V celém Královéhradeckém kraji se do dnes spuštěné druhé vlny EET pro maloobchod a velkoobchod zapojilo asi 8200 subjektů, uvedla pro ČTK mluvčí Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj Romana Barešová. I s první prosincovou vlnou, která se týkala restaurací a ubytovatelů, by v kraji mohlo být v systému EET zapojeno téměř 14.000 subjektů.

Čtěte také: Druhá vlna EET je tady. Doufám, že evidenci zruší, říká podnikatelka

Provozovatelé poštovny mají obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí za den. Z minula mají zkušenost, že čím více je na Sněžce turistů připojených na internet, tím je internet pomalejší. "Vše ale zjistíme až v hlavní sezoně," uvedla Blahová.

Její dřívější obavy z toho, že lidé budou účtenky na Sněžce ztrácet nebo zahazovat a vrchol hory tak bude zaneřáděný poletujícími papírky, se při dosavadním zkušebním provozu nenaplnily.

"Lidé prostě účtenky za kafe či párek v rohlíku nechtějí," řekla Blahová. Zavedení EET přišlo majitele poštovny asi na 50.000 korun. Hlavním nákladem bylo pořízení dvou počítačů, dvou monitorů a dvou tiskáren ke dvěma výdejním okénkům. Již dříve majitelé poštovny uvedli, že se systémem EET nesouhlasí.

Sezonní prodejci nespěchají

Autentizační údaje pro EET si pro tuto druhou vlnu sice zatím v kraji vyzvedlo 8200 subjektů, ale celkem by se podle dřívějších hrubých odhadů mohlo EET ve druhé vlně týkat přibližně 13.000 podnikatelů. Barešová upozornila, že mnoho podnikatelů se teprve bude do systému zapojovat. Půjde hlavně o různé sezonní prodejce, například stánkaře na koupalištích.

K začátku loňského prosince, kdy do EET vstoupily restaurace a ubytovací služby, bylo v systému EET v kraji přibližně 5500 subjektů. Řada z nich přitom má v předmětu podnikání i maloobchodní prodej, takže se již k 1. březnu registrovat nemusela. "Obě vlny EET se tak prolínají," uvedla Barešová. Na rozdíl od první vlny si podnikatelé podle ní nyní v daleko větší míře zapojení se do EET vyřizovali elektronicky.

Nepřehlédněte: Farmáři na trzích: EET zdraží potraviny, vypudí ale překupníky