Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Udusí EET kulturu a tradice? Z kapel se mohou stát neziskovky

Založíte si amatérskou kapelu, po měsících ve zkušebně vyjedete na první koncert, za který dostanete pár korun na benzin a na pivko. Na to vám už příští rok nebude stačit jen hudební um, nástroje a aparáty. Ve výbavě by neměla chybět ani EET kasa.

7.4.2017 1
SDÍLEJ:

Pokladna EET. Ilustrační foto. Foto: ČTK/David Taneček

Od března 2018 se rozjede třetí fáze EET, která se týká právě kultury. Výše psané tak čeká i divadla malých forem a další amatérské umělce, kteří za svá vystoupení vybírají jakékoli částky.

„Pokud jde o příjmy z podnikání dosahované podnikatelským subjektem – například kapelou, pak budou podléhat evidenci tržeb, pokud jsou placeny hotově, platební kartou a podobně,“ říká Monika Bačová z tiskového oddělení Ministerstva financí.

Nic se ale nejí tak horké. Pokud budou chtít kapely, divadla a další své příjmy legalizovat, ale vyhnout se EET pokladnám, vyplatí se zaevidovat se jako neziskovka. „Pokud by šlo o vedlejší podnikatelskou činnost neziskové organizace - veřejně prospěšného poplatníka, pak by tyto tržby podléhaly evidenci pouze pokud by tržby z podnikání překročily 175 tisíc korun ročně a současně překročily 5 % celkových příjmů,“ doplňuje Ministerstvo financí.

Samotné EET už několik měsíců běží a nyní přidělává vrásky například babičkám, které na velikonočních trzích prodávají ručně malovaná vajíčka a další zboží, které – stejně jako výše uvedené kapely či divadla – dělají z lásky a jako koníček, než pro velké peníze.

„Je pravda, že několik prodejců svou činnost ukončilo, například některé babičky či drobní prodejci. Celkem se ale na jarmarku, který se konal minulý víkend, představilo 75 vystavovatelů, žádný drastický pokles tedy nenastal,“ říká Karel Balcar z bohumínské kulturní agentury K3.

Podstatně skeptičtější je Marek Tichý ze Společnosti pro zachování kulturního dědictví historie a romantiky, která se podílí na organizaci velikonočního trhu v Karviné.

„Nemůžu říct, jestli se nám sníží počet komerčních prodejců, nicméně lidé, kteří na jarmark jezdili předvádět nějaké řemeslo nebo prodávat lidové výrobky a jezdili zde nikoli za výdělkem, ale čistě z nadšení, tak tito ukončili svou činnost ve více než 50 procentech. Zavedení evidence pro ně byla moc velká zátěž a rozhodně se to promítne na pestrosti a zajímavosti trhů,“ hodnotí aktuální situaci Tichý.

V příštím roce se pak do elektronické evidence zapojí nově i tzv. prvovýrobci. Mezi ně budou patřit vedle farmářů s vlastními výpěstky třeba i lidé, kteří rukodělné výrobky vytvářejí ve volném čase a jejich prodej na tematických trzích chápou jako malé přilepšení. Podle zkušeností pořadatelů se tito drobní výrobci s problémy se zavedením EET nebudou chtít potýkat a z trhů tak zmizí další kus kultury.

Pavla Krůčková

Autor: Richard Kutěj

Nahravá se anketa
7.4.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 12 200 Kč Zámečníci strojů ZÁMĚČNÍCI STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: fyzickou zdatnost (fyzicky náročná práce, podmínkou je dobrý zdravotní stav). zodpovědnost, spolehlivost, V případě zájmu předem nutno telefonicky sjednat schůzku - volat po 14:00 hod.. Pracoviště: Bruskov stav družstvo -, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Artur Shtainkuhler, +420 774 158 231. Stavebnictví - Hledáme kolegy na kontrolu práce 22 000 Kč Hledáme kolegy na kontrolu práce na Praze 4. Jedná se o kontrolu provedené práce při dokončování bytů na Praze 4. Dlouhodobá práce. Nabízíme 22.000 Kč čistého za měsíc. Stavební kvalifikace není podmínkou. Vhodné i pro důchodce, invalidy i studenty. V případě zájmu mě kontaktujte na uvedeném čísle Ochrana a ostraha - Strážný/strážná 17 000 Kč Strážný/strážná, kontrola objektů , kontrola osob vstupujících do objektu, zapisování a výdej karet , zamezení vstupu neoprávněným osobám , pravidelné obchůzky budov Gastronomie - Koncept Kozlovna - kuchař/číšník 30 000 Kč Kozlovna Koncept Kozlovna přijme do svého kolektivu kreativní kolegy, vyučeného samostatného kuchaře a samostatného vrchního číšníka. Nutná znalost čepování tankového piva. Jedná se o nově otevřený projekt - pivní bar "Kozlí díra". Nabízíme stabilní základní platové podmínky, mzda od 30.000 Kč + benefity/bonusy a osobní ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Kariérní a profesního růst.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY