Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

19.2.2017 5
SDÍLEJ:

Ředitel Finanční správy Martin Janeček.Foto: ČTK/Vondrouš Roman

Čtvrt milionu obchodníků by už za 14 dní mělo začít vydávat účtenky. Opakuje se ale liknavost, jako u startu EET v hospodách. Jak budou ze začátku postupovat kontroly berních úřadů?

Každá kontrola je individuální a vždy bude záležet na okolnostech konkrétního případu. Při posuzování závažnosti správního deliktu je potřeba zohlednit intenzitu porušení zákona nebo například to, zda jde o první nebo opakované porušení zákonem stanovených povinností atd. Finanční a celní úřady budou určitě rozlišovat případy, kdy má podnikatel potřebné vybavení, má vyzvednuté autentizační údaje, tržby eviduje, avšak vlivem špatného nastavení pokladního zařízení tiskne na účtence špatný údaj, od případů, kdy se podnikatel očividně vyhýbá povinnosti evidovat tržby, nemá potřebné zařízení a nemá ani vyzvednuté autentizační údaje.

Také čtěte: Dvanáct dnů do startu druhé vlny EET: obchody se stále ještě připravují

Budete opět více radit a vyčkávat, nebo tentokrát bude nástup kontrol rychlejší?

V případě druhé vlny se nejedná o shodnou situaci jako u vlny první, kdy se spouštěla v ČR zcela nová povinnost, a tak nástup kontrol bude rychlejší.

Změní se něco pro zákazníky? Berní správa a ČOI dopředu upozorňovaly, že účtenka pro EET nesupluje tzv. doklad o zaplacení. Ten je přitom důležitý pro reklamaci.

K otázce reklamací a nutných dokladů pro jejich uplatnění není Finanční správa kompetentní. Zákon o evidenci tržeb nesupluje ani nezasahuje do věcných požadavků jiných právních předpisů, které mají jiný účel, např. ochranu spotřebitele. Povinné náležitosti účtenky podle zákona o evidenci tržeb jsou stanoveny v zákoně o evidenci tržeb. Jedná se o minimální náležitosti účtenky nezbytné pro řádné fungování evidence tržeb. Poplatník může kromě těchto údajů uvádět na účtence i jiné údaje, např. ty, kterými bude plnit povinnosti stanovené jinými právními předpisy. Z daňového hlediska musí být například dodržována ustanovení zákona o účetnictví a zákona o DPH. Je na poplatníkovi, aby uvážil, jaký postup pro něj bude nejvhodnější za účelem splnění povinností stanovených např. zákonem o ochraně spotřebitele (ve vztahu k dokladu o zakoupení výrobku nebo o poskytnutí služby) nebo zákonem o dani z přidané hodnoty (ve vztahu k daňovému dokladu) nebo zákonem o účetnictví atd.

Existuje nějaká dobrá rada - měli by lidé u zboží s možnou reklamací žádat dodatečné vypsání dokladu o zaplacení?

Povinnost vydávat příslušné doklady může být splněna najednou, tj. jedním „dokladem", v rámci něhož budou splněny náležitosti ve vztahu ke všem dotčeným právním předpisům, nebo postupně, kdy vystaví několik účtenek/dokladů separátně, každou dle příslušného předpisu. Zvolený postup je na uvážení poplatníka. Budou-li zjištěny nedostatky v souvislosti s obsahem účetních nebo daňových dokladů, potom dopad těchto nedostatků může nést jednak ten, kdo doklad vystavil, ale i ten, kdo doklad přijal. Již před přijetím zákona o evidenci tržeb existovala zákonem stanovená povinnost o obsahu účetních a daňových dokladů. Ve vztahu ke spotřebiteli evidence tržeb přináší bonus spočívající ve zvýšení právní jistoty, od koho byla služba či zboží přijato.

Také čtěte: EET po dvou měsících: Hospody zdražily, guláš stojí i o 10 korun více

Na Pardubicku se objevil i kuriózní případ, kdy majitel hospody začal vybírat „babišné" desetikorunový poplatek k účtence. Podle vás je to ale nelegální. Jak budete postupovat, pokud by k takovým „poplatkům" přistoupili i další podnikatelé, nejenom hospodští?

Chtěl bych znovu zdůraznit, že požadavek hospodských na úhradu poplatku za vystavení účtenky (ať již tento poplatek pojmenujeme jakkoli) nemá v předpise upravujícím práva a povinnosti při evidenci tržeb žádnou oporu. Pro úplnost vysvětluji, že tímto poplatkem je myšlena situace, kdy hospodský inkasuje poplatek mimo účtenku, a nejedná se o situaci, kdy náklady, ať již na cokoliv, kalkuluje v rámci cenotvorby do celkové ceny. Vystavení účtenky je zákonnou povinností podnikatele a zákon o evidenci tržeb neumožňuje, aby bylo vydání účtenky zákazníkovi podmíněno zaplacením samostatného poplatku či poskytnutím jakéhokoli jiného protiplnění ze strany zákazníka. V případě, kdy poplatník poruší povinnost vystavit účtenku na jím přijímanou tržbu, dopouští se správního deliktu, za který může být uložena pokuta až do 500 000 korun. Pochopitelně navýšení ceny zboží či služeb poskytovaných zákazníkům tak, aby dosažený příjem poplatníka pokryl náklady spojené s provozováním dané činnosti, je samo o sobě přípustné. V takovém případě celá tato částka představující cenu zboží či služby, do níž byly náklady promítnuty, podléhá evidenci tržeb a musí být na účtence uvedena.

Po zkušenostech se zapojením hospod do EET máte aspoň nějaké srovnání. Pomohla už evidence tržeb (třeba spolu s kontrolním hlášením) odhalit nějaké daňové delikty, včetně těch nejzávažnějších, jako jsou karuselové podvody s DPH?

Je třeba říci, že EET není nástroj, který by primárně sloužil k odhalování karuselových podvodů. Je to především nástroj pro narovnání podnikatelského prostředí a zlepšení výběru daní. Systém evidence tržeb má však i další pozitivní efekty, například jsme evidovali stoprocentní nárůst nově registrovaných plátců DPH z důvodu překročení limitu obratu, takže pomohl extrémně eliminovat problém krácení tržeb.

Také čtěte: Další vlna EET zatěžuje především malé samostatné prodejny

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
19.2.2017 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Hledáme montážníky vzduchotechniky 35 000 Kč Montážník VENTILA vzduchotechnika s.r.o. přijme montážníky vzduchotechniky, rekuperace, klimatizace a digestoří. Vyučení a praxe v oboru chlazení nebo elektro výhodou, né podmínkou. Požadujeme řidičské oprávnění skupiny B aktivní řidič, samostatné rozhodovací schopnosti, pracovitost, beztrestnost, poctivost. Nabízíme dobré platové ohodnocení se spoustou benefitů. Gastronomie - Výdej hotovek - 1/2 HPP kantýna 9 000 Kč Sháníme kolegu/kolegyni do naší nové kantýny na Praze 10, 1/2 úvazek, 4h denně. Jde o výdej hotových jídel Po-Pá, 10-14h. Jídlo, pití a uniforma zdarma, rádi Vás zaškolíme, pokud nemáte zkušenosti, zkušenosti z gastra výhodou. Požadujeme spolehlivost a příjemné vystupování. Pozice je vhodná pro důchodce nebo maminky na mateřské. Plat 9.000 Kč čistého. Gastronomie - Hlavní kuchař / šéf parte 36 000 Kč Přijmeme hlavního kuchaře s praxí nebo zkušenostmi v oblasti italské kuchyně. Nabízíme stabilní zázemí rozvíjející se firmy a dobré ohodnocení (36-40.000 Kč) krátký/dlouhý týden. Ristorante - pizzerie Teodoro se nachází na pěkném slunečném náměstí adresou: náměstí Přátelství 1518/2. Nástup možný ihned. V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail nebo volejte na tel. pro lepší komunikaci. Budeme se těšit!!! Administrativa - Asistent/ka prodeje 21 000 Kč Obchod s japonským zbožím hledá pracovníka do prodejního oddělení. Hlavní zodpovědnosti: komunikace se zákazníky a dodavateli (v ČJ a AJ); zpracování objednávek; zpracování faktur; prodej v obchodě; příprava objednávek k expedici. Běžná pracovní doba pondělí až pátek, víkendy a svátky volné.

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY