Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dodavatel registračních pokladen ohlásil insolvenci. Je první a nebude poslední

V Česku právě zkrachovala první firma, která po startu EET začala prodávat pokladny a softwar pro elektronické na odesílání účtenek. Jde o akciovou společnost E.E.T. One.

13.7.2017
SDÍLEJ:

Insolvenci firmy způsobil nerealistický odhad počtu zákazníků a z něj vyplývající velké skladové zásoby.

"Ekonomická situace naší společnosti, jako poskytovatele služeb elektronické evidence tržeb, se vyvinula tak negativně, že byl na naši firmu podán návrh na insolvenci," píše E.E.T. One v prohlášení.

Zhruba tisíc klientů E.E.T. One má  jediný měsíc na rozhodnutí, zda přestoupí k předem vybrané firmě, která má garantovat dosavadní smluvní podmínky anebo jejich trápení s výběrem vhodné EET pokladny začne nanovo. Podle Igora Třeslína, ředitele firmy Storyous, která vyvíjí a prodává pokladny pro gastronomii, se takový vývoj na trhu dal očekávat.

“Vyplňuje se přesně to, před čím jsme varovali při startu EET. Už tehdy jsme tvrdili, že nepřežijí ti dodavatelé systémů, kteří svůj produkt vyvinuli výhradně kvůli EET. Do problémů se dostanou také ti, kteří přecenili své síly. Dolů je stáhnou náklady za obří marketingové kampaně i klientský servis,“ říká Třeštín.

Třeštín dodává, že nepříznivý trend bude ještě nějakou dobu pokračovat a E.E.T. One dlouho nezůstane jedinou firmou, která insolvenci ohlásila.

Zákazníkům společnosti E.E.T. One, kteří nyní řeší, co dál, Třeštín radí, aby tentokrát nehleděli na cenu pokladny a softwaru, ale hlavně na profesionalitu dodavatele, jeho dobré jméno a přístup k zákazníkům.

„Stále je sice na trhu možné získat takzvané řešení zdarma anebo vyměnit starou kasu za novou bez poplatku. Ale jsou to bez výjimek slevy, za které si v budoucnu stejně zákazník zaplatí. Doba, kdy i další hráči na trhu budou muset převádět bezplatné tarify na ty zpoplatněné, je už za dveřmi,“ říká Třeštín.

Insolvence společnosti E.E.T. One nepřekvapila ani zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyňka Švece. „Firmy jako EET One u nás neměly žádnou historii a vstoupily na trh pokladních systémů čistě kvůli EET s vidinou rychlého výdělku. Je téměř jisté, že i další takové společnosti čeká v příští měsících podobný osud,“ očekává Švec.

Firma Septim.cz se dalšího vývoje neobává. Podle ní jen dochází ke konsolidaci trhu.

Firmy, které už v oboru podnikaly, se musely po startu EET v první řadě postarat o své vlastní klienty a nesnažily se získat nové za každou cenu. Na trh registračních pokladen proto vstupovaly pomaleji, avšak s daleko větší stabilitou. Růst zákazníků očekávaly později.

„Nejvíce na krachy nových firem bohužel vždy doplatí zákazníci, kteří před začátkem první fáze volili zdánlivě nejjednodušší a nejlevnější řešení. Kvůli nedostatečnému zákaznickému servisu nebo nevyhovujícímu softwaru u stávajícícho dodavatele se na nás právě tito restauratéři začínají nyní obracet,“ říká Švec.

 

Autor: Lenka Králová

13.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 12 200 Kč Zámečníci strojů ZÁMĚČNÍCI STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 12800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: fyzickou zdatnost (fyzicky náročná práce, podmínkou je dobrý zdravotní stav). zodpovědnost, spolehlivost, V případě zájmu předem nutno telefonicky sjednat schůzku - volat po 14:00 hod.. Pracoviště: Bruskov stav družstvo -, 375 01 Týn nad Vltavou 1. Informace: Artur Shtainkuhler, +420 774 158 231. Stavebnictví - Hledáme kolegy na kontrolu práce 22 000 Kč Hledáme kolegy na kontrolu práce na Praze 4. Jedná se o kontrolu provedené práce při dokončování bytů na Praze 4. Dlouhodobá práce. Nabízíme 22.000 Kč čistého za měsíc. Stavební kvalifikace není podmínkou. Vhodné i pro důchodce, invalidy i studenty. V případě zájmu mě kontaktujte na uvedeném čísle Ochrana a ostraha - Strážný/strážná 17 000 Kč Strážný/strážná, kontrola objektů , kontrola osob vstupujících do objektu, zapisování a výdej karet , zamezení vstupu neoprávněným osobám , pravidelné obchůzky budov Gastronomie - Koncept Kozlovna - kuchař/číšník 30 000 Kč Kozlovna Koncept Kozlovna přijme do svého kolektivu kreativní kolegy, vyučeného samostatného kuchaře a samostatného vrchního číšníka. Nutná znalost čepování tankového piva. Jedná se o nově otevřený projekt - pivní bar "Kozlí díra". Nabízíme stabilní základní platové podmínky, mzda od 30.000 Kč + benefity/bonusy a osobní ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Kariérní a profesního růst.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY