EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obchodě už jen s účtenkou. Startuje EET

Malé krámky i velké supermarkety. Řeznictví, pekařství, trafiky nebo třeba prodejny textilu a obuvi. Tam všude už ve středu dostanete – nebo byste alespoň teoreticky měli dostat – povinnou účtenku.

28.2.2017 5
SDÍLEJ:

Se začátkem března startuje druhá vlna elektronické evidence tržeb (EET), která tentokrát zasáhne 250 tisíc obchodníků. Většině z nich ale pokladny stále chybí, nebo se rozhodli úplně skončit, začátek účtenkové revoluce tak bude poměrně dramatický. Na co by si měli dát pozor zákazníci a co musejí vědět podnikatelé? Podívejte se na nejdůležitější fakta, otázky a odpovědi.

1) Co hrozí zákazníkovi, když účtenku nevezme, a obchodníkovi, když ji nevydá?

Zákazníkovi nic nehrozí. Zato obchodník riskuje pokutu až 500 tisíc korun nebo zavření provozovny.

2) Nejde internet nebo se rozbila kasa. Musí obchod hned zavřít?

Každá účtenka je opatřena unikátním kódem, který obchodníkovi dorazí přes internet. Když internet nefunguje, pokladna začne kódy generovat sama a obchodník je do 48 hodin musí dodatečně poslat. Kde internet vůbec není (např. v horách), může berní úřad povolit posílání účtenek jednou za 5 dní. Když se kasa rozbije (třeba spadne), musí si obchodník tržby aspoň ručně zaznamenat a dodatečně elektronicky odeslat. Bernímu úřadu pak podnikatel musí případně dokázat, že měl pokladnu rozbitou (třeba potvrzením od opraváře) nebo nešel proud (potvrzením od energetiků).

Čtěte více: Ceny jídel a pití v restauracích v prosinci stouply o tři procenta

3) Co si jako zákazník musím ohlídat na účtence pro případ reklamace?

Účtenka z EET automaticky nenahrazuje tzv. doklad o zakoupení, který je ale nutný pro případ reklamace. Jen některé pokladny tisknou účtenky, které jsou platné i pro reklamaci. Pokud si nejste jisti, zeptejte se prodavače, zda je tato účtenka i „dokladem o zakoupení". Pokud ne, měl by vám ji obchodník vydat samostatně (vedle EET účtenky).

4) Nakupuji na internetu. Jaká účtenka mi přijde?

I při nákupu z e-shopu vám přijde účtenka. Zákon neupravuje formát ani způsob předání účtenky zákazníkovi, a tudíž prodávající může vystavit účtenku i elektronicky.

5) Co když v obchodě platím kartou nebo stravenkou?

I tehdy vám obchodník musí účtenku vydat. Povinnost EET se vztahuje nejenom na hotovost, ale i na platbu platební kartou, šekem, směnkou, stravenkou, a dokonce i na platbu pomocí dárkových karet a poukazů na zboží a služby.

Čtěte více: Michal Tung o EET: Také Vietnamci pořizují pokladny na poslední chvíli

6) Můžu si ověřit, že účtenka není falešná. Funguje udávání?

Takzvané „udavačské" tlačítko bylo na webu finanční správy zrušeno, nicméně je k dispozici konkrétní e-mailová adresa, kam lidé mohou psát své „postřehy a zkušenosti". I nadále si na adrese etrzby.cz (v sekci Webová aplikace EET) můžete ověřit, zda je účtenka, kterou jste dostali, platná a evidovaná.

7) Kdy začne soutěž o auto a milion korun? Nehrozí fronty u pokladen?

Od července začne fungovat loterie Účtenkovka, kde budou losovat unikátní kódy z účtenek. Soutěžit se bude o automobil a finanční odměny za 65 milionů korun. Má to motivovat zákazníky, aby si účtenky brali. Losovat se bude jednou v měsíci a prvních pět výher bude od 100 tisíc do milionu korun. Do loterie bude nutné se přihlásit. Aby lidé nekouskovali nákupy ve snaze vyhrát, bude moci člověk poslat od jednoho konkrétního obchodníka jen jednu účtenku denně.

8) Kde účtenku nedostanu?

Ve státních institucích, bankách, pojišťovnách či poštách. A dále třeba na palubách letadel, účtenky se netýkají ani veřejných WC, nápojových a prodejních automatů, školních jídelen veřejných institucí a jízdného ve vlaku či linkovém autobusu.
 

9) Kolik obchodníků zkrachuje?

To si zatím nikdo netroufne vyčíslit. V případě hospod to byly řádově stovky. Skončí některé menší prodejny na venkově a pak ty, které „žily" z neplacení daní. V Česku je 15 249 prodejen s potravinami. Z toho 1400 prodejen připadá na řetězce a zbytek na menší prodejny. Úplně nejmenších obchodů do 50 m2 je 6619. Každý třetí z nich patří asijským obchodníkům.

Čtěte více: Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
28.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč

Vývojáři softwaru Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: doktorské (vědecká výchova). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92000 kč, mzda max. 120000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kont. os.: Martina Tomková, e-mail: martina.tomkova@barclays.com, 725 733 710, Po - Pá 9-11, , Pokročilá znalost angličtiny (každodenní psaná i ústní/telefonická komunikace). Znalost ukrajinštiny., Vysokoškolské doktorské vzdělání v oboru Umělá inteligence., Požadované znalosti: MS SQL, TSQL, MS Access, VBA, VB, eVB, C#, Active Reports, TSQL, XML, DAO, ODBC, ADO, ADO.NET.. Pracoviště: Barclays capital services limited, organizační složkapraha, . Informace: Martina Tomková, +420 725 733 710.

Cestovní ruch a hotelnictví - Recepční 17 000 Kč

Recepční. Nabízíme práci recepční v malém hotelu rodinného typu v centru Prahy. Klidná práce v dobrém prostředí ve 12h. směnách denní/noční a krátký/dlouhý. Práce recepční je spojená s přijímáním rezervací. Hotelová systém Hores - zaučíme. Nástupní mzda 17.000 Kč/čistého + odměny za bezchybnou práci. Zaučení - nástup možný ihned. Anglický jazyk slovem/písmem podmínkou.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 25 000 Kč

Zootechnici zootechnik skotu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt osobě, telefonicky nebo emailem., Požadavky: , Nutný kladný vztah ke zvířatům, znalosti zootechnické práce, ŘP sk. B, Výhody: příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, roční prémie, Místo výkonu práce: Zakřany 119, 664 84. Pracoviště: Azos, s.r.o., 664 84 Zastávka u Brna. Informace: Jaroslava Pecková, +420 546 431 394.

Gastronomie - Kuchař Český Krumlov 35 000 Kč

Na HPP přijmeme kuchaře. Česká kuchyně, hotovky, steaky. Krátký jídelní lístek. Na léto nebo na stálo. Ideální uchazeč, který by chtěl zůstat žít zde na delší dobu. Ubytování zdarma přímo u restaurace, jsme v centru Č. Krumlova.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >