Podnikatelům s vicepremiérem Babišem dochází trpělivost, první podává žalobu. „Prakticky všechno, co Andrej Babiš nasliboval kolem EET, je jinak. Nevybralo se víc na daních, podnikatelské prostředí se výrazně pokřivilo. Kromě toho ministr Babiš plošně všechny podnikatele uráží, nadává jim do zlodějů a vrací náladu ve společnosti zpět do padesátých let. Už toho máme dost! Rozhodl jsem se proto podat na ministra financí žalobu, aby se před soudem oficiálně potvrdilo, že o elektronické evidenci mystifikoval," vysvětlil Boleslav Buzek, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET.

Zavedení elektronické evidence podle něj proběhlo prakticky bez jakékoliv konstruktivní diskuse s podnikatelským sektorem. Ministr Babiš počátkem ledna 2017 tvrdil, že v gastronomii a ubytování vzrostly díky EET tržby o 100 procent. Podle březnových čísel Českého statistického úřadu však došlo k nárůstu jen o necelých osm procent.

Michal Bláha, autor Hlídače EET a nový poradce ministra financí.
Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Například v srpnu 2016, kdy ještě žádná evidence nebyla, byl růst vyšší. Nejvyšší kontrolní úřad také upozornil na to, že z celkových cca 100 miliard korun daňových úniků připadá na živnostníky a drobné podnikatele sedm miliard. Zbytek tvoří velké firmy, kterých se často EET vůbec netýká. Po nejrůznějších problémech se zaváděním a provozem evidence také ministr Babiš operativně zákon o EET ohýbá a hledá výjimky pro nejrůznější skupiny podnikatelů. To potvrzuje, že zákon byl šitý horkou jehlou a navíc protlačen bez řádné debaty s opozicí a podnikatelskými kruhy.

Farmářské trhy v Havířově.
Radnice chtějí pomoct trhovcům s EET. Nabízejí internet zdarma

Po zhruba půlroce od zavedení elektronické evidence se postupně ukazuje, že Andrej Babiš také často mění svá předchozí vyjádření a manipuluje s čísly a fakty.

Tvrzení Andreje Babiše: Skutečnost:
Nárůst tržeb v gastronomii bude až 100 %. ČSÚ: nárůst tržeb cca 8 % . Tento nárůst kopíruje celoroční růst domácí spotřeby i příjmů z turistického ruchu.
EET je účinný nástroj v boji proti stínové ekonomice, který používá většina vyspělých států. EET používá kromě ČR pouze Slovinsko a Chorvatsko (obě země mají přitom značně vyšší podíl stínové ekonomiky než ČR). Ze zemí G20 má pouze Itálie a Turecko mírnější formu registračních off-line pokladen.
EET zamezí daňovým únikům. NKÚ: z celkových cca 100 miliard Kč daňových úniků připadá 7 mld. na živnostníky (zbytek tvoří velké firmy, kterých se často EET vůbec netýká). Dle praxe z balkánských států nezamezí EET ničemu. EET neřeší daňové optimalizace, práce načerno, atd. EET naopak zatraktivňuje stínovou ekonomiku (např. soukromé kluby, darovací trhy) jako každá jiná překážka v podnikání.
Colours of Ostrava 2016.
Festivaly musí poprvé přejít na EET. Očekávají problémy