EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Účtenky mohou být vadné, varuje komora

Do startu EET v obchodech zbývá pár dnů. Rizikem pro zákazníky i podnikatele jsou špatné pokladny.

7.2.2017
SDÍLEJ:

Čtvrt milionu obchodníků čekají poslední dva týdny, kdy ještě nemusejí vydávat povinné účtenky.

Od března ale povinnost elektronické evidence tržeb (EET) nemine ani je. Musejí si pořídit internet a pokladní systém.

Krátce před startem ale přišlo i dobře míněné varování od Hospodářské komory ČR. Zatím se k EET přihlásilo zhruba 50 tisíc podnikatelů, kterých se týká druhá vlna. Často ale kupují nevyhovující pokladny, které budou vydávat nedostačující účtenky. Navíc údaje o tržbách nemají obchodníci pořádně zabezpečeny, za což jim může hrozit pokuta.

Čtěte také: Juračka: Malé obchody zkrachují, kvůli účtenkám to ale nebude

„Podle zákona o ochraně spotřebitele by pokladna měla být vybavena displejem, který umožní zákazníkům kontrolovat markované položky. Řada pokladen navíc vydává nevalidní účtenky, které sice splňují zákon o EET, ale nenaplňují podmínky zákona o účetnictví," říká expert Hospodářské komory pro EET Jakub Rainisch.

A právě to může být problém jak pro podnikatele, tak pro zákazníky. Jak už Deník uvedl dříve, účtenka z EET nemusí suplovat tzv. doklad o zakoupení – a ten je potřeba pro reklamaci zboží. Pokud tedy obchodník nemá vhodnou kasu, která to umožňuje, měl by vedle účtenky pro EET zvlášť vydat doklad o zaplacení.

„Podnikatelé by se už při samotném nákupu zařízení pro EET měli ujistit, že vydávaná účtenka má všechny náležitosti podle zákona o účetnictví, tzv. zjednodušený daňový doklad do deseti tisíc korun, jinak plný daňový doklad – fakturu," nabádá Miroslav Diro z Hospodářské komory.

Čtěte také: Hospodskému, který vybírá „babišné", trest nehrozí

„Na účtence musí být zaprvé jasná identifikace prodejce, tedy název firmy, adresa sídla nebo místo podnikání a IČO, zadruhé evidenční číslo daňového dokladu, kdy došlo k nákupu, ale také co zákazník koupil. Na rozdíl od EET musí účtenka obsahovat přesný výčet a počet jednotlivého zboží a kusů," vysvětluje Diro. Hospodářská komora už od loňska testuje pokladny, aby podnikatelé měli aspoň nějaké vodítko, jak neudělat chybu a nepoškodit sebe i zákazníka.

Větší dodavatelé nicméně nabízejí kasy, které zvládnou účtenku platnou podle všech zákonů. „Naše účtenky mají parametry zjednodušeného daňového dokladu, a pokud prodejce požaduje, mohou mít i parametry řádného daňového dokladu," říká Luboš Lukasík, šéf eKasa od O2. „Doporučuji sledovat i specializace jednotlivých pokladních systémů. Jiné potřeby zkrátka budou mít e-shopy, supermarkety, vinotéky nebo třeba benzínové stanice," podotýká provozní ředitel Storyous Petr Filipec.

Čtěte také: Desítky trafik mohou skončit kvůli EET

Autor: Jan Klička

7.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: zednické práce, kontakt telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Vaku stav s.r.o., nám. F. Křižíka, č.p. 2840, 390 01 Tábor 1. Informace: Vasyl Kuzevych, +420 777 031 868,381 210 141.

Služby - Úklid servisu 18 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínky:, Dobrý zdravotní stav, spolehlivost, praxe v oboru vítána., , Způsob kontaktu: emailem.. Pracoviště: Těšínské jatky, s. r. o. - sídlo, Na Olšinách, č.p. 361, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Jolana Pilchová, .

Obchod - Pokladní na čerpací stanici Shell 25 000 Kč

Hledáme pokladní na čerpací stanici Shell ul. Roztylská Praha 4 - Chodov 148 00 a pokladní na stanici Shell ul. Limuzská 10 Praha 10 -Strašnice 100 00. Nabízíme práci na HPP. Zaměstnanecké benefity. Plat je 22.000 Kč hrubého + odměny. Požadujeme spolehlivost, flexibilitu, prodejní dovednosti, trestní bezúhonnost.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >