V zemi, kde v jedné branži podnikají vedle sebe firmy podpořené dotacemi a bez dotací, zní tato pohádka jako hodně špatný vtip.

Čtěte také: ANALÝZA: Zeman chce koalici ANO a ČSSD. Své ale řeknou lidovci

Trh samozřejmě křiví hlavně pumpování státních a bruselských peněz vybraným skupinám byznysmenů v čele s otcem EET a Agrofertu Andrejem Babišem. A nějaké on-line pokladny to těžko narovnají. Navíc trh ohýbá i samotná EET, protože vláda vymyslela výjimky třeba pro různé veřejné subjekty. Takže státní zámky nemusejí povinně evidovat, zatímco soukromé ano.

EET se netýká ani příspěvkových organizací, z toho důvodu na vysoce konkurenčním gastrotrhu unikla evidenci třeba Měšťanská restaurace v Chrudimi. A rozruch kolem EET se jak známo zatím vyhnul i stánkovému občerstvení včetně párků v rohlíku, kterému vláda udělila výjimku. Tedy byznysu týkajícího se impéria Agrofert. To je už jen taková úsměvná epizodka, která výborně ilustruje priority Sobotkovy vládní party.

EET už skvěle funguje i ve směru, který se Sobotkovo-Babišově kabinetu daří nejlépe, tedy v ničení aktivit malých živnostníků. Městská infocentra ruší komisní prodeje, což dopadne samozřejmě na malé lokální výrobce všeho možného. Z regionů chodí zprávy o problémech s trhy – nejsou stánkaři. Končí také řada hospod a malých obchodů ve vesnicích a menších městech. Existuje prostě řada živnostníků, kterým se pořizování a provoz techniky pro EET nevyplatí, na rozdíl od velkých firem. EET trh bohužel nenarovná, ale výrazně poškodí.

Čtěte také: Do EET se zapojilo 130 tisíc podnikatelů. Kontroly odhalily 1500 prohřešků