EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších provozoven. Od začátku letošního března čeká živnostníky podnikající v maloobchodě i velkoobchodě. Někteří jsou už teď dokonale připraveni, jiní podlehli strachu a s podnikáním raději končí.

20.2.2017 8
SDÍLEJ:

Na nymburské Palackého třídě, která bývala obchodní tepnou města, jsou už teď pusté výlohy. Prázdnotou zeje například bývalý obchod s domácími potřebami, cukrárna, prodejna obuvi nebo hračkářství. A noví nájemci se do volných prostor zatím nehrnou.

Čtěte také: Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Jiné řešení, jak se vyhnout EET, našel Petr Novotný z Mladé Boleslavi, který se zabývá prodejem čajů. Změnil systém podnikání a zavedl na svém e-shopu povinnou bezhotovostní platbu na účet předem. Na tento typ dohledatelných plateb se totiž EET nevztahuje.

Markéta Přerovská, která v centru Mělníka provozuje už deset let kavárnu a antikvariát Želví doupě, ví, co ji za pár dní čeká. Kavárna totiž patřila do úvodní vlny EET na sklonku loňského roku. Přestože to nepřineslo žádné zádrhele, není podnikatelka bez starostí. O obchůdek plný knížek a hudebních nosičů strach nemá, trápí ji ale zatím nejisté řešení stánkového prodeje. „Věřím, že do dubna, kdy bych ráda zahájila prodej ve stánku, už bude všechno jasné," říká Markéta Přerovská.

Hostinští, pro které je EET každodenní součástí práce už od loňského prosince, si na novou povinnost většinou záhy zvykli. Patří mezi ně i Lenka Fančíková, spolumajitelka a provozovatelka nymburské restaurace U Gregorů s kapacitou až sedmdesát hostů. „Museli jsme mírně zdražit, ale nijak radikálně, takže jsme nezaznamenali citelný pokles tržeb. Můžu říct, že se nás to nedotklo skoro vůbec," říká podnikatelka.

Přesto se na prahu druhé vlny šíří mezi živnostníky strach.

Čtěte také: Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Prodejna U Slavíků skončila

V Poděbradech skončila dlouholetá prodejna U Slavíků, kam byli lidé zvyklí chodit nakupovat už od sedmdesátých let minulého století. Na jaře už si tam zákazníci ráno pro rohlíky nepůjdou. EET prý byla pro prodejnu takzvanou poslední kapkou.

Podle vedoucí Renaty Tomáškové, která v obchodě pracovala přes dvacet let, začaly výrazně klesat tržby s příchodem velkých obchodních řetězců. Ve městě už jich je několik. A chystá se stavba dalšího v lokalitě Na Bažantnici a možná časem i místo areálu ČSAP. Tyto vyhlídky také přispěly k zániku provozu prodejny potravin. „Nízké tržby už nám nějakou dobu stačí sotva na nájem, energie a platy. Vysoká investice do nového systému už se nám prostě nevyplatí," řekla vedoucí. Zákazníkům bylo bylo jasné, že se něco děje, už před pár týdny, kdy se v prázdných regálech krčilo poslední zboží. „Vypadá to tu jako před válkou," říkali.

Mezi podnikatele, kteří jsou z EET otrávení, patří i Květuše Živná ze Mšena na Mělnicku. V jednom z mála krámků v centru města nabízí například květiny, víno nebo dárkové zboží.

„Jsem kvůli tomu opravdu dost naštvaná, protože mě někdo nutí do něčeho, co nechci. Nejde o to, že bych okrádala stát, ale vadí mi, že ze mě někdo dělá zloděje. Nikdy jsem neuvažovala o tom, že bych v obchodě měla internet, ale teď mi nic jiného nezbývá," říká květinářka, která si pořídila jednu ze základních verzí elektronického zařízení, které bude evidovat tržby a tisknout účtenky. „Je to taková ta obyčejná kalkulačka, přesto stojí sedm a půl tisíce korun. Tím, že mám malý obchod, si mohu tuto variantu dovolit, ale ve větších prodejnách mají náklady vyšší," doplňuje majitelka obchůdku, která bude každý měsíc platit ještě zhruba dvě stě korun za paušál mobilnímu operátorovi.

Čtěte také: Daňový odpočet je skromný, ale živnostníky potěší. Právnické osoby mají smůlu

Pár dní před spuštěním druhé vlny EET je jasné, že věci nepůjdou úplně podle představ ministra financí.

Podle mluvčí Generálního finančního ředitelství Petry Petlachové si autentizační údaje, nezbytné k přihlášení do EET, vyzvedla přibližně pouhá třetina z 250 tisíc podnikatelů v Česku, kterých se povinnost týká. Přesto na chodbách finančních úřadů panuje většinou klid.

Třetí fáze EET, která má následovat přesně rok po druhé, zahrnuje ostatní podnikatelské činnosti, například z oblastí zemědělství a dopravy nebo svobodná povolání. Závěrečná, čtvrtá vlna stanoví od léta příštího roku EET pro další vybraná řemesla a výrobní činnosti.

Autor: Redakce

Nahravá se anketa
20.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Jeden z nejhlasitějších kritiků elektronické evidence tržeb začal radit jejímu duchovnímu otci Andreji Babišovi. Nebojí se autor Hlídače EET…

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >