EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obchodech nakoupíte už brzy jenom s účtenkou

Teprve nyní startuje pořádná revoluce EET. Tržby začnou evidovat velké obchody i malé krámky.

16.2.2017 3
SDÍLEJ:

Je jedno, jestli míříte do trafiky pro noviny, kupujete si boty, nebo děláte velký rodinný nákup v supermarketu. Na velikosti obchodu nezáleží.

Od 1. března si z každé prodejny v České republice odnesete nový „suvenýr" v podobě účtenky. Ke 40 tisícům hospodských a hoteliérů, kteří evidují tržby od prosince, se teď přidává i čtvrtmilion obchodníků. Nachystána je ale jen čtvrtina z nich, ostatní nemají dva týdny před začátkem nakoupeny pokladny ani požádáno o přihlášení k systému. Místo klidného přechodu na elektronickou evidenci tržeb (EET) to spíše vypadá na drama.

Také čtěte: Desítky trafik mohou skončit kvůli EET

Nikoliv pro zákazníky. Ti by si maximálně měli dát pozor na to, zda účtenka, kterou v obchodě dostanou, je uznatelná pro případ reklamace (viz grafika).

Za výrazně kratší kus špagátu ale i tentokrát tahají obchodníci. Stále se totiž tváří, že se jich EET netýká. Riskují tím pokutu či v krajním případě i uzavření provozovny.

Jak už v Deníku odhadl šéf Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka, část nejmenších krámků EET nepřežije. „Kolik prodejen a jestli vůbec se kvůli EET zavřou, se těžko odhaduje. Existuje však hodně obchodů, resp. obchůdků, které přežívají na okraji šedé ekonomiky. Dá se tedy předpokládat, že dost prodejen ukončí činnost, ale ve velké většině nikoliv kvůli EET, ale kvůli špatné ekonomice," odhadl Juračka.

Malé obchody budou patřit mezi „ohrožené" druhy. Těch úplně nejmenších s prodejní plochou do 50 m2 je v Česku 6619 (dle dat k 1. 1. 2016). Každá třetí prodejna přitom patří asijským prodejcům. Jejich tržby budou ostře sledovány hlavně českými konkurenty, kteří je podezírají z neúplného danění. Finanční správa například připravila speciální web ve vietnamštině a vstříc asijským obchodníkům se snaží jít i někteří prodejci pokladen. Někteří své kasy nechali přeložit do cizího jazyka. „Konkrétní položky obchodníci vidí na displeji pokladny ve vietnamštině, přičemž úč-tenka pro zákazníka se vytiskne v češtině, což zajišťuje hladký průběh pro obě strany," potvrzuje Hynek Pášma, provozovatel pokladních systémů Markeeta.

Také čtěte: Dožijí se astrologové povinných účtenek?

Jazykové mutace přitom nejsou tím nejdůležitějším. Obchodníci zjišťují i to, jak rychle propojit vydávání účtenek EET s platbou kartou a evidencí zásob a dalšími věcmi, které hospodské z první vlny zas tak moc netrápily. „V druhé vlně zákazníci daleko více volají po integraci EET pokladny nejen s váhou, ale i např. se skladovým hospodářstvím a účetním systémem. Zákazníci požadují i možnost údaje na účtence modifikovat tak, aby mohla sloužit pro potřeby záruky a reklamace. eKasa má navíc i integrovaný platební terminál. Jinými slovy, když zadáte platbu v kase, nemusíte znovu položku ťukat do platebního terminálu banky a tím zdržovat sebe i zákazníka," popisuje Luboš Lukasík, jednatel eKasa od O2.

Obchodníci by výběr pokladny neměli brát na lehkou váhu. I první vlna potvrdila, že část hospodských koupila levné „zadarmo řešení", které přestalo fungovat. Těsně po startu tak hledali nového dodavatele, což kvůli přetížení firem zakázkami bylo složité. Pokuta za maření EET přitom může být až 500 tisíc korun.

Také čtěte: Do druhé etapy EET se zatím zaregistrovala desetina obchodníků

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
16.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Traktorista - krmivář - M/Ž 20 000 Kč Co bude Tvoje náplň práce? Ježdění s traktorem. Zakládání krmiva na žlab. Zastýlání stáje a její kydání pomocí mechanizačních prostředků. Co od Tebe požadujeme? Řidičský průkaz sk. B a T. Kladný vztah ke zvířatům. Praxe není nutná, ale je zde výhodou. Co Ti za to nabídneme? Práci na HPP, 18.000 – 22.000 Kč. Příspěvek na obědy. Služební telefon, ošacení, příspěvek na penzijní připojištění. Místo výkonu práce: Jilemnice. Nástup: ihned. Služby - Prodejce a obsluha půjčovny lyží 33 500 Kč Obsazujeme pracovní pozici – asistent prodeje Montana sport Praha. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rudolfovská tř. 202/88, České Budějovice, zednické a btonářské práce v rámci Jihočeského kraje. Pracoviště: Stavební firma abm s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 202, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ladislav Musil, +420 603 520 098. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 28 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Klapilová Lucie, tel.: 604995754, e-mail: dispecink@recyklace-touzim.cz , Zednické práce.. Pracoviště: Recyklace toužim s.r.o., Plzeňská, č.p. 324, 364 01 Toužim. Informace: Lucie Klapilová, +420 725 934 220,604 995 754.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >