Výkyvy počasí zdraží med. Na část včelařů dopadne i EET
/INFOGRAFIKA/ Včelaři prodávají med za 160 korun. Kvůli slabší úrodě cena o pár desetikorun stoupne.

Čechům med chutná stále víc. Kdyby medvídek Pú věděl, že Česko je země medu zaslíbená, jistě by se sem neváhal přestěhovat ze Stokorcového lesa. Podle statistiků v roce 2015 průměrný Čech spořádal kilogram medu. Přitom ještě v roce 1989 to bylo jen 400 gramů.
Statistiky rovněž uvádějí, že v červnu v obchodech stálo zmíněné kilo medu 211,61 koruny. Včelaři oslovení redaktory Deníku v regionech říkají, že obvykle od zákazníků chtějí kolem 160 až 170 korun za sklenici.

Lidé ovšem letos budou zřejmě muset sáhnout hlouběji do peněženek. Sezona medu nepřála a produkce medu bude podprůměrná. „Po teplém březnu přišel chladný duben. První med potřebovaly včely samy pro sebe, na včelaře nezbylo,“ řekl Deníku včelař Jakub Dolínek z Liberce, který propaguje včelařství na webu včelky.cz.
Poté včelám ublížily přívalové srážky v červnu i červenci. Smyly medovici, jež je důležitou složkou včelí potravy. „Navíc po zimě byly lokálně větší ztráty než obvykle způsobené nosematózou,“ připomněl včelař hmyzí onemocnění. „Cena medu proto bude oproti loňsku minimálně o 20 až 30 korun za kilogram vyšší,“ řekl.
Včelaři, kteří mají na výrobu a prodej medu živnost, se v příštím roce budou navíc muset vypořádat s povinností elektronické evidence tržeb. Pokud prodávají med, budou podléhat od 1. března příštího roku třetí fázi EET. Na ty, kteří ze včelího vosku prodávají svíčky, EET dopadne o čtvrt roku později.
Podle Českého svazu včelařů se ovšem ze zhruba 54,5 tisíce jeho členů a dalších dvou tisícovek neorganizovaných včelařů mezi podnikatele s medem řadí jen asi sedm desítek lidí. „Vědí, že se to na ně vztahuje, a netrápí je to,“ řekl Deníku tajemník svazu Petr Šerák.

Podle Dolínka u nás zájem o včelařství stoupá. Svědčí o tom také na evropské poměry vysoká hustota včelstev. Loni jich u nás na čtvereční kilometr v průměru připadalo 8,4. „Přístup ke včelaření je dnes u nás ‚nízkoprahový‘, a tak se stalo módní záležitostí,“ míní Dolínek. Přispívají k tomu dotace, jimiž kraje začínající včelaře podporují. Zájem o včely tak podle něj mají zejména chovatelé s nanejvýš deseti včelstvy.
Mnoho začínajících včelařů ovšem o sladké hobby brzy ztratí zájem. „Start je skoro nic nestál, a když se chov včel ukáže být složitý, raději to vzdají,“ dodal včelař.
Hlavní zprávy










Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi
1. Co to je EET?
Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.
zobrazit více >2. Jak EET funguje?
Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.
zobrazit více >3. Kdo eviduje tržby?
EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.
zobrazit více >4. Co je evidovanou tržbou dle EET?
EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…
zobrazit více >5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)
Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.
zobrazit více >6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?
Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.
zobrazit více >Praktické otázky z provozu
1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?
V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.
zobrazit více >2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?
Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.
zobrazit více >3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?
Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.
zobrazit více >4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?
Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.
zobrazit více >5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.
PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.
zobrazit více >