EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá vlna přináší větší nároky na technické zabezpečení

Zatímco v první vlně EET podnikatelům postačil často tablet a vhodný program, nyní by měly firmy vybírat pečlivěji. Je jich totiž mnohem více a s náročnějšími podmínkami podnikání.

19.2.2017
SDÍLEJ:

Nízký počet žádostí o autentizační údaje tomu sice zatím nenasvědčuje, ale jisté je, že v rámci druhé vlny zavádění evidence tržeb vzrůstá poptávka po sofistikovanějším řešení. „Nyní už jde o provozy, kde se pokladny využívají každý den. Proto je potřeba klást větší důraz na odolnost zařízení a také na kvalitu počítačových programů," poznamenává k tomu Miloslav Karaffa, ředitel firmy Elcom Prešov, což je firma, která dodává pokladny například do všech zemí Visegrádské čtyřky. V první vlně prodala v Česku více než čtyři tisíce pokladen.

Také čtěte: Host se hádal kvůli EET a dvanácti korunám

NEZVRATNÝ PROCES

Pokladna by podle jeho slov měla umožňovat snadné připojení příslušenství, jako je peněžní zásuvka, scanner a váha. Samozřejmostí by měla být také programovatelná klávesnice s bytelnými tlačítky. Markování je pak jistější a rychlejší. Nejčastěji používané druhy zboží v ní mohou být nastaveny předem, aby uživatel markoval co nejefektivněji.

Kvalitní pokladna pro menší a střední podniky by prý měla zvládnout deset tisíc položek.

Vzhledem k legislativním změnám, které nelze vyloučit ani v dalším období, je důležité, aby pokladny disponovaly „chytrým" softwarem. „Díky zvolenému technickému řešení lze v případě náhlých legislativních změn upravit naši pokladnu na dálku, aniž by se majitel čímkoli zabýval. Ty naše jsou totiž chytré již ve své podstatě," vysvětluje Miloslav Karaffa.

Věří, že pokladny budou už brzy představovat užitečnou přidanou hodnotu, protože budou schopny poskytovat i další cenné údaje nutné pro rozhodování: „Pokladna se stane prvkem, jenž usnadňuje podnikání. Tudíž bude dobré ji mít."

Podle pracovníků z firmy LB servis, která pokladny prodává a také o ně pečuje, si lidé uvědomují až teď, že jde o nezvratný proces. Přesto se do příslušné evidence mnozí podnikatelé stále ještě nepřihlásili.

ZBÝVÁ DVANÁCT DNŮ

„V informační kampani potenciální zákazníky upozorňujeme na riziko pozdní objednávky. Může se stát, že specifickým požadavkům dodavatel nevyhoví včas ani při nejlepší vůli," říká František Pastirčák, marketingový ředitel prešovského Elcomu. V Česku však podle něho nehrozí to, co se stalo například v Maďarsku.

Velká firma s objednávkami na 40 000 registračních pokladen nakonec nedostala od státu povolení je tam prodávat. Na rozdíl od toho česká vláda legislativní rámec pro výrobce a servis nestanovila, takže prodej vybavení je zde volný. Se všemi klady a zápory, které z toho vyplývají.

Také čtěte: Desítky trafik mohou skončit kvůli EET

Autor: Jozef Gáfrik

Nahravá se anketa
19.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Traktorista - krmivář - M/Ž 20 000 Kč Co bude Tvoje náplň práce? Ježdění s traktorem. Zakládání krmiva na žlab. Zastýlání stáje a její kydání pomocí mechanizačních prostředků. Co od Tebe požadujeme? Řidičský průkaz sk. B a T. Kladný vztah ke zvířatům. Praxe není nutná, ale je zde výhodou. Co Ti za to nabídneme? Práci na HPP, 18.000 – 22.000 Kč. Příspěvek na obědy. Služební telefon, ošacení, příspěvek na penzijní připojištění. Místo výkonu práce: Jilemnice. Nástup: ihned. Služby - Prodejce a obsluha půjčovny lyží 33 500 Kč Obsazujeme pracovní pozici – asistent prodeje Montana sport Praha. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rudolfovská tř. 202/88, České Budějovice, zednické a btonářské práce v rámci Jihočeského kraje. Pracoviště: Stavební firma abm s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 202, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ladislav Musil, +420 603 520 098. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 28 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Klapilová Lucie, tel.: 604995754, e-mail: dispecink@recyklace-touzim.cz , Zednické práce.. Pracoviště: Recyklace toužim s.r.o., Plzeňská, č.p. 324, 364 01 Toužim. Informace: Lucie Klapilová, +420 725 934 220,604 995 754.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >