Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obchodech nakoupíte už brzy jenom s účtenkou

Teprve nyní startuje pořádná revoluce EET. Tržby začnou evidovat velké obchody i malé krámky.

16.2.2017 3
SDÍLEJ:

Je jedno, jestli míříte do trafiky pro noviny, kupujete si boty, nebo děláte velký rodinný nákup v supermarketu. Na velikosti obchodu nezáleží.

Od 1. března si z každé prodejny v České republice odnesete nový „suvenýr" v podobě účtenky. Ke 40 tisícům hospodských a hoteliérů, kteří evidují tržby od prosince, se teď přidává i čtvrtmilion obchodníků. Nachystána je ale jen čtvrtina z nich, ostatní nemají dva týdny před začátkem nakoupeny pokladny ani požádáno o přihlášení k systému. Místo klidného přechodu na elektronickou evidenci tržeb (EET) to spíše vypadá na drama.

Také čtěte: Desítky trafik mohou skončit kvůli EET

Nikoliv pro zákazníky. Ti by si maximálně měli dát pozor na to, zda účtenka, kterou v obchodě dostanou, je uznatelná pro případ reklamace (viz grafika).

Za výrazně kratší kus špagátu ale i tentokrát tahají obchodníci. Stále se totiž tváří, že se jich EET netýká. Riskují tím pokutu či v krajním případě i uzavření provozovny.

Jak už v Deníku odhadl šéf Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka, část nejmenších krámků EET nepřežije. „Kolik prodejen a jestli vůbec se kvůli EET zavřou, se těžko odhaduje. Existuje však hodně obchodů, resp. obchůdků, které přežívají na okraji šedé ekonomiky. Dá se tedy předpokládat, že dost prodejen ukončí činnost, ale ve velké většině nikoliv kvůli EET, ale kvůli špatné ekonomice," odhadl Juračka.

Malé obchody budou patřit mezi „ohrožené" druhy. Těch úplně nejmenších s prodejní plochou do 50 m2 je v Česku 6619 (dle dat k 1. 1. 2016). Každá třetí prodejna přitom patří asijským prodejcům. Jejich tržby budou ostře sledovány hlavně českými konkurenty, kteří je podezírají z neúplného danění. Finanční správa například připravila speciální web ve vietnamštině a vstříc asijským obchodníkům se snaží jít i někteří prodejci pokladen. Někteří své kasy nechali přeložit do cizího jazyka. „Konkrétní položky obchodníci vidí na displeji pokladny ve vietnamštině, přičemž úč-tenka pro zákazníka se vytiskne v češtině, což zajišťuje hladký průběh pro obě strany," potvrzuje Hynek Pášma, provozovatel pokladních systémů Markeeta.

Také čtěte: Dožijí se astrologové povinných účtenek?

Jazykové mutace přitom nejsou tím nejdůležitějším. Obchodníci zjišťují i to, jak rychle propojit vydávání účtenek EET s platbou kartou a evidencí zásob a dalšími věcmi, které hospodské z první vlny zas tak moc netrápily. „V druhé vlně zákazníci daleko více volají po integraci EET pokladny nejen s váhou, ale i např. se skladovým hospodářstvím a účetním systémem. Zákazníci požadují i možnost údaje na účtence modifikovat tak, aby mohla sloužit pro potřeby záruky a reklamace. eKasa má navíc i integrovaný platební terminál. Jinými slovy, když zadáte platbu v kase, nemusíte znovu položku ťukat do platebního terminálu banky a tím zdržovat sebe i zákazníka," popisuje Luboš Lukasík, jednatel eKasa od O2.

Obchodníci by výběr pokladny neměli brát na lehkou váhu. I první vlna potvrdila, že část hospodských koupila levné „zadarmo řešení", které přestalo fungovat. Těsně po startu tak hledali nového dodavatele, což kvůli přetížení firem zakázkami bylo složité. Pokuta za maření EET přitom může být až 500 tisíc korun.

Také čtěte: Do druhé etapy EET se zatím zaregistrovala desetina obchodníků

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
16.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 20 000 Kč Zubní instrumentáři. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zubní centrum Dvdent, spol. s r.o. se sídlem ve Vědomicích hledá zubní instrumentářku. Ukončené vzdělání na zdravotnické škole je vítáno. Uchazečkám bez zdravotnické průpravy po zapracování umožníme rekvalifikaci na zubní instrumentářka. Požadujeme aktivní osobnost se smyslem pro pořádek, příjemné vystupování a chuť pracovat., Nabízíme práci na HPP, příjemné a moderní pracovní prostředí, přátelský kolektiv, odpovídající platové ohodnocení a firemní benefity. Váš životopis prosím zasílejte na svoboda@dvdent.cz. Pracoviště: Dvdent spol. s r.o., Chovatelů, č.p. 336, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Daniel Svoboda, . Gastronomie - Pomocná síla do kuchyně 12 200 Kč Do naší firemní restaurace ve společnosti Autopal Hluk hledáme vhodného zaměstnance. Náplní práce je mytí nádobí a výpomoc kuchařkám. V případě zájmu o tuto pozici kontaktujte paní Ostrezi na telefonu: Gastronomie - Kuchař/ka na krátký/dlouhý týden 30 000 Kč Do nové restaurace "Stodola Herink" v Herinku u Průhonic, přijmeme kuchaře nebo kuchařku na krátký/dlouhý týden. Nabízíme 30.000 Kč/měsíc čistého, vše na výplatní pásce, bonusy a benefity, přátelské prostředí a práci v nově a skvěle vybavené kuchyni s nejmodernějšími technologiemi. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 19 000 Kč Zubní instrumentáři VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - ZUBNÍ INSTRUMENTAŘKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedené zubní ordinace v Hluboké n. Vlt. přijmeme zdravotní sestru/zubní instrumentářku na plný úvazek., Požadujeme: vzdělání v oboru všeobecná zdravotní sestra / zubní instrumentářka, příjemné vystupování, pečlivost, samostatnost, komunikační a organizační schopnosti. Praxe není podmínkou. Nástupní plat 19000 Kč, po zkušební době 22000 Kč., V případě zájmu zasílejte CV na uvedený e-mail.. Pracoviště: Mddr. vladimír veverka - 001, Masarykova, č.p. 1, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Vladimír Veverka, +420 733 591 638.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY