Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EET, vysoké nájmy a další problémy: Hospody bez personálu a hostů zavírají

S láskou uvařené jídlo, usměvavá obsluha a salonky pro rodinné oslavy či srazy spolužáků. Tak fungovala moravskokrumlovská restaurace Marie, která nedávno skončila svůj provoz. V centru městečka tak chybí místo, kde by se místní lidé či turisté mohli dobře najíst.

25.3.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Oproti jiným restauračním zařízením zde nesehrálo nepříjemnou a osudovou roli zavedení povinné elektronické evidence tržeb. Vedoucí odchází do důchodu. „Pokud vím, nesehnala lidi, kterým by zavedenou restauraci mohla předat. Tuto situaci vnímám jako velký problém, ve městě zůstalo již jen minimum míst, kde je možné se najíst. Na druhé straně vím, že radnice toto nevyřeší," podotkl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

Narážel na skutečnost, že město podle jeho názoru nemá být provozovatelem restauračních zařízení. Doufá, že se městu do budoucna podaří pronajmout zámeckou konírnu, ve které má vzniknout právě restaurace. Před letními prázdninami má navíc Krumlov získat fungující hotel s restaurací, a to v bezprostřední blízkosti koupaliště.

Čtěte také: EET a fitness: trenéry čeká existenční dilema, zákazníky fronty

Moravský Krumlov mohl přijít i o hospůdku U kozy. Při rozhodování podnikatelky Vladimíry Borešové hrálo zavedení EET svou roli, ale nebyl to jediný důvod. „Nyní se vyskytly nové skutečnosti a vše dál řešíme. Doufám, že i nadále budu moci pokračovat v tom, co k nám lákalo lidi, to znamená grilovačky, koncerty a výstavy,“ vzkázala Borešová.

Postarat se o to, aby se ve vsi hospoda udržela, se rozhodli v Žeroticích na Znojemsku. Nová hospodská bude na půl úvazku zaměstnankyní obce. „Zastupitelstvo, které nechá padnout hospodu, by bylo opravdu špatné,“ poukázal starosta Žerotic Jindřich Nožka.

Šestnáct let zde vedla hospodu Jiřina Šandová. „Podnikání zhatilo postupné zdražování točeného piva v porovnání s akčními cenami lahvového piva ve velkých supermarketech. Zavedení EET by znamenalo další neúnosné náklady. Mít na vsi hospodu je těžké,“ prozradila Šandová.

Kvůli nedostatku zákazníků skončila hospoda v Sobůlkách na Hodonínsku, kterou vedl Miroslav Zainer. Také on lituje, že přišel o práci, kterou měl rád. „Důvodů bylo více a zavedení EET byla poslední pomyslná kapka. Ničily mě i poplatky OSE, navíc lidí chodilo čím dál méně. Bohužel poslední dobou spousta lidí pila doma a pak přišla do hospody těsně před zavírací dobou na jedno pivo,“ podotkl Zainer.

Nedávno skončila i restaurace v Herbenově ulici v Hustopečích. Město marně hledalo nového nájemce. Proto se radnice rozhodla prostory, které vlastní, opravit a k nájmu je nabídne znovu.

Nepřehlédněte: EET: restaurace čekají, zda zdraží obchodníci

Socilog Pavel Kovařík naznačuje: Mění se styl života

Znojemský sociolog a odborník na marketing Pavel Kovařík potvrzuje, že zavřené hospody výrazně souvisejí s ekonomikou.

Zavřít musely především hospodští v menších obcích. S čím to souvisí?
Odlehlejší venkovské regiony se potýkají s odlivem mladších lidí do velkých měst nebo jejich blízkosti. Nesmíme zapomenout ani na nižší mzdy a méně pracovních příležitostí. Chybí tedy poptávka, která by byla schopná restaurace uživit.

Proč již nejsou venkovské hospody středem veškerého dění v obci?
Změnil se životní styl. Třicátníci, čtyřicátníci i lidé mnohem mladší jsou náročnější na způsob trávení volného času. Čím dál více vyhledávají kvalitnější služby a aktivní formy zábavy. Klasická hospoda už nestačí.

Nesouvisí změny i se současným trendem, kdy lidé vyměnili skutečné přátele za sociální sítě?
Ano, je pravda že osobní komunikaci nahrazuje velmi často internet.

Autor: Ilona Pergrová

Nahravá se anketa
25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY