EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komentář Stanislava Šulce: Skutečné otazníky nad EET

Tradiční domažlické trhy skončily fiaskem, protože nepřijel žádný stánkař. Zákazníci supermarketů stáli ve frontě u pokladen mnoho desítek minut. V Uherském Hradišti provozovatel zavřel trafiku na peróně vlakového nádraží. Hlavní vlna EET se rozjela a začínají se naplňovat černé scénáře, které předem vykreslili odpůrci jednoho z klíčových opatření této vlády proti takzvané šedé ekonomice.

5.3.2017 4
SDÍLEJ:

2. vlna EET evidence tržeb. Ilustrační snímek.Foto: VLP / Sýbek Jaroslav

ZBYTEČNÝ VIRVÁL

Zákon o elektronické evidenci tržeb je přitom asi nejméně problematickým opatřením, které ve svém prvním politickém turnusu prosadil Andrej Babiš. Na rozdíl od změny zákona o hazardu, od kontrolního hlášení nebo různých dotačních kouzel napomáhajícím Agrofertu je EET zákonem téměř prospěšným. Nikoli ve svém cíli zamezit šedé ekonomice a zvýšit za každou cenu výběr daní, protože v obou téměř jistě opatření selže.

Přečtěte si: Na náklady za EET bych si nevydělala, vysvětluje trafikantka. Končí i další

Podobný zákon ale v teoretické rovině může přiblížit digitalizaci celé ekonomiky, což by měl být cíl vlády. Na druhou stranu je škoda, že za tím výrazně pokulhává digitalizace státní správy, která by měla jít s ekonomikou bok po boku, ne-li být dokonce napřed.

EET navíc nastaví všem podnikatelům stejné podmínky. Kdo kvůli ní hrozí krachem, buďto záměrně manipuluje fakty, nebo v jeho podnikání bylo něco podivného. Kdo skončí s podnikáním kvůli přílišné technické zátěži, pouze konstatuje, že zrychlující dobu již nezvládne.

MÁ TO SMYSL?

Přesto EET není ani trochu ideálním systémem. Důvody je však třeba hledat zcela jinde než v pár zavřených koloniálech. Předně je třeba se ptát, zda komplexní a komplikovaný systém skutečně přinese kýžený efekt.

Ekonom Lukáš Kovanda na základě statistik přišel s tím, že „když Chorvati zaváděli EET, byla jejich šedá ekonomika (k HDP) o 83 % větší než ta česká. Po třech letech s EET je větší už jen o 82 %". To jsou poměrně závažná zjištění, na která je třeba poukázat. Pomoci zefektivnit EET pak u nás, podobně jako na Slovensku, má účtenková loterie, která je skutečně kontroverzní. Jde totiž o soutěž, v níž soutěžící de facto práská a může vyhrát auto. To jsme to tedy dotáhli hodně daleko.

Nenechte si ujít: Svobodné podnikání? Utopie, říkají obchodníci

Dalším problémem EET zaváděné v Česku je její nemodernost. Česká vláda totiž nutí lidem systém, který za pár let budou moci vyhodit. Proč to tak dopadne? Protože se západní Evropa a další vyspělé státy již připravují na svět bez peněz, kde EET nebude mít žádný smysl.

S CHORVATY DO NĚMECKA

To nás dostává k největšímu problému velké spousty zákonů, které nejen Andrej Babiš, ale celá aktuální vláda předložili. Často slýcháme, že podobné zákony jsou v mnoha státech standardem. Při detailnějším pohledu tvrzení „Má to i řada okolních států" mnohdy ve skutečnosti znamená: Slovensko a možná ještě nějaké post-sovětské či exjugoslávské země.

Možná zákonodárci pracují s myšlenkou, že tyto státy jsou tomu našemu nejpodobnější a jejich řešení bude fungovat u nás. Jistá logika v tom je, ale zároveň musíme připomenout legendární pohádku o tom, jak Česko dožene Německo, někde se také vypráví pohádka O malém Švýcarsku v srdci Evropy. Těchto pohádek se nikdo nechce vzdát a nikdo neřekl, že Německo již není vzor, jemuž se snažíme vyrovnat. Systém EET funguje z celé Evropy pouze na Slovensku, v Chorvatsku a u nás. Jak chce někdo takto dohnat Německo, je otázka, kterou je třeba začít pokládat stále častěji.

Čtěte také: Výtěžek z protestu proti EET předá cukrářka z Pardubic na charitu

Autor: Stanislav Šulc

Nahravá se anketa
5.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 12 200 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 16. Poznámka: zednické práce, kontakt telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Vaku stav s.r.o., nám. F. Křižíka, č.p. 2840, 390 01 Tábor 1. Informace: Vasyl Kuzevych, +420 777 031 868,381 210 141.

Služby - Úklid servisu 18 000 Kč

Do společnosti Auto Jarov hledáme nové kolegy/kolegyně na pozici pracovník/pracovnice úklidu. Náplní práce je zajištění čistoty autosalonů a sociálního zařízení. Pracuje se na směny po-pá ranní: 6.00-14.30hod. a 1x do týdne odpolední: 6.00-18.00h. a 1x sobota do měsíce 7.00-14.00hod.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínky:, Dobrý zdravotní stav, spolehlivost, praxe v oboru vítána., , Způsob kontaktu: emailem.. Pracoviště: Těšínské jatky, s. r. o. - sídlo, Na Olšinách, č.p. 361, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Jolana Pilchová, .

Obchod - Pokladní na čerpací stanici Shell 25 000 Kč

Hledáme pokladní na čerpací stanici Shell ul. Roztylská Praha 4 - Chodov 148 00 a pokladní na stanici Shell ul. Limuzská 10 Praha 10 -Strašnice 100 00. Nabízíme práci na HPP. Zaměstnanecké benefity. Plat je 22.000 Kč hrubého + odměny. Požadujeme spolehlivost, flexibilitu, prodejní dovednosti, trestní bezúhonnost.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >