EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentář Stanislava Šulce: Skutečné otazníky nad EET

Tradiční domažlické trhy skončily fiaskem, protože nepřijel žádný stánkař. Zákazníci supermarketů stáli ve frontě u pokladen mnoho desítek minut. V Uherském Hradišti provozovatel zavřel trafiku na peróně vlakového nádraží. Hlavní vlna EET se rozjela a začínají se naplňovat černé scénáře, které předem vykreslili odpůrci jednoho z klíčových opatření této vlády proti takzvané šedé ekonomice.

5.3.2017 4
SDÍLEJ:

2. vlna EET evidence tržeb. Ilustrační snímek.Foto: VLP / Sýbek Jaroslav

ZBYTEČNÝ VIRVÁL

Zákon o elektronické evidenci tržeb je přitom asi nejméně problematickým opatřením, které ve svém prvním politickém turnusu prosadil Andrej Babiš. Na rozdíl od změny zákona o hazardu, od kontrolního hlášení nebo různých dotačních kouzel napomáhajícím Agrofertu je EET zákonem téměř prospěšným. Nikoli ve svém cíli zamezit šedé ekonomice a zvýšit za každou cenu výběr daní, protože v obou téměř jistě opatření selže.

Přečtěte si: Na náklady za EET bych si nevydělala, vysvětluje trafikantka. Končí i další

Podobný zákon ale v teoretické rovině může přiblížit digitalizaci celé ekonomiky, což by měl být cíl vlády. Na druhou stranu je škoda, že za tím výrazně pokulhává digitalizace státní správy, která by měla jít s ekonomikou bok po boku, ne-li být dokonce napřed.

EET navíc nastaví všem podnikatelům stejné podmínky. Kdo kvůli ní hrozí krachem, buďto záměrně manipuluje fakty, nebo v jeho podnikání bylo něco podivného. Kdo skončí s podnikáním kvůli přílišné technické zátěži, pouze konstatuje, že zrychlující dobu již nezvládne.

MÁ TO SMYSL?

Přesto EET není ani trochu ideálním systémem. Důvody je však třeba hledat zcela jinde než v pár zavřených koloniálech. Předně je třeba se ptát, zda komplexní a komplikovaný systém skutečně přinese kýžený efekt.

Ekonom Lukáš Kovanda na základě statistik přišel s tím, že „když Chorvati zaváděli EET, byla jejich šedá ekonomika (k HDP) o 83 % větší než ta česká. Po třech letech s EET je větší už jen o 82 %". To jsou poměrně závažná zjištění, na která je třeba poukázat. Pomoci zefektivnit EET pak u nás, podobně jako na Slovensku, má účtenková loterie, která je skutečně kontroverzní. Jde totiž o soutěž, v níž soutěžící de facto práská a může vyhrát auto. To jsme to tedy dotáhli hodně daleko.

Nenechte si ujít: Svobodné podnikání? Utopie, říkají obchodníci

Dalším problémem EET zaváděné v Česku je její nemodernost. Česká vláda totiž nutí lidem systém, který za pár let budou moci vyhodit. Proč to tak dopadne? Protože se západní Evropa a další vyspělé státy již připravují na svět bez peněz, kde EET nebude mít žádný smysl.

S CHORVATY DO NĚMECKA

To nás dostává k největšímu problému velké spousty zákonů, které nejen Andrej Babiš, ale celá aktuální vláda předložili. Často slýcháme, že podobné zákony jsou v mnoha státech standardem. Při detailnějším pohledu tvrzení „Má to i řada okolních států" mnohdy ve skutečnosti znamená: Slovensko a možná ještě nějaké post-sovětské či exjugoslávské země.

Možná zákonodárci pracují s myšlenkou, že tyto státy jsou tomu našemu nejpodobnější a jejich řešení bude fungovat u nás. Jistá logika v tom je, ale zároveň musíme připomenout legendární pohádku o tom, jak Česko dožene Německo, někde se také vypráví pohádka O malém Švýcarsku v srdci Evropy. Těchto pohádek se nikdo nechce vzdát a nikdo neřekl, že Německo již není vzor, jemuž se snažíme vyrovnat. Systém EET funguje z celé Evropy pouze na Slovensku, v Chorvatsku a u nás. Jak chce někdo takto dohnat Německo, je otázka, kterou je třeba začít pokládat stále častěji.

Čtěte také: Výtěžek z protestu proti EET předá cukrářka z Pardubic na charitu

Autor: Stanislav Šulc

Nahravá se anketa
5.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Noční provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Pracovní doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.

Obchod - Zaměstnanec výběrové restaurace 125 Kč

Hledáme zaměstnance do známé výběrové restaurace na pozici obsluhy zákazníků za pultem, přípravy rybích pokrmů, salátů apod. Nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha zákazníků, příprava rybích pokrmů, salátů, snacků, práce na pokladně, udržování pořádku na pracovišti.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis , Náplň práce:, administrativa (kopírování, laminování), kompletace smluv, vedení dokumentace , Požadujeme: , bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, schopnost samostatné i týmové práce, logické myšlení, Nabízíme: , zázemí silné a stabilní společnosti , možnost dalšího vzdělávání , práci v příjemném a přátelském prostředí , HPP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Pracoviště: Centr group-elmont s.r.o.-brno, 602 00 Brno 2. Informace: Dana Mahrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >