EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá vlna EET dorazila už i na bleší trhy

Je sobota, sedm hodin ráno. Slunce na obloze vzbuzuje dojem idyly, zamrzlá skla aut však dokazují, že rtuť teploměru nepřelezla nulu. Bleší trh na Slovanech, nejznámější na Plzeňsku, už v tu chvíli žije svým životem. Ulice, rozdělující petřínský stadion s veledromem a areál Lokomotivy, je přeplněná parkujícími auty, trhovci mají rozložené zboží na dřevěných pultech.

14.3.2017 1
SDÍLEJ:

Sympatický pár ze Stříbra prodával na bleším trhu elektroniku, sportovní potřeby včetně kol a také maličkosti do domácnosti. Foto: DENÍK/Milan Říský

U vstupu nabízím patnáct korun, dostávám ale od pořadatele ´búra´ nazpátek i s vysvětlením: „Dnes je to za deset, patnáct se platí v neděli. Dozvídám se, že sobota je slabší, co se týče trhovců i nakupujících. „Teď v sobotu využíváme jen polovinu areálu," upřesňuje provozovatelka slovanských trhů Michaele Dobrovolná.

Čtěte také: Žebřík: Celé depo zpívalo Jožin z bažin

Pořád je ale z čeho vybírat, panoptikum zboží člověka, zvlášť nováčka, úplně pohlcuje. Zápisníčky, odznáčky, vedle kozačky. Mraky oblečení, obnošená trička, mikiny, bundy, o kus dál zelenina. Připadám si jako ve Svěrákově Na samotě u lesa. „Vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, …" Narážím na pneumatiky, lampičky, knížku, CD, kabely, helmy, panenky, kola – všechno za pár šupů. 

A co tady ještě tak chybí? Přístroje na EET? Ne, i ty tady máme, druhá vlna elektronické evidence tržeb dorazila také na bleší trhy, speciální kalkulačky však nejsou vystavené na dřevěných lavicích. Nová povinnost platí od začátku března – zjednodušeně řečeno – pro prodejce nových věcí a držitele živnostenských listů.

Nepřehlédněte: Bývalí partneři se poprali o dítě. Rvačku ukončili až policisté

„Větší část trhovců ale nabízí ´jen´ příležitostný prodej, EET se týká především prodejců oblečení, cukrovinek a prodeje zboží pro domácnost. Ti tvoří, odhaduji, necelou pětinu na trhu," připomíná Michaela Dobrovolná.

Organizátoři už dříve předali trhovcům informace k druhé vlně EET, před týdnem registrovali první potíže. „Ty byly ale spíš technického rázu spojené s počasím. Některé přístroje prý nevydržely v chladu, fungovaly třeba jen hodinu," popisuje situaci z prvního březnového víkendu Dobrovolná.

Překupníci chodí brzy ráno

Na vzdálenější straně tržiště, u Lobezské ulice, úřaduje energický chlapík s černou čepkou – rozený obchodník. „Náhrdelník nebo něco na ruku? Vyberete si, je to nerez, výprodej," vystřeluje k mladé ženě. „Paní, kalhotky pro vás za 15 nebo chcete legíny?" Ukrajinka podléhá nabídce a nakupuje. To už výřečný muž přechází na druhou stranu elkového pultu. „Chcete si asi koupit ponožky," vybafne na mě.

Když se ho zeptám na EET, jeho vstřícnost rázem mizí, ale nakonec odpovídá. „Jo, mě se to taky týká. A problémy s chladem? Ne, je to stejné jako s mobilním telefonem," říká nakvašeně a ukazuje červenou ´kalkulačku´. Vybírám si sadu ponožek s cenovkou 45 korun, obchodník si ale říká jen o 35. Servilně nabízím 40, chlapík mi ale vrazí pětikorunu a na kalkulačce obřadně zpracovává platbu. „To víte, že to zdržuje, to je jasný, vždyť tady mám dost lidí," předává mi ještě poslední informaci a jde se věnovat byznysu.

Čtěte a hlasujte v anketě: Brána borců má jít k zemi. Novému stadionu prý nesluší

Přecházím k manželům ze Stříbra. Sympatický pán mi vysvětluje, jak se na trzích střídají zákazníci. „Chodí sem v podstatě tři sorty lidí. Hned ráno po šesté jsou tu hlavně překupníci, ti nakoupí zboží a pak ho později přeprodávají dál. Druhou skupinu tvoří lidé z ubytoven, ti přicházejí ve dvou vlnách a pak běžní Plzeňané, ti dorážejí později."

Muž se rozhlídne kolem a konstatuje: „Dnes je tu opravdu málo lidí. Nevím, zda je to brzkým datem či EET, to se ještě ukáže. Je ale jasné, že tu nejsou Vietnamci. Prodávají nové věci, což znamená, že EET by se jich měla také týkat."

Autor: Evžen Zavadil

Nahravá se anketa
14.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Noční provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Pracovní doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.

Obchod - Zaměstnanec výběrové restaurace 125 Kč

Hledáme zaměstnance do známé výběrové restaurace na pozici obsluhy zákazníků za pultem, přípravy rybích pokrmů, salátů apod. Nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha zákazníků, příprava rybích pokrmů, salátů, snacků, práce na pokladně, udržování pořádku na pracovišti.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis , Náplň práce:, administrativa (kopírování, laminování), kompletace smluv, vedení dokumentace , Požadujeme: , bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, schopnost samostatné i týmové práce, logické myšlení, Nabízíme: , zázemí silné a stabilní společnosti , možnost dalšího vzdělávání , práci v příjemném a přátelském prostředí , HPP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Pracoviště: Centr group-elmont s.r.o.-brno, 602 00 Brno 2. Informace: Dana Mahrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >