Důvod? Ve většině případů si totiž zákazník může objednat i kávu nebo proteinový nápoj a další zboží. A právě kvůli této doplňkové činnosti mají už nyní fitness centra povinnost vést EET. Výjimka platí jen pro posilovny, které například kávy, ovoce či minerální vody neprodají ročně za více než 175 tisíc korun.

Čtěte také: EET: restaurace čekají, zda zdraží obchodníci

A právě s rostoucím počtem zákazníků se tak i v menších fitness zákazníci dočkají povinné účtenky už nyní. „Ano, EET máme. Dokoupili jsme nový software, výkonnější počítač," řekla Deníku nejznámější česká cvičitelka Hanka Kynychová, která provozuje vlastní fitness na pražském Pankráci.

Ani vysoká finanční investice ale její podnikání neohrozila. „Pokud EET dohlédne na to, aby měli všichni stejné podmínky, tak s ním souhlasím," dodala Kynychová.

Přesto zmínila z pohledu majitelky fitness i instruktorky jeden problém. Týká se technického provedení. V posilovně jen s jednou pokladnou se musí zákazníci obrnit trpělivostí. „Většina jich o účtenky ani nestojí, jenže kvůli jejich tištění se tvoří fronty. A to nám naštěstí zatím systém nevypadl," dodala Kynychová.

„Lidé jsou zvyklí chodit tři minuty před lekcí. Ti příchozí a odchozí se jen tak u kasy nerozptýlí a fronty jsou na světě," shodli se majitelé dalších posiloven. „Lidé se musí naučit dělat si rezervy," radí zákazníkům. Slevy se totiž za kratší hodinu skupinových lekci kvůli frontám nedočkají.

Nepřehlédněte: Zámky a EET: Všechny si rovny nejsou

Pokladny za opaskem

Větší starosti než zákazníci ale mají s EET sami trenéři. V současné době jich mnoho z nich není zaměstnanci v daných fitness. Dělají sami na sebe, v převážné většině mají individuální tréninky s klienty ve více centrech, aby vyšli zákazníkovi vstříc. Někteří zase prozatím pracují jako brigádníci nebo na dohodu.

Od března příštího roku ale i oni jako živnostníci budou muset evidovat tržby. Mohli by se stát i kmenovými zaměstnanci posiloven. „Ale to se nám nevyplatí, protože by se nám zvedly mzdové náklady," řekla spolumajitelka jednoho z pražských fitness, jejíž jméno Deník zná.

V neposlední řadě by tak kvůli EET byli škodní i zákazníci: buď přijdou o svého oblíbeného lektora, nebo mohou čekat zdražení jeho služeb.

EET se lze vyhnout

Jsou tu ale i další řešení. Každý instruktor by si mohl pořídit svou vlastní pokladnu. „A nosit ji za opaskem? Je to celé nedomyšlené," dodal ironicky fitness trenér Michal V. Podle Finanční správy ČR ale zcela schůdné.

„Je tu také varianta, že by se domluvili s majiteli fitness centra a on by na základě pověření tržby evidoval a účtenky tiskl za ně. Muselo by to být ale zajištěné smluvně a na účtence by v tom případě byly všechny zákonem předepsané náležitosti obou (DIČ atd.)," uvedla tisková mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Trenéři ale mohou EET i obejít. Jak? Nechat si posílat částky za služby od zákazníků z účtu na účet. „V tomto případě je to na domluvě, resp. nastavení vztahů. Pokud by veškeré platby byly přijímány pouze převodem z účtu na účet, pak by tyto platby nepodléhaly evidenci tržeb. Musí to však dodržovat na sto procent. Pokud by začali přijímat hotovost a neevidovali tržby, nevydávali účtenky, poruší zákon a vystavují se riziku sankce," dodala Finanční správa.

„Tento problém budu řešit až před třetí vlnou EET. Vše včas proberu se svou účetní a společně vybereme nejpřijatelnější a zákonnou variantu," řekla cvičitelka Kynychová, která má nyní ve svém fitness především brigádníky.

Nepřehlédněte: Farmářské trhy startují. EET si ale vybírá oběti, nebude český chřest