeb vůbec nevyplatilo.

Pro konečného zákazníka se však de facto nic nemění. Protože se u nás tímto způsobem prodávaly pouze dvě publikace, domluvili jsme se s jejich dodavateli, že od nich budeme tyto knihy kupovat přímo," uvedla vedoucí Oddělení kultury města Vítkov Daniela Olbertová.

Autor: David Beinhauer

Nahravá se anketa
4.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 12 200 Kč Zámečníci strojů ZÁMĚČNÍCI STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: fyzickou zdatnost (fyzicky náročná práce, podmínkou je dobrý zdravotní stav). zodpovědnost, spolehlivost, V případě zájmu předem nutno telefonicky sjednat schůzku - volat po 14:00 hod.. Pracoviště: Bruskov stav družstvo -, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Artur Shtainkuhler, +420 774 158 231. Stavebnictví - Hledáme kolegy na kontrolu práce 22 000 Kč Hledáme kolegy na kontrolu práce na Praze 4. Jedná se o kontrolu provedené práce při dokončování bytů na Praze 4. Dlouhodobá práce. Nabízíme 22.000 Kč čistého za měsíc. Stavební kvalifikace není podmínkou. Vhodné i pro důchodce, invalidy i studenty. V případě zájmu mě kontaktujte na uvedeném čísle Ochrana a ostraha - Strážný/strážná 17 000 Kč Strážný/strážná, kontrola objektů , kontrola osob vstupujících do objektu, zapisování a výdej karet , zamezení vstupu neoprávněným osobám , pravidelné obchůzky budov Gastronomie - Koncept Kozlovna - kuchař/číšník 30 000 Kč Kozlovna Koncept Kozlovna přijme do svého kolektivu kreativní kolegy, vyučeného samostatného kuchaře a samostatného vrchního číšníka. Nutná znalost čepování tankového piva. Jedná se o nově otevřený projekt - pivní bar "Kozlí díra". Nabízíme stabilní základní platové podmínky, mzda od 30.000 Kč + benefity/bonusy a osobní ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Kariérní a profesního růst.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY