EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dožijí se astrologové povinných účtenek?

/Pohledem Deníku/ - V duchu slavného výroku Andreje Babiše – je možné, že „všeci kradli". Myšleno hospodští.

20.1.2017
SDÍLEJ:

Ministr financí se včera vytasil s první oficiální statistikou. V porovnání prosince 2016 a prosince 2015 byly podle Babiše přiznané tržby hospod místo deseti miliard najednou dvacet miliard.

To samozřejmě nevypadá špatně. Jenže tržba se ještě nerovná skutečný příjem do státního rozpočtu, o který má jít ministru financí především. Letos by chtěl díky elektronické evidenci tržeb (EET) získat 4,3 miliardy korun na DPH. V tom asi nebude problém, protože tato daň se vybírá relativně snadno. Uhádnout, o kolik víc se vybere na dani z příjmů, si ale nikdo netroufne.

Čtěte také: Podle Babiše po zavedení EET víc restaurací vzniklo než zaniklo

Babiš tvrdí, že v prosinci zavřelo 104 podnikatelů, kterých se EET týkala, a naopak 307 živností vzniklo. To popírá statistika společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, podle níž bylo nově založeno 2099 živností a přerušeno či ukončeno 2882 hostinských živností.

Všechno jsou to ale v konečném důsledku jen abstraktní čísla, za nimiž se skrývají konkrétní problémy podnikatelů: museli si sehnat pokladnu, internetové připojení, vyškolit sebe i personál. To všechno něco stálo a rozhodně víc než 5000 korun, které stát nabídl jako jednorázovou slevu na dani.

Hospodští přitom byli slabým odvarem věcí budoucích. Až se v březnu ke stávajícím 42 podnikatelům subjektů připojí dalších 250 tisíc obchodníků, teprve otestujeme, na jak pevných technických základech EET stojí a jestli „dráty" skutečně dokážou vydat šest tisíc účtenek za sekundu, jak slibuje ministerstvo financí.

Čtěte také: Do druhé etapy EET se zatím zaregistrovala desetina obchodníků

Nesmíme přitom zapomenout na samou podstatu EET. Jejím cílem má být kromě vyššího výběru daní (to se asi daří) i narovnání podnikatelského prostředí a omezení podvodů. A v posledních dvou bodech ještě nejásejme.

Kontrolní hlášení k DPH

EET je sesterským projektem loni spuštěného kontrolního hlášení k DPH. První má kontrolovat daňové podvody tzv. na vstupu a druhé na výstupu. A teprve tyto dvě informace vytvoří ucelený obraz, na jehož základě mohou pracovat cifršpióni z pardubického „Daňového Pentagonu". Právě ve východočeské metropoli totiž sedí necelá dvacítka analytiků s bezpečnostní prověrkou, kteří v utajení (adresu budovy generální ředitelství tají, místní lidé však vědí) zkoumají došlá data z kontrolních hlášení i EET. Počítač jim z tisíců případů vybírá „podezřelosti", a pokud analytici dojdou ke stejnému závěru, odesílají echo na konkrétní berní úřad. Jaké reálné budou výsledky této „špionáže", ale zjistíme nejdřív za rok. Až EET a kontrolní hlášení poběží delší dobu.

Do té doby by především politici měli dát podnikatelům aspoň elementární klid a už nic v zákonech neměnit.

Není přece možné přijmout zákon o kontrolním hlášení a vzápětí ho novelizovat, protože pokuty za nedodržení lhůt byly moc tvrdé (stalo se loni). Není ani možné přijmout zákon o EET a měsíc před spuštěním z něj začít „vysvobozovat" podnikatele s paušální daní (k čemuž nakonec nedošlo).

Čtěte také: Sankce u kontrolního hlášení DPH budou mírnější, schválila vláda

Vyhlídky EET i kontrolního hlášení jsou mimochodem různé. Opozice je chce po nástupu do vlády zrušit. A kdo ví, zda tu na podzim nevznikne koalice „antiBabiš" a EET minimálně nezměkčí. Mimochodem: jako poslední se (v červnu 2018) mají k EET přidat i astrologové či věštci. Nevidí už v křišťálové kouli, zda EET bude, či nebude v té době ještě existovat?

Autor: Jan Klička

Nahravá se anketa
20.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Traktorista - krmivář - M/Ž 20 000 Kč Co bude Tvoje náplň práce? Ježdění s traktorem. Zakládání krmiva na žlab. Zastýlání stáje a její kydání pomocí mechanizačních prostředků. Co od Tebe požadujeme? Řidičský průkaz sk. B a T. Kladný vztah ke zvířatům. Praxe není nutná, ale je zde výhodou. Co Ti za to nabídneme? Práci na HPP, 18.000 – 22.000 Kč. Příspěvek na obědy. Služební telefon, ošacení, příspěvek na penzijní připojištění. Místo výkonu práce: Jilemnice. Nástup: ihned. Služby - Prodejce a obsluha půjčovny lyží 33 500 Kč Obsazujeme pracovní pozici – asistent prodeje Montana sport Praha. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rudolfovská tř. 202/88, České Budějovice, zednické a btonářské práce v rámci Jihočeského kraje. Pracoviště: Stavební firma abm s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 202, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ladislav Musil, +420 603 520 098. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 28 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Klapilová Lucie, tel.: 604995754, e-mail: dispecink@recyklace-touzim.cz , Zednické práce.. Pracoviště: Recyklace toužim s.r.o., Plzeňská, č.p. 324, 364 01 Toužim. Informace: Lucie Klapilová, +420 725 934 220,604 995 754.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >