Podle metodiky Ministerstva financí není totiž vazba květin vlastní výroba, nýbrž maloobchod. Podle floristky Jany Rozlíkové je vazba květin obohacena o přidanou hodnotu a dá se považovat za vlastní výrobek, „přijde mi to teda trochu postavené na hlavu, jelikož ten, kdo vyrábí například náhrdelníky z korálků, si také ty korálky nevyrábí sám, ale nakoupí si komponenty a z těch pak vyrobí finální produkt a patří do čtvrté fáze EET", uvedla Rozlíková v internetové diskuzi.

Přečtěte si: MDŽ či Valentýn? Prodejci květin vědí, který svátek je oblíbenější

„Osobně to nechápu. Dokonce i já dokážu posoudit, že taková svatební kytice je doslova umělecké dílo, ne jen svazek přeprodaných květin. Proto jsme ostatně sami až doteď květinářkám radili, že složité vazby mohou evidovat až ve třetí fázi. Úředníci Ministerstva financí však mezi karafiátem k MDŽ a uměleckou vazbou zjevně nevidí rozdíl. O to víc mě zaráží, že třeba párek v rohlíku je z jejich pohledu produkt vlastní výroby, který spadá do 3. fáze EET – i když je to jen hotový párek zasunutý do hotového rohlíku," komentuje Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka a doplňuje: „Některé metodiky Ministerstva financí jsou matoucí nejen pro podnikatele, ale i pro nás, poskytovatele pokladních řešení."

Přečtěte si: Po 20 letech zavřeli. Poslední kapkou byla EET, říká majitel obchodu

Výjimky: vlastní výpěstky a věnce

Stejně jako každé jiné pravidlo, i toto má své výjimky: Ve třetí fázi, tedy až od března 2018, mohou evidovat ti květináři, kteří si veškeré květiny sami vypěstují. Další výjimku pak představují věnce, které se dají označit jako „výroba ostatních dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků kromě nábytku" pod kódem NACE 16.29. Takové výrobky je možné začít evidovat dokonce až ve čtvrté fázi EET.

Čtěte také: Komentář Stanislava Šulce: Skutečné otazníky nad EET