"Systém EET ´šlape jako hodinky´. Mezní doba odezvy systému je v průměru 89 milisekund. Z druhé vlny se však podnikatelé zatím příliš nezapojují, to znamená, že nežádají o autentizační údaje," uvedla Schillerová. Podle ní však žádné obcházení elektronické evidence tržeb nebude tolerováno.

Elektronická evidence tržeb (EET) odstartovala loni 1. prosince, kdy se týkala podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Do konce roku 2016 se do první vlny zapojilo více než 42.000 poplatníků, kteří do 2. ledna podle serveru www.etrzby.cz odeslali zhruba 80,8 milionu účtenek.

Čtěte také: Udavačský web EET? Finanční správa jej zruší

Od 1. března letošního roku se EET dotkne největší skupiny podnikatelů - velkoobchodních a maloobchodních firem, tedy asi 250.000 subjektů. Poté v roce 2018 budou postupně následovat i další obory podnikání.

Stánkový prodej občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, například na festivalech, se do evidence zapojí od března 2018, stejně jako prodej na farmářských trzích nebo služby účetních, advokátů i lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí například kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

"Nepřipravujeme, nechystáme žádné nařízení vlády na další činnosti, které by se vyňaly z EET, a to zejména proto, že pro to v tuto chvíli nevidíme důvod," dodala dnes náměstkyně.

Finanční a celní správa si podle ní také posvítí na podnikatele, kteří EET odmítají. "Podle zkušeností z 1. vlny se už našli podnikatelé, kteří se rozhodli EET buď přímo bojkotovat nebo jí obcházet. Musím říct, že tento postup nelze tolerovat a nebude ze strany Finanční ani Celní správy tolerován," uvedla náměstkyně.

Čtěte také: Babiš o účtenkové loterii: Fronty u pokladen nehrozí

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.