Se začátkem března startuje druhá vlna elektronické evidence tržeb (EET), která tentokrát zasáhne 250 tisíc obchodníků. Většině z nich ale pokladny stále chybí, nebo se rozhodli úplně skončit, začátek účtenkové revoluce tak bude poměrně dramatický. Na co by si měli dát pozor zákazníci a co musejí vědět podnikatelé? Podívejte se na nejdůležitější fakta, otázky a odpovědi.

1) Co hrozí zákazníkovi, když účtenku nevezme, a obchodníkovi, když ji nevydá?

Zákazníkovi nic nehrozí. Zato obchodník riskuje pokutu až 500 tisíc korun nebo zavření provozovny.

2) Nejde internet nebo se rozbila kasa. Musí obchod hned zavřít?

Každá účtenka je opatřena unikátním kódem, který obchodníkovi dorazí přes internet. Když internet nefunguje, pokladna začne kódy generovat sama a obchodník je do 48 hodin musí dodatečně poslat. Kde internet vůbec není (např. v horách), může berní úřad povolit posílání účtenek jednou za 5 dní. Když se kasa rozbije (třeba spadne), musí si obchodník tržby aspoň ručně zaznamenat a dodatečně elektronicky odeslat. Bernímu úřadu pak podnikatel musí případně dokázat, že měl pokladnu rozbitou (třeba potvrzením od opraváře) nebo nešel proud (potvrzením od energetiků).

Čtěte více: Ceny jídel a pití v restauracích v prosinci stouply o tři procenta

3) Co si jako zákazník musím ohlídat na účtence pro případ reklamace?

Účtenka z EET automaticky nenahrazuje tzv. doklad o zakoupení, který je ale nutný pro případ reklamace. Jen některé pokladny tisknou účtenky, které jsou platné i pro reklamaci. Pokud si nejste jisti, zeptejte se prodavače, zda je tato účtenka i „dokladem o zakoupení". Pokud ne, měl by vám ji obchodník vydat samostatně (vedle EET účtenky).

4) Nakupuji na internetu. Jaká účtenka mi přijde?

I při nákupu z e-shopu vám přijde účtenka. Zákon neupravuje formát ani způsob předání účtenky zákazníkovi, a tudíž prodávající může vystavit účtenku i elektronicky.

5) Co když v obchodě platím kartou nebo stravenkou?

I tehdy vám obchodník musí účtenku vydat. Povinnost EET se vztahuje nejenom na hotovost, ale i na platbu platební kartou, šekem, směnkou, stravenkou, a dokonce i na platbu pomocí dárkových karet a poukazů na zboží a služby.

Čtěte více: Michal Tung o EET: Také Vietnamci pořizují pokladny na poslední chvíli

6) Můžu si ověřit, že účtenka není falešná. Funguje udávání?

Takzvané „udavačské" tlačítko bylo na webu finanční správy zrušeno, nicméně je k dispozici konkrétní e-mailová adresa, kam lidé mohou psát své „postřehy a zkušenosti". I nadále si na adrese etrzby.cz (v sekci Webová aplikace EET) můžete ověřit, zda je účtenka, kterou jste dostali, platná a evidovaná.

7) Kdy začne soutěž o auto a milion korun? Nehrozí fronty u pokladen?

Od července začne fungovat loterie Účtenkovka, kde budou losovat unikátní kódy z účtenek. Soutěžit se bude o automobil a finanční odměny za 65 milionů korun. Má to motivovat zákazníky, aby si účtenky brali. Losovat se bude jednou v měsíci a prvních pět výher bude od 100 tisíc do milionu korun. Do loterie bude nutné se přihlásit. Aby lidé nekouskovali nákupy ve snaze vyhrát, bude moci člověk poslat od jednoho konkrétního obchodníka jen jednu účtenku denně.

8) Kde účtenku nedostanu?

Ve státních institucích, bankách, pojišťovnách či poštách. A dále třeba na palubách letadel, účtenky se netýkají ani veřejných WC, nápojových a prodejních automatů, školních jídelen veřejných institucí a jízdného ve vlaku či linkovém autobusu.
 

9) Kolik obchodníků zkrachuje?

To si zatím nikdo netroufne vyčíslit. V případě hospod to byly řádově stovky. Skončí některé menší prodejny na venkově a pak ty, které „žily" z neplacení daní. V Česku je 15 249 prodejen s potravinami. Z toho 1400 prodejen připadá na řetězce a zbytek na menší prodejny. Úplně nejmenších obchodů do 50 m2 je 6619. Každý třetí z nich patří asijským obchodníkům.

Čtěte více: Cukrárna Šárka v Michálkovicích končí, hlavním důvodem je EET

Zdroj: Deník / David Valenta