EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obchodech nakoupíte už brzy jenom s účtenkou

Teprve nyní startuje pořádná revoluce EET. Tržby začnou evidovat velké obchody i malé krámky.

16.2.2017 3
SDÍLEJ:

Je jedno, jestli míříte do trafiky pro noviny, kupujete si boty, nebo děláte velký rodinný nákup v supermarketu. Na velikosti obchodu nezáleží.

Od 1. března si z každé prodejny v České republice odnesete nový „suvenýr" v podobě účtenky. Ke 40 tisícům hospodských a hoteliérů, kteří evidují tržby od prosince, se teď přidává i čtvrtmilion obchodníků. Nachystána je ale jen čtvrtina z nich, ostatní nemají dva týdny před začátkem nakoupeny pokladny ani požádáno o přihlášení k systému. Místo klidného přechodu na elektronickou evidenci tržeb (EET) to spíše vypadá na drama.

Také čtěte: Desítky trafik mohou skončit kvůli EET

Nikoliv pro zákazníky. Ti by si maximálně měli dát pozor na to, zda účtenka, kterou v obchodě dostanou, je uznatelná pro případ reklamace (viz grafika).

Za výrazně kratší kus špagátu ale i tentokrát tahají obchodníci. Stále se totiž tváří, že se jich EET netýká. Riskují tím pokutu či v krajním případě i uzavření provozovny.

Jak už v Deníku odhadl šéf Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka, část nejmenších krámků EET nepřežije. „Kolik prodejen a jestli vůbec se kvůli EET zavřou, se těžko odhaduje. Existuje však hodně obchodů, resp. obchůdků, které přežívají na okraji šedé ekonomiky. Dá se tedy předpokládat, že dost prodejen ukončí činnost, ale ve velké většině nikoliv kvůli EET, ale kvůli špatné ekonomice," odhadl Juračka.

Malé obchody budou patřit mezi „ohrožené" druhy. Těch úplně nejmenších s prodejní plochou do 50 m2 je v Česku 6619 (dle dat k 1. 1. 2016). Každá třetí prodejna přitom patří asijským prodejcům. Jejich tržby budou ostře sledovány hlavně českými konkurenty, kteří je podezírají z neúplného danění. Finanční správa například připravila speciální web ve vietnamštině a vstříc asijským obchodníkům se snaží jít i někteří prodejci pokladen. Někteří své kasy nechali přeložit do cizího jazyka. „Konkrétní položky obchodníci vidí na displeji pokladny ve vietnamštině, přičemž úč-tenka pro zákazníka se vytiskne v češtině, což zajišťuje hladký průběh pro obě strany," potvrzuje Hynek Pášma, provozovatel pokladních systémů Markeeta.

Také čtěte: Dožijí se astrologové povinných účtenek?

Jazykové mutace přitom nejsou tím nejdůležitějším. Obchodníci zjišťují i to, jak rychle propojit vydávání účtenek EET s platbou kartou a evidencí zásob a dalšími věcmi, které hospodské z první vlny zas tak moc netrápily. „V druhé vlně zákazníci daleko více volají po integraci EET pokladny nejen s váhou, ale i např. se skladovým hospodářstvím a účetním systémem. Zákazníci požadují i možnost údaje na účtence modifikovat tak, aby mohla sloužit pro potřeby záruky a reklamace. eKasa má navíc i integrovaný platební terminál. Jinými slovy, když zadáte platbu v kase, nemusíte znovu položku ťukat do platebního terminálu banky a tím zdržovat sebe i zákazníka," popisuje Luboš Lukasík, jednatel eKasa od O2.

Obchodníci by výběr pokladny neměli brát na lehkou váhu. I první vlna potvrdila, že část hospodských koupila levné „zadarmo řešení", které přestalo fungovat. Těsně po startu tak hledali nového dodavatele, což kvůli přetížení firem zakázkami bylo složité. Pokuta za maření EET přitom může být až 500 tisíc korun.

Také čtěte: Do druhé etapy EET se zatím zaregistrovala desetina obchodníků

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
16.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč

Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92000 kč, mzda max. 120000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. os.: Martina Tomková, e-mail: martina.tomkova@barclays.com, 725 733 710, Po - Pá 9-11, , Pokročilá znalost angličtiny (každodenní psaná i ústní/telefonická komunikace). Znalost ukrajinštiny., Vysokoškolské doktorské vzdělání v oboru Umělá inteligence., Požadované znalosti: MS SQL, TSQL, MS Access, VBA, VB, eVB, C#, Active Reports, TSQL, XML, DAO, ODBC, ADO, ADO.NET.. Pracoviště: Barclays capital services limited, organizační složkapraha, . Informace: Martina Tomková, +420 725 733 710.

Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční 17 000 Kč

Recepční. Nabízíme práci recepční v malém hotelu rodinného typu v centru Prahy. Klidná práce v dobrém prostředí ve 12h. směnách denní/noční a krátký/dlouhý. Práce recepční je spojená s přijímáním rezervací. Hotelová systém Hores - zaučíme. Nástupní mzda 17.000 Kč/čistého + odměny za bezchybnou práci. Zaučení - nástup možný ihned. Anglický jazyk slovem/písmem podmínkou.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zootechnici zootechnik skotu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt osobě, telefonicky nebo emailem., Požadavky: , Nutný kladný vztah ke zvířatům, znalosti zootechnické práce, ŘP sk. B, Výhody: příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, roční prémie, Místo výkonu práce: Zakřany 119, 664 84. Pracoviště: Azos, s.r.o., 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Jaroslava Pecková, +420 546 431 394.

Gastronomie - Kuchař Český Krumlov 35 000 Kč

Na HPP přijmeme kuchaře. Česká kuchyně, hotovky, steaky. Krátký jídelní lístek. Na léto nebo na stálo. Ideální uchazeč, který by chtěl zůstat žít zde na delší dobu. Ubytování zdarma přímo u restaurace, jsme v centru Č. Krumlova.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >