EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povinné účtenky. Po volbách buď skončí, nebo se změkčí

/ANKETA/ Je to „balkánská kravina“ a hned, jak se dostaneme k vládě, EET zrušíme. Takový slib učinily pravicové strany (hlavně TOP 09) krátce poté, co Sobotkova vláda v únoru 2016 ve sněmovně prosadila zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Komunisté se tehdy hlasování zdrželi a koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL povinné účtenky po bouřlivé debatě schválila.

5.10.2017
SDÍLEJ:

Od loňského prosince tak hospody a hotely a od letoška i obchody povinně vydávají účtenky. Minimálně z technického hlediska je EET největší projekt, který po sobě vláda i šéf hnutí ANO Andrej Babiš zanechají.

I dvě strany, které hlasovaly pro účtenky ve stávající podobě, totiž volají po změně. Lidovci by nejraději vysvobodili řemeslníky či farmářské prodejce. ANO chce z EET vyjmout internetové obchody, školní bufety a drobné podnikání do 500 tisíc korun obratu.Jaká je ale budoucnost účtenek? Ať už zvítězí kdokoliv, po volbách se EET s největší pravděpodobností  upraví. V případě vítězství ODS či TOP 09 účtenky skončí úplně. Pokud se k moci dostane ANO, případně lidovci, doznají účtenky změkčení.

Přitvrdíme, povolíme

Realita je složitější. Nepřítelem slibovaných změn je čas. Volby jsou 21. října a optimistický výhled sestavení vlády je prosinec, ale možná i leden. Na lékaře, veterináře či stánkaře má EET dopadnout už v březnu 2018.

Návrh lidovců a lídra STAN Jana Farského na odklad třetí a čtvrté fáze EET o devět měsíců neprošel na jednání sněmovny. Podle právníků je tak už minimální šance cokoliv změnit.

Termínem voleb navíc tento zákon spadne pod stůl a noví poslanci budou muset připravit nový. „Ač se programy kandidujících stran často svorně vyjadřují ke změně EET, je téměř vyloučené, aby k ní došlo před původními termíny zavedení třetí a čtvrté fáze,“ upozorňuje Aleš Eppinger z advokátní kanceláře Schaffer & Partner.

To ale znamená jediné. „Jakékoliv úpravy budou zaváděny až v době, kdy budou EET podléhat všichni podnikatelé bez rozdílu,“ zdůrazňuje. Může tak dojít k situaci, že si lékaři, veterináři či stánkaři nakoupí vybavení pro EET a po pár měsících jim to nová vláda nějakým způsobem změní.

Ulevte malým

Stále ale platí, že od zavedení EET (v kombinaci s kontrolním hlášením) se očekává dodatečný mnoha miliardový výnos do státní kasy. Pro letošek je to až 15,4 miliardy korun (viz tabulka). Zda se to povedlo, s konečnou platností uvidíme na konci roku.

EET, infografika

Jak podotýká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, za stávající situace budou menší podnikatelé po volbách požadovat plošnou výjimku z EET pro všechny s ročním obratem do 500 tisíc korun.

„Je to rakouský model, o kterém víme, že bezpečně funguje. V praxi vysvobodíme všechny nejmenší podnikatele, kteří dělají obrat řekněme tak 1500 korun denně,“ říká Havlíček s tím, že do takové kategorie by spadly třeba nejmenší vesnické hospody nebo malé trafiky.

Právě tento typ provozoven se zavedením EET asi nejčastěji končil.

Podle Havlíčka je 500 tisíc obratu bezpečná zóna, protože je daleko od milionu korun, kde začíná povinnost registrace plátce DPH. „Úlevu 500 tisíc jsme navrhovali už od začátku, je škoda, že k tomu nedošlo a řeší se to až nyní,“ uzavírá Havlíček. 

anketa EET

MĚLA BY BUDOUCÍ VLÁDA ZRUŠIT PLÁNOVANÉ ROZŠIŘOVÁNÍ EET? (III. a IV. vlnu, například pro řemeslníky)  
63%
Nápad zavést v České republice nějakou formu evidence tržeb je poměrně starý. Například ČSSD měla v programu zavedení registračních pokladen už od doby Stanislava Grosse. S nástupem internetu se ale tradiční plechové kasy přežily. Sobotkova vláda proto přišla s on-line evidencí, kdy se tržba v reálném čase odesílá do počítačů finanční správy.

První, kdo Andreji Babišovi vnukl nápad na EET, byl Zdeněk Honek, majitel cestovní kanceláře Vítkovice Tours. EET poznal v Chorvatsku, kam vozil turisty. Původní předpoklad českého ministerstva financí byl takový, že do EET se u nás zapojí až 600 tisíc podnikatelů. V reálu to bude méně. Po prvních dvou vlnách eviduje 155 tisíc subjektů. A jestli dojde na další, to ukážou volby. 

Pokud by se EET už dál nerozšiřovala, panelisté Deníku by byli spokojeni. Proti dalšímu rozšíření je 63 procent panelistů, naopak 37 je pro rozšíření na další profese. Na tuto otázku odpovídalo 608 lidí.

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 500 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný rada v útvaru ředitele Sekce Územní pracoviště Ostrava III. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Preferujeme právní vzdělání., Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4484414, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 31. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu. Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 321442 , odborný rada v útvaru ředitele sekce – Ostrava III“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště ostrava iii, Opavská, č.p. 6177, 708 00 Ostrava 8. Informace: Stanislav Friedel, +420 596 905 301.

Gastronomie - Pokladní na 1/2 úvazek - kantýna 9 500 Kč

Do naší kantýny na P-10 hledáme slušnou a dochvilnou kolegyni na kasu, na poloviční úvazek či brigádu. Pozice je vhodná pro důchodce nebo maminku na mateřské. Kapacita jídelny je 90 hlavních jídel, pracovní doba 10.00-14.30hod. Jídlo, pití a pracovní pomůcky zdarma, platové ohodnocení 9.500 Kč.

Gastronomie - Číšník/servírka Český Krumlov 35 000 Kč

Přijmeme nástup ihned číšníka/servírku, mladý kolektiv, super peníze, na stálo nebo brigádně

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník - skladový hospodář. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt:Hrabánková Kateřina, e-mail: katerina.hrabankova@cssp2.czm ísto výkonu.Máchova č.p. 1029/14, Praha 2.Požadujeme: komunikační dovednosti, platný řidičský průkaz sk. B, aktivní řidič/ka, dobrá znalost PC (MS Office). Nabízíme: přátelské prostředí, plat. tř. 9, dovolená 5 týdnů, stravenky, možnost dalšího vzdělávání. více na www.cssp2/volna-mista.cz. Výpis z rejstříku trestů. Pracoviště: Centrum sociálních služeb praha 2 - 001, Máchova, č.p. 1029, 120 00 Praha 2. Informace: Kateřina Hrabánková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >