EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půl roku s účtenkami EET. Úředníci zavřeli první obchody

Když tento týden vzala Jitka Stehlíková ze Slavkova u Brna za kliku zdejšího papírnictví, bylo zavřeno. Důvodem však nebyla dovolená nebo nemoc. Prodejnu na náměstí nechali zavřít úředníci finanční správy. Majitelka obchodu ani přes opakované výzvy neevidovala tržby. Než to napraví, prodejna musí být zavřená.

1.9.2017 1
SDÍLEJ:

První prodejna, kterou uzavřela finanční správa v Jihomoravském kraji se nachází ve Slavkově u Brna. Její provozovatelka Helena Hlásenská ani půl roku po zavedení elektronické evidence tržeb nepořídila registrační pokladnu.Foto: Deník / Grycová Alena

Právě dnes je to půl roku, co elektronická evidence tržeb (EET) začala platit i pro všechny obchody, a zároveň tři čtvrtě roku, co povinné účtenky musejí vydávat v hospodách.

Případ prodejny ze Slavkova je naštěstí spíše výjimkou. Za celou dobu zavřela  finanční správa v Česku osm prodejen a dvě z toho už tržby začaly evidovat a mohly tak znovu otevřít.

PROBLÉMY, KDE NEJSOU

Celkové dojmy obchodníků jsou přesto spíše smíšené. „Kontroly chodí, ovšem ne vždy tak, jak jsme očekávali. Na poctivého obchodníka, který z principu vše dodržuje, přijdou i čtyřikrát za kvartál. Naopak tam, kde všichni vědí, že účtenky vydávány nejsou, není zájem kontrolu vyslat i přes upozornění,“ říká Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), Ta sdružuje přibližně čtvrtinu tuzemských obchodů, hlavně na venkově. „V každodenní praxi se totiž přesvědčujeme, že podnikatelé, u nichž v minulosti nebylo běžné vydávat účtenky, tržby opětovně neevidují. Kontroly by měly být přísnější a hlavně důslednější,“ apeluje Juračka.

Přes všechna úskalí a finanční zátěž malí obchodníci vládu v zavádění EET podporovali a jejich podmíněná podpora trvá. Žádají ale spravedlivý přístup a slibované narovnání trhu.

OBCHOD, NEBO DAR?

Černých ovcí je totiž stále dost. „Nejčastější „triky“ registrujeme u drobných stánkových prodejců, kteří se na EET snaží vyzrát hned několika způsoby. Například si tisknou účtenky dopředu, nebo zboží zákazníkům „jednoduše“ darují. V praxi to pak vypadá tak, že prodejce věnuje zákazníkovi zboží a ten mu na oplátku věnuje finanční obnos v odpovídající hodnotě – žádná kasa, žádná účtenka ani EET,“ popisuje Martin Dvořák, ze společnosti Bizerba, která dodává váho-pokladny pro EET.  Před takovým postupem ale berní úředníci důrazně varovali. Výmluva na darování nebo pořádání různých „darovacích trhů“ hodlají inspektoři postihovat.

Finanční správa zatím v celé ČR provedla přes 55 tisíc kontrol EET a uložila téměř 1700 pokut v celkové výši 15 milionů korun. Stále přitom platí, že na lepší výběr EET daní a pojistného spoléhá státní rozpočet. Jenom za rok 2017 by měl podle výhledu ministerstva financí stoupnout daní a pojistného  o 13,4 miliardy korun.

Zda se takové přání splní, je otázkou. Část podnikatelů totiž skončila a žádné daně už nezaplatí. „Děje se to, ale ne v takovém měřítku, jak strašili odpůrci EET. Jako asociace evidujeme skutečně zavřené prodejny maximálně v řádu desítek, přičemž nemálo prodejen pouze změnilo IČ,“ popisuje Juračka.

Ti, kteří EET zavedli, se se systémem pomalu sžívají. „Uživatelé druhé vlny jsou daleko zběhlejší. Na rozdíl od gastronomických provozů je znát, že se maloobchod s technologiemi více kamarádí,“ uzavírá Jan Kysela, jednatel eKasa, dceřiné společnosti O2. 

Autor: Jan Klička, Redakce

Nahravá se anketa
1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Jeden z nejhlasitějších kritiků elektronické evidence tržeb začal radit jejímu duchovnímu otci Andreji Babišovi. Nebojí se autor Hlídače EET…

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >