Za nákup jednoho rohlíku výhra až milion korun? Možné to je.

Na ministerstvu financí ladí detaily nové „státní loterie“ Účtenkovka, která má lidi motivovat k odebírání účtenek z EET.

Původně zvažované termíny startu v polovině roku (v červenci či v září) byly nahrazeny novým datem: loterie odstartuje na začátku listopadu. Ministerstvo financí čekalo na skončení veřejné soutěže na dodavatele a případná odvolání.  Nakonec se změnilo i vedení resortu: Andreje Babiše (ANO) nahradil jeho stranický kolega Ivan Pilný. Ani on loterii nepohřbil. „Momentálně probíhá podrobné projednávání jednotlivých parametrů Účtenkové loterie s dodavatelem,“ potvrdila včera Deníku mluvčí resortu financí Michaela Tesařová.

Ivan Hoffman
Den Ivana Hoffmana: Digitální detox

Základní obrysy loterie jsou hotovy. Ministerstvo financí rozdá měsíčně 20 000 výher, přičemž hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do milionu korun. Věcnou výhrou bude nový automobil  (v odhadované ceně cca 400 tisíc korun, značka zatím není známa). „Ostatní výhry, pouze peněžitého charakteru, jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,“ popisuje Tesařová. Provoz Účtenkovky po technické stránce zajistí vítězná společnost Wincor Nixdorf, ta je mimo jiné asi nejznámějším světovým výrobcem bankomatů.

STO MILIONŮ NA ÚVOD

Loterie přitom ze začátku nebude chudá. Stát hodlá v Účtenkovce na výhrách ročně rozdat 65 milionů korun, dalších 12,5 milionu bude stát samotný provoz. Vedle toho bude 20 milionů korun  stát úvodní reklamní kampaň. Podtrženo sečteno, úvodní investice z peněz daňových poplatníků bude zhruba sto milionů korun. Ministr Pilný se nechal slyšet, že efektivita soutěže by se měla prověřit po ročním provozování.

Embéčko a trabant. Ilustrační foto.
Po českých silnicích stále jezdí 18 tisíc embéček a 20 tisíc trabantů

Účtenkové loterie v Chorvatsku na Slovensku či v Polsku přitom fungovaly hlavně ze začátku. Postupem času zájem lidí opadal. „Ze zkušenosti víme, že účtenku požaduje zhruba každý šestý zákazník – a i když je cílem loterie toto změnit, nemyslím si, že by to dokázala z dlouhodobého hlediska,“ popsal už dříve Deníku Petr Filipec z společnosti Storyous, která dodává pokladní systémy.

Na rozdíl od zahraničí se v Česku nebudou losovat účtenky až od určité částky (na Slovensku se losovaly od eura výše). Zaregistrovat do slosování u nás ale půjde každý den jen jedna účtenka od jednoho konkrétního obchodníka. Počet účtenek ale limitován není. Například při pěti nákupech v pěti různých obchodech tak půjde za daný den poslat  pět kódů.

Losovat by se mělo jednou měsíčně, a to ze zaslaných kódů účtenek z předchozího období.

Podle průzkumu společnosti Bizerba, která dodává pokladní systémy, je ale zájem zákazníků o loterii poměrně slabý. „Téměř 40 procent dotázaných totiž účast v soutěži úplně odmítá a dalších 34 procent přemýšlí, že ji vyzkouší pouze možná,“ uvedla mediální zástupkyně společnosti Jitka Votrubcová. Podle průzkumu, který byl realizován na reprezentativním vzorku 525 respondentů, chce zcela určitě soutěžit 15 procent lidí. 

Oslavy vítězství v Mosulu
Mosul slaví vítězství. Přišel však o milion obyvatel