S nadcházejícím květnem se v Česku tradičně začíná rozjíždět festivalová sezona, zahrnující stovky kulturních i kulinářských akcí včetně desítek vícedenních festivalů. Poprvé na nich platí povinnost elektronicky evidovat tržby. V tomto ohledu přitom festivaly patří mezi rizikové akce. Některé se proto už letos neuskuteční.

Festivalový provoz má řadu specifik, která elektronickou evidenci komplikují. Například nárazovou frekvenci objednávek o malých hodnotách a s nimi spojené vydávání jednotlivých účtenek, extrémní provoz v exteriérech za každého počasí a také nejistotu týkající se zajištění elektrického proudu a online spojení po celou dobu akce. 

Jarní Flora Olomouc 2016
Jarní Flora už pocítí EET. Výstaviště i prodejci

"Pokud nastane situace, že třeba v rámci festivalu Rock for People vypadne spojení stánkaře s Finanční správou (ať už z důvodu technické závady jeho pokladny, internetového výpadku nebo potíží na straně Finanční správy), může stánkař a jeho zařízení automaticky přejít do režimu, kdy pokladní zařízení nemusí čekat na odezvu a vystaví účtenku bez fiskálního kódu, jen s uvedením podpisového kódu poplatníka," upozorňuje na možné řešení Ladislav Žák, prodejce pokladních systémů a EET pokladen Dotykačka.

Účtenky neobsahující fiskální kód lze podle něj odeslat Finanční správě dodatečně do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby a pokladní zařízení by na takovou situaci měla být připravena.

Pokladna EET. Ilustrační foto.
Udusí EET kulturu a tradice? Z kapel se mohou stát neziskovky

Potíže s fungujícím spojením ale nejsou jediné, jimž budou stánkaři a další výdělečné subjekty čelit. Na festivalech se totiž spojuje i několik modelů evidence a různé požadavky ze strany zákona.

"Část stánkařů bude moci například využívat výjimky a neevidovat vůbec. Na druhé straně stále není jasné, jak se postavit například k občerstvení, prodávanému do zálohovaných obalů (vratných kelímků)," uvádí marketingový šéf Storyous Jan Adámek. Podle něj zkušenosti z trhů naznačují, že špatně zvolené EET řešení může kvůli prostojům nebo špatnému fungování způsobit ztráty na obratu v řádech desítek procent. Storyous v této souvislosti nabízí stánkařům pronájem svých gastronomických systémů.

Ilustrační foto.
Trafikanti mizí z ulic. Kvůli maržím i EET

V každém případě lze ale očekávat, že nabídka prodejců na letošních festivalech bude chudší a některé festivaly se ani neuskuteční. Platí to například o šestém ročníku brněnského Špilberk Food Festivalu, jehož pořádání přesunuli organizátoři na příští rok - mimo jiné právě proto, že si jeho tradiční účastníci nebyli jisti, že EET zvládnou.