EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodavatel registračních pokladen ohlásil insolvenci. Je první a nebude poslední

V Česku právě zkrachovala první firma, která po startu EET začala prodávat pokladny a softwar pro elektronické na odesílání účtenek. Jde o akciovou společnost E.E.T. One.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Insolvenci firmy způsobil nerealistický odhad počtu zákazníků a z něj vyplývající velké skladové zásoby.

"Ekonomická situace naší společnosti, jako poskytovatele služeb elektronické evidence tržeb, se vyvinula tak negativně, že byl na naši firmu podán návrh na insolvenci," píše E.E.T. One v prohlášení.

Zhruba tisíc klientů E.E.T. One má  jediný měsíc na rozhodnutí, zda přestoupí k předem vybrané firmě, která má garantovat dosavadní smluvní podmínky anebo jejich trápení s výběrem vhodné EET pokladny začne nanovo. Podle Igora Třeslína, ředitele firmy Storyous, která vyvíjí a prodává pokladny pro gastronomii, se takový vývoj na trhu dal očekávat.

“Vyplňuje se přesně to, před čím jsme varovali při startu EET. Už tehdy jsme tvrdili, že nepřežijí ti dodavatelé systémů, kteří svůj produkt vyvinuli výhradně kvůli EET. Do problémů se dostanou také ti, kteří přecenili své síly. Dolů je stáhnou náklady za obří marketingové kampaně i klientský servis,“ říká Třeštín.

Třeštín dodává, že nepříznivý trend bude ještě nějakou dobu pokračovat a E.E.T. One dlouho nezůstane jedinou firmou, která insolvenci ohlásila.

Zákazníkům společnosti E.E.T. One, kteří nyní řeší, co dál, Třeštín radí, aby tentokrát nehleděli na cenu pokladny a softwaru, ale hlavně na profesionalitu dodavatele, jeho dobré jméno a přístup k zákazníkům.

„Stále je sice na trhu možné získat takzvané řešení zdarma anebo vyměnit starou kasu za novou bez poplatku. Ale jsou to bez výjimek slevy, za které si v budoucnu stejně zákazník zaplatí. Doba, kdy i další hráči na trhu budou muset převádět bezplatné tarify na ty zpoplatněné, je už za dveřmi,“ říká Třeštín.

Insolvence společnosti E.E.T. One nepřekvapila ani zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyňka Švece. „Firmy jako EET One u nás neměly žádnou historii a vstoupily na trh pokladních systémů čistě kvůli EET s vidinou rychlého výdělku. Je téměř jisté, že i další takové společnosti čeká v příští měsících podobný osud,“ očekává Švec.

Firma Septim.cz se dalšího vývoje neobává. Podle ní jen dochází ke konsolidaci trhu.

Firmy, které už v oboru podnikaly, se musely po startu EET v první řadě postarat o své vlastní klienty a nesnažily se získat nové za každou cenu. Na trh registračních pokladen proto vstupovaly pomaleji, avšak s daleko větší stabilitou. Růst zákazníků očekávaly později.

„Nejvíce na krachy nových firem bohužel vždy doplatí zákazníci, kteří před začátkem první fáze volili zdánlivě nejjednodušší a nejlevnější řešení. Kvůli nedostatečnému zákaznickému servisu nebo nevyhovujícímu softwaru u stávajícícho dodavatele se na nás právě tito restauratéři začínají nyní obracet,“ říká Švec.

 

Autor: Lenka Králová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Přijmeme skladníka 33 000 Kč

Přijmeme šikovného a zodpovědného skladníka do velkoobchodu zeleniny a potravin na přípravu zboží dle objednávek. Noční provoz (8.5hod.). Mladý kolektiv, HPP, smlouva na dobu neurčitou, fyzicky náročná práce, příjemné prostředí, zaměstnanecké výhody. Plat až 33.000 Kč HM, možnost dalšího přivýdělku, prémií po zaučení a kariérního růstu.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Pracovní doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy.

Obchod - Zaměstnanec výběrové restaurace 125 Kč

Hledáme zaměstnance do známé výběrové restaurace na pozici obsluhy zákazníků za pultem, přípravy rybích pokrmů, salátů apod. Nástup možný ihned. Náplň práce: obsluha zákazníků, příprava rybích pokrmů, salátů, snacků, práce na pokladně, udržování pořádku na pracovišti.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/pracovnice - pouze pro OZP. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V případě zájmu zašlete životopis , Náplň práce:, administrativa (kopírování, laminování), kompletace smluv, vedení dokumentace , Požadujeme: , bezúhonnost, spolehlivost, pečlivost, flexibilita, schopnost samostatné i týmové práce, logické myšlení, Nabízíme: , zázemí silné a stabilní společnosti , možnost dalšího vzdělávání , práci v příjemném a přátelském prostředí , HPP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení. Pracoviště: Centr group-elmont s.r.o.-brno, 602 00 Brno 2. Informace: Dana Mahrová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >