Nyní mohou podnikatelé jako kompenzaci zvýšených nákladů na EET uplatnit slevu na dani pět tisíc korun. Podle malých obchodníků je to málo. Ministrovi proto navrhli kompenzaci 10 tisíc korun na pokladní místo.

"Náš požadavek podáme ministerstvu písemně, aby s tím mohli pracovat. Panu ministrovi se zdál náš návrh poměrně rozumný. Myslím si, že jsme dospěli k nějakému pozitivnímu závěru," uvedl tajemník asociace Jan Hrdina. Jednání mají podle něj dále pokračovat.

Čtěte také: Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

"Je třeba také připomenout, že podnikatelům v oblasti pohostinství byla navíc poskytnuta pomoc prostřednictvím snížení DPH na stravovací služby. Jistou formu podpory by si tak zasloužily i malé prodejny, z velké části zajišťující obchodní obslužnost venkova," řekl minulý týden předseda AČTO Zdeněk Juračka.

Na začátku března odstartovala druhá vlna EET, která se týkala maloobchodníků a velkoobchodníků. Do systému bylo před týdnem zapojeno zhruba 130 tisíc podnikatelů.

Čtěte také: Starostové se bojí, že EET zničí společenský život na vesnicích

Třetí fáze EET začne za rok, 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

AČTO uvádí, že reprezentuje téměř 7000 prodejen a 30 tisíc zaměstnanců s ročním obratem 50 miliard korun. Představuje tak zhruba 25 procent podílu na trhu s potravinami.