Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festivaly musí poprvé přejít na EET. Očekávají problémy

Startující festivalová sezóna přinese jejich provozovatelům i zúčastněným prodejcům a stánkařům zásadní změnu: poprvé budou muset evidovat své tržby v elektronickém systému. Zkušenosti z trhů naznačují, že je to může připravit o značnou část tržeb.

26.4.2017
SDÍLEJ:

Colours of Ostrava 2016. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

S nadcházejícím květnem se v Česku tradičně začíná rozjíždět festivalová sezona, zahrnující stovky kulturních i kulinářských akcí včetně desítek vícedenních festivalů. Poprvé na nich platí povinnost elektronicky evidovat tržby. V tomto ohledu přitom festivaly patří mezi rizikové akce. Některé se proto už letos neuskuteční.

Festivalový provoz má řadu specifik, která elektronickou evidenci komplikují. Například nárazovou frekvenci objednávek o malých hodnotách a s nimi spojené vydávání jednotlivých účtenek, extrémní provoz v exteriérech za každého počasí a také nejistotu týkající se zajištění elektrického proudu a online spojení po celou dobu akce. 

"Pokud nastane situace, že třeba v rámci festivalu Rock for People vypadne spojení stánkaře s Finanční správou (ať už z důvodu technické závady jeho pokladny, internetového výpadku nebo potíží na straně Finanční správy), může stánkař a jeho zařízení automaticky přejít do režimu, kdy pokladní zařízení nemusí čekat na odezvu a vystaví účtenku bez fiskálního kódu, jen s uvedením podpisového kódu poplatníka," upozorňuje na možné řešení Ladislav Žák, prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka.

Účtenky neobsahující fiskální kód lze podle něj odeslat Finanční správě dodatečně do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby a pokladní zařízení by na takovou situaci měla být připravena.

Potíže s fungujícím spojením ale nejsou jediné, jimž budou stánkaři a další výdělečné subjekty čelit. Na festivalech se totiž spojuje i několik modelů evidence a různé požadavky ze strany zákona.

"Část stánkařů bude moci například využívat výjimky a neevidovat vůbec. Na druhé straně stále není jasné, jak se postavit například k občerstvení, prodávanému do zálohovaných obalů (vratných kelímků)," uvádí marketingový šéf Storyous Jan Adámek. Podle něj zkušenosti z trhů naznačují, že špatně zvolené EET řešení může kvůli prostojům nebo špatnému fungování způsobit ztráty na obratu v řádech desítek procent. Storyous v této souvislosti nabízí stánkařům pronájem svých gastronomických systémů.

V každém případě lze ale očekávat, že nabídka prodejců na letošních festivalech bude chudší a některé festivaly se ani neuskuteční. Platí to například o šestém ročníku brněnského Špilberk Food Festivalu, jehož pořádání přesunuli organizátoři na příští rok - mimo jiné právě proto, že si jeho tradiční účastníci nebyli jisti, že EET zvládnou. 

Autor: Jaroslav Krupka

Nahravá se anketa
26.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY