Slovácko

V Uherském Hradišti například provozovatel zavřel trafiku na peróně vlakového nádraží. „Už mu to v jeho věku nestálo za to, nechat se zatěžovat novotami," prozradil úterní slova trafikanta cestující, čekající tam ve středu dopoledne na vlak. Teď už zeje místnůstka prázdnotou se vzkazem na papíře nalepeném na okýnku: „Zavřeno, EET."

Několik obchodů zavřelo také na hradišťském Mariánském náměstí. Jeden z nich se údajně stěhuje do Brna, nicméně ač ty zbývající nezmiňují důvod zavření, mají na dveřích výmluvně uvedeno: „Zavřeno k 1. březnu."

Pavel Tichopádek ukončil provoz ve své hospodě v Nedachlebicích. Důvodů se podle něj našlo sice víc, jedním z hlavních impulsů však bylo zavedení EET. „Když jsem si spočítal průměrné měsíční náklady na vícepráce pro účetní, na provoz systému, jeho nákup a nákup materiálů do něj, zjistil jsem, že ročně mě EET přijde na zhruba 18 tisíc korun. Na takovou částku jsem si v Nedachlebicích vydělával více než dva měsíce a pracovat tak dlouho jenom kvůli tomu, abych zaplatil úředníky navíc, mi za to nestojí," řekl Deníku Pavel Tichopádek.

VÍCE ZDE: Druhá vlna EET na Slovácku: zavřené trafiky, obchody i restaurace

Domažlicko

Na tradiční středeční trhy na domažlickém náměstí dnes nepřišli prodávat žádní stánkaři. „Dnes měly opět začít pravidelné středeční trhy, ale obchodníci nedorazili. Vliv má zřejmě začátek platnosti EET, možná zčásti i studené počasí," konstatoval domažlický místostarosta Zdeněk Novák (SPMD).

„Koupil jsem pokladnu za 15 tisíc korun do svého stabilního obchodu. Na trhy jsem vyjížděl dvakrát do týdne, obrat je na nich ale tak malý, že by se mi náklady na další mobilní kasu a mobilní připojení plus naftu na cestu nevrátily ani za rok," popsal finanční rozvahu jeden z prodejců. Nechtěl zveřejnit své jméno, má obavy z případné kontroly finanční správy. „Tak to je síla. Občas jsem si na trh přišla koupit grilované kuře nebo zeleninu. Pokud se trhovci nevrátí, bude to škoda. Patřilo to ke středečnímu koloritu," říká zákaznice Anna Padevětová.

Vysoké náklady na pořízení nové kasy kvůli EET stojí za uzavřením prodejny v Havlovicích. Na její provoz přispívá každoročně Město Domažlice, aby ji ve své spádové obci udrželo. „Momentálně je prodejna ale uzavřena, protože zbývá dořešit otázku nákupu registrační pokladny. Náš zájem je tu prodejnu udržet. Budeme v nejbližších dnech pokračovat v jednání s dosavadní provozovatelkou obchodu, která tam byla dosud v nájmu. Jednou z možností je i to, že by kasu pořídilo město," nastínil místostarosta Novák.

Kroměřížsko

Problém s obchodem s potravinami vyřešili v malé obci Kůrovice. Péči o jediný obchod od soukromníka převezme obec. Stávající majitel by po zavedení EET živnost neutáhl. Vedení obce prý nad převzetím prodejny neváhalo, přestože s nějakým závratným ziskem z jeho provozu rozhodně nepočítá. 

Obchod obec už tak dotovala třemi tisíci korun měsíčně. Většina obyvatel obce přístup starostky ocenila. O jiném řešení podle ní nikdo ani neuvažoval. Živnosti v majetku obce mají totiž v EET výjimku, vůbec tedy nebude nutné jej v prodejně zřizovat. Nic se tak nezmění ani pro personál nebo zákazníky, jedná se spíš o administrativní převzetí. Vedení obce budovu, která je z jedné části obchodem a z druhé kulturním zařízením, nekupuje: její část včetně vybavení si bude pronajímat. 

Faktu, že vesnické obchody nejsou pro jejich majitele žádným finančním ternem, si už všimlo i ministerstvo zemědělství. Uvažuje totiž o tom, že by malé prodejny dotovalo.

VÍCE ZDE: Kvůli EET hrozil obchodu v Kurovicích konec, nově jej převezme obec

Pardubicko

Na některé podnikatele čekala řada technických problémů. „S EET principiálně problém nemám, ale musela jsem vyřešit připojení k internetu, které zde v prodejně nebylo," řekla Deníku provozovatelka jednoho obchodu s potravinami z pardubického sídliště Dubina. Elektronická evidence tržeb nevadí ani Richardu Horákovi, jenž provozuje malé knihkupectví v pardubické čtvrti Skřivánek.

„Na internetu jsem zjistil, že existují bezplatné aplikace jak do počítače, tak do telefonu či tabletu. Ve svém malém obchůdku se vejdu většinou do 20 účtenek za den, k čemuž mi taková bezplatná aplikace plně dostačuje. Nakonec jsem si vybral aplikaci za 59 korun měsíčně, která pracuje v prohlížeči v mém počítači i mobilu. Díky tomu je má pokladna zcela mobilní, což ocením při stánkovém prodeji, který také provozuji," uvedl knihkupec. Zakoupil také tiskárnu účtenek za 1300 korun. „Náklady jsem neměl vysoké. Při zařizování EET mě ovšem zklamalo, že jsem nenašel žádný web, kde by bylo všechno jasně a polopaticky vysvětleno," dodal Richard Horák.

Kvůli EET zavřelo také Turistické informační centrum (TIC) v Hlinsku na Betlémě. Protože tato městská organizace nepřešla na EET, nesmí přijímat žádné věci do komisního prodeje. Dřevěné, látkové a jiné předměty propagující Hlinecko by bylo podle zákona možné od výrobce koupit a poté je prodávat s marží. Avšak na to nemá TIC v letošním roce patřičnou kolonku v rozpočtu. Protože se komisní prodej týkal i pohlednic města a okolí, je pravděpodobné, že se nabídka suvenýrů pro turisty pořádně ztenčí.

VÍCE ZDE: Druhá vlna EET se valí regionem

Krkonoše

Do EET se dnes zapojila i poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. „Lidé prostě účtenky za kafe či párek v rohlíku nechtějí," řekla Blahová. Zavedení EET přišlo majitele poštovny asi na 50 tisíc korun. Hlavním nákladem bylo pořízení dvou počítačů, dvou monitorů a dvou tiskáren ke dvěma výdejním okénkům. Již dříve majitelé poštovny uvedli, že se systémem EET nesouhlasí. Její dřívější obavy z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky, se při dosavadním zkušebním provozu nenaplnily.

VÍCE ZDE: EET se vyšplhalo už i na Sněžku, problém s internetem zatím nemá

Babiš do Harrachova údajně nepřijel kvůli EET

Ministr financí Andrej Babiš od ranních hodin jednal s místními podnikateli. V jednom z obchodů si dokonce koupil sportovní čepici. Nyní je na návštěvě sportovního areálu, který patří akciové společnosti Spartak Roktynice.
"Po spuštění druhé vlny EET zatím žádné problémy hlášeny nejsou," uvedl na setkání s novináři v Harrachově ministr financí Andrej Babiš. „Do Harrachova jsem nepřijel jen kvůli EET, přijel jsem kvůli pozemkům. Město i místní podnikatelé mají rozdílné názory," dodal.

VÍCE ZDE: Andrej Babiš je v Harrachově, nepřijel jen kvůli EET

Střední Čechy

Zákazníci včera nakupovali naposledy například v rozlehlé tržnici asijského podnikatele na Palackého třídě v Nymburce. Měli přitom šanci výrazně ušetřit. Firma, která obchod s textilem, obuví, drogérií, domácími potřebami a menší elektronikou provozovala, jim nabízela padesátiprocentní slevu. 

„Kvůli EET firma končí," potvrdila lámanou češtinou vietnamská prodavačka na nymburské Palackého třídě. Prostory ale asi dlouho prázdné nezůstanou, hned by tam podle ní měla začít působit jiná společnost. Ve stejné ulici zavřelo v poslední době i několik dalších obchodů. Ostatní malí živnostníci zatím bojují. Potřeby pro chovatele, dámské a pánské prádlo, dětské oblečení nebo galanterie. Jejich majitelé už mají zavedené nové elektronické pokladny a za sebou zkušební provoz. Stejně jako v dalších českých městech a vesnicích.

„S vypětím sil jsem na EET připravená," řekla včera Jarmila Pospíšilová, majitelka mladoboleslavského knihkupectví. Přechod na EET ji prý stál dost peněz. Musela starší počítač nahradit novým. „Program na tom původním nešel spustit," poznamenala podnikatelka, která už kvůli EET investovala pětadvacet tisíc korun. Ani instalace programu se neobešla bez problémů, přenos pak ajťáci v obchodě uskutečnili přes noc. „Byli jsme tu od šesti hodin večer až do půl třetí ráno, ale fungujeme," poznamenala Jarmila Pospíšilová.

Namále měl nedávno kvůli EET i obchůdek ve Lhotce u Mělníka. Jeho dlouholetý provozovatel Karel Dvořák se s novou povinností odmítl smířit a hrozilo, že vesnice o krámek přijde. S řešením nakonec přišel Jaroslav Čadil, který ve stejné budově provozuje hospůdku. Nabídl se, že obchod převezme. „Abych mohl mít otevřeny obě provozovny, musel jsem přijmout paní na výpomoc," řekl hostinský a hokynář v jedné osobě. Na EET, s níž už má zkušenosti z hospůdky, si Jaroslav Čadil nestěžuje. Připomíná ale, že náklady na podnikání jsou kvůli ní vyšší.

VÍCE ZDE: Elektronická evidence tržeb zavřela některé prodejny