ZBYTEČNÝ VIRVÁL

Zákon o elektronické evidenci tržeb je přitom asi nejméně problematickým opatřením, které ve svém prvním politickém turnusu prosadil Andrej Babiš. Na rozdíl od změny zákona o hazardu, od kontrolního hlášení nebo různých dotačních kouzel napomáhajícím Agrofertu je EET zákonem téměř prospěšným. Nikoli ve svém cíli zamezit šedé ekonomice a zvýšit za každou cenu výběr daní, protože v obou téměř jistě opatření selže.

Přečtěte si: Na náklady za EET bych si nevydělala, vysvětluje trafikantka. Končí i další

Podobný zákon ale v teoretické rovině může přiblížit digitalizaci celé ekonomiky, což by měl být cíl vlády. Na druhou stranu je škoda, že za tím výrazně pokulhává digitalizace státní správy, která by měla jít s ekonomikou bok po boku, ne-li být dokonce napřed.

EET navíc nastaví všem podnikatelům stejné podmínky. Kdo kvůli ní hrozí krachem, buďto záměrně manipuluje fakty, nebo v jeho podnikání bylo něco podivného. Kdo skončí s podnikáním kvůli přílišné technické zátěži, pouze konstatuje, že zrychlující dobu již nezvládne.

MÁ TO SMYSL?

Přesto EET není ani trochu ideálním systémem. Důvody je však třeba hledat zcela jinde než v pár zavřených koloniálech. Předně je třeba se ptát, zda komplexní a komplikovaný systém skutečně přinese kýžený efekt.

Ekonom Lukáš Kovanda na základě statistik přišel s tím, že „když Chorvati zaváděli EET, byla jejich šedá ekonomika (k HDP) o 83 % větší než ta česká. Po třech letech s EET je větší už jen o 82 %". To jsou poměrně závažná zjištění, na která je třeba poukázat. Pomoci zefektivnit EET pak u nás, podobně jako na Slovensku, má účtenková loterie, která je skutečně kontroverzní. Jde totiž o soutěž, v níž soutěžící de facto práská a může vyhrát auto. To jsme to tedy dotáhli hodně daleko.

Nenechte si ujít: Svobodné podnikání? Utopie, říkají obchodníci

Dalším problémem EET zaváděné v Česku je její nemodernost. Česká vláda totiž nutí lidem systém, který za pár let budou moci vyhodit. Proč to tak dopadne? Protože se západní Evropa a další vyspělé státy již připravují na svět bez peněz, kde EET nebude mít žádný smysl.

S CHORVATY DO NĚMECKA

To nás dostává k největšímu problému velké spousty zákonů, které nejen Andrej Babiš, ale celá aktuální vláda předložili. Často slýcháme, že podobné zákony jsou v mnoha státech standardem. Při detailnějším pohledu tvrzení „Má to i řada okolních států" mnohdy ve skutečnosti znamená: Slovensko a možná ještě nějaké post-sovětské či exjugoslávské země.

Možná zákonodárci pracují s myšlenkou, že tyto státy jsou tomu našemu nejpodobnější a jejich řešení bude fungovat u nás. Jistá logika v tom je, ale zároveň musíme připomenout legendární pohádku o tom, jak Česko dožene Německo, někde se také vypráví pohádka O malém Švýcarsku v srdci Evropy. Těchto pohádek se nikdo nechce vzdát a nikdo neřekl, že Německo již není vzor, jemuž se snažíme vyrovnat. Systém EET funguje z celé Evropy pouze na Slovensku, v Chorvatsku a u nás. Jak chce někdo takto dohnat Německo, je otázka, kterou je třeba začít pokládat stále častěji.

Čtěte také: Výtěžek z protestu proti EET předá cukrářka z Pardubic na charitu