EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinné účtenky. Po volbách buď skončí, nebo se změkčí

/ANKETA/ Je to „balkánská kravina“ a hned, jak se dostaneme k vládě, EET zrušíme. Takový slib učinily pravicové strany (hlavně TOP 09) krátce poté, co Sobotkova vláda v únoru 2016 ve sněmovně prosadila zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Komunisté se tehdy hlasování zdrželi a koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL povinné účtenky po bouřlivé debatě schválila.

5.10.2017
SDÍLEJ:

Od loňského prosince tak hospody a hotely a od letoška i obchody povinně vydávají účtenky. Minimálně z technického hlediska je EET největší projekt, který po sobě vláda i šéf hnutí ANO Andrej Babiš zanechají.

I dvě strany, které hlasovaly pro účtenky ve stávající podobě, totiž volají po změně. Lidovci by nejraději vysvobodili řemeslníky či farmářské prodejce. ANO chce z EET vyjmout internetové obchody, školní bufety a drobné podnikání do 500 tisíc korun obratu.Jaká je ale budoucnost účtenek? Ať už zvítězí kdokoliv, po volbách se EET s největší pravděpodobností  upraví. V případě vítězství ODS či TOP 09 účtenky skončí úplně. Pokud se k moci dostane ANO, případně lidovci, doznají účtenky změkčení.

Přitvrdíme, povolíme

Realita je složitější. Nepřítelem slibovaných změn je čas. Volby jsou 21. října a optimistický výhled sestavení vlády je prosinec, ale možná i leden. Na lékaře, veterináře či stánkaře má EET dopadnout už v březnu 2018.

Návrh lidovců a lídra STAN Jana Farského na odklad třetí a čtvrté fáze EET o devět měsíců neprošel na jednání sněmovny. Podle právníků je tak už minimální šance cokoliv změnit.

Termínem voleb navíc tento zákon spadne pod stůl a noví poslanci budou muset připravit nový. „Ač se programy kandidujících stran často svorně vyjadřují ke změně EET, je téměř vyloučené, aby k ní došlo před původními termíny zavedení třetí a čtvrté fáze,“ upozorňuje Aleš Eppinger z advokátní kanceláře Schaffer & Partner.

To ale znamená jediné. „Jakékoliv úpravy budou zaváděny až v době, kdy budou EET podléhat všichni podnikatelé bez rozdílu,“ zdůrazňuje. Může tak dojít k situaci, že si lékaři, veterináři či stánkaři nakoupí vybavení pro EET a po pár měsících jim to nová vláda nějakým způsobem změní.

Ulevte malým

Stále ale platí, že od zavedení EET (v kombinaci s kontrolním hlášením) se očekává dodatečný mnoha miliardový výnos do státní kasy. Pro letošek je to až 15,4 miliardy korun (viz tabulka). Zda se to povedlo, s konečnou platností uvidíme na konci roku.

EET, infografika

Jak podotýká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, za stávající situace budou menší podnikatelé po volbách požadovat plošnou výjimku z EET pro všechny s ročním obratem do 500 tisíc korun.

„Je to rakouský model, o kterém víme, že bezpečně funguje. V praxi vysvobodíme všechny nejmenší podnikatele, kteří dělají obrat řekněme tak 1500 korun denně,“ říká Havlíček s tím, že do takové kategorie by spadly třeba nejmenší vesnické hospody nebo malé trafiky.

Právě tento typ provozoven se zavedením EET asi nejčastěji končil.

Podle Havlíčka je 500 tisíc obratu bezpečná zóna, protože je daleko od milionu korun, kde začíná povinnost registrace plátce DPH. „Úlevu 500 tisíc jsme navrhovali už od začátku, je škoda, že k tomu nedošlo a řeší se to až nyní,“ uzavírá Havlíček. 

anketa EET

MĚLA BY BUDOUCÍ VLÁDA ZRUŠIT PLÁNOVANÉ ROZŠIŘOVÁNÍ EET? (III. a IV. vlnu, například pro řemeslníky)  
63%
Nápad zavést v České republice nějakou formu evidence tržeb je poměrně starý. Například ČSSD měla v programu zavedení registračních pokladen už od doby Stanislava Grosse. S nástupem internetu se ale tradiční plechové kasy přežily. Sobotkova vláda proto přišla s on-line evidencí, kdy se tržba v reálném čase odesílá do počítačů finanční správy.

První, kdo Andreji Babišovi vnukl nápad na EET, byl Zdeněk Honek, majitel cestovní kanceláře Vítkovice Tours. EET poznal v Chorvatsku, kam vozil turisty. Původní předpoklad českého ministerstva financí byl takový, že do EET se u nás zapojí až 600 tisíc podnikatelů. V reálu to bude méně. Po prvních dvou vlnách eviduje 155 tisíc subjektů. A jestli dojde na další, to ukážou volby. 

Pokud by se EET už dál nerozšiřovala, panelisté Deníku by byli spokojeni. Proti dalšímu rozšíření je 63 procent panelistů, naopak 37 je pro rozšíření na další profese. Na tuto otázku odpovídalo 608 lidí.

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Noční provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Pracovní doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.

Obchod - Zaměstnanec výběrové restaurace 125 Kč

Hledáme zaměstnance do známé výběrové restaurace na pozici obsluhy zákazníků za pultem, přípravy rybích pokrmů, salátů apod. Nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha zákazníků, příprava rybích pokrmů, salátů, snacků, práce na pokladně, udržování pořádku na pracovišti.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis , Náplň práce:, administrativa (kopírování, laminování), kompletace smluv, vedení dokumentace , Požadujeme: , bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, schopnost samostatné i týmové práce, logické myšlení, Nabízíme: , zázemí silné a stabilní společnosti , možnost dalšího vzdělávání , práci v příjemném a přátelském prostředí , HPP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Pracoviště: Centr group-elmont s.r.o.-brno, 602 00 Brno 2. Informace: Dana Mahrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >