Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky
Téměř rok po startu EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.
Za nákup jednoho rohlíku výhra až milion korun? Možné to je.
Na ministerstvu financí ladí detaily nové „státní loterie“ Účtenkovka, která má lidi motivovat k odebírání účtenek z EET.
Původně zvažované termíny startu v polovině roku (v červenci či v září) byly nahrazeny novým datem: loterie odstartuje na začátku listopadu. Ministerstvo financí čekalo na skončení veřejné soutěže na dodavatele a případná odvolání. Nakonec se změnilo i vedení resortu: Andreje Babiše (ANO) nahradil jeho stranický kolega Ivan Pilný. Ani on loterii nepohřbil. „Momentálně probíhá podrobné projednávání jednotlivých parametrů Účtenkové loterie s dodavatelem,“ potvrdila včera Deníku mluvčí resortu financí Michaela Tesařová.
Základní obrysy loterie jsou hotovy. Ministerstvo financí rozdá měsíčně 20 000 výher, přičemž hodnota prvních pěti výher bude v rozmezí od 100 000 do milionu korun. Věcnou výhrou bude nový automobil (v odhadované ceně cca 400 tisíc korun, značka zatím není známa). „Ostatní výhry, pouze peněžitého charakteru, jsou rozděleny do nižších finančních částek v řádech desetitisíců a stovek korun,“ popisuje Tesařová. Provoz Účtenkovky po technické stránce zajistí vítězná společnost Wincor Nixdorf, ta je mimo jiné asi nejznámějším světovým výrobcem bankomatů.
STO MILIONŮ NA ÚVOD
Loterie přitom ze začátku nebude chudá. Stát hodlá v Účtenkovce na výhrách ročně rozdat 65 milionů korun, dalších 12,5 milionu bude stát samotný provoz. Vedle toho bude 20 milionů korun stát úvodní reklamní kampaň. Podtrženo sečteno, úvodní investice z peněz daňových poplatníků bude zhruba sto milionů korun. Ministr Pilný se nechal slyšet, že efektivita soutěže by se měla prověřit po ročním provozování.
Účtenkové loterie v Chorvatsku na Slovensku či v Polsku přitom fungovaly hlavně ze začátku. Postupem času zájem lidí opadal. „Ze zkušenosti víme, že účtenku požaduje zhruba každý šestý zákazník – a i když je cílem loterie toto změnit, nemyslím si, že by to dokázala z dlouhodobého hlediska,“ popsal už dříve Deníku Petr Filipec z společnosti Storyous, která dodává pokladní systémy.
Na rozdíl od zahraničí se v Česku nebudou losovat účtenky až od určité částky (na Slovensku se losovaly od eura výše). Zaregistrovat do slosování u nás ale půjde každý den jen jedna účtenka od jednoho konkrétního obchodníka. Počet účtenek ale limitován není. Například při pěti nákupech v pěti různých obchodech tak půjde za daný den poslat pět kódů.
Losovat by se mělo jednou měsíčně, a to ze zaslaných kódů účtenek z předchozího období.
Podle průzkumu společnosti Bizerba, která dodává pokladní systémy, je ale zájem zákazníků o loterii poměrně slabý. „Téměř 40 procent dotázaných totiž účast v soutěži úplně odmítá a dalších 34 procent přemýšlí, že ji vyzkouší pouze možná,“ uvedla mediální zástupkyně společnosti Jitka Votrubcová. Podle průzkumu, který byl realizován na reprezentativním vzorku 525 respondentů, chce zcela určitě soutěžit 15 procent lidí.
Autor: Jan Klička
SERVIS
Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 30 000 Kč
Zootechnici Provozní zootechnik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vodní č.p. 214, Senice na Hané., Zam. výhody: Příspěvek na závodní stravování, penzijní připojištění, lázeňská rehabilitace., Kontakt je možný telefonicky denně od 7.00 - 15.30 hod. nebo mailem. Osobní kontakt je možný po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Zemědělské družstvo haná, Vodní, č.p. 214, 783 45 Senice na Hané. Informace: Lubomír Vítek, +420 608 683 106.
Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 30 000 Kč
Zootechnici Provozní zootechnik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vodní č.p. 214, Senice na Hané., Zam. výhody: příspěvek na závodní stravování, penzijní připojištění, lázeňská rehabilitace. Osobní kontakt je možný po předchozí telefonické domluvě (denně od 7.00 -15.30 hod.) nebo e-mailem.. Pracoviště: Zemědělské družstvo senice na hané, Vodní, č.p. 214, 783 45 Senice na Hané. Informace: Lubomír Vítek, +420 608 683 106.
Gastronomie - Vrchní číšník-vedoucí směny 30 000 Kč
Přijmeme vrchního číšníka-vedoucího směny do české restaurace na Praze 6, Evropské ulici, krátký/dlouhý týden, požadujeme zkušenosti v oboru, perfektní vystupování, částečná znalost AL, NJ, nabízíme 30.000 Kč čistého plus denní odměny
Doprava a logistika - Řidič sklápěcího návěsu 30 000 Kč
Malá stavebně dopravní firma se sídlem na Praze 6 hledá řidiče na sklápěcí návěs (C+E) na HPP, plat 30.000 Kč čistého, bez víkendů.
DOPORUČENÉ ČLÁNKY
V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy
Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě
Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce
Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi
1. Co to je EET?
Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.
2. Jak EET funguje?
Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.
3. Kdo eviduje tržby?
EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.
4. Co je evidovanou tržbou dle EET?
EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…
5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)
Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.
6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?
Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.
Praktické otázky z provozu
1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?
V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.
2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?
Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.
3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?
Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.
4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?
Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.
5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.
PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.