Po včerejší schůzce ministra financí Andreje Babiše (ANO) se Sdružením místních samospráv (SMS) to oznámil mluvčí ministerstva Michal Žurovec. Babiš takovou činnost vesnických spolků nepovažuje za podnikatelskou činnost.

Starostové především menších obcí si stěžovali, že venkovské spolky musejí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby při překročení ročního obratu 175 000 korun. Proto včera po ministrovi požadovali úpravu metodických pokynů Finanční správy. Argumentovali, že nynější nastavení systému ohrožuje kulturní akce na vesnicích i existenci spolků jako takových.

Finanční správa od zahájení elektronické evidence tržeb (EET) v prosinci 2016 evidovala zhruba 121 000 podnikatelů, kteří do systému poslali přibližně 316 milionů účtenek. Systém pro přijímání účtenek běží nadále plynule a bez problémů, a to i podle údajů serveru hlidaceet.cz.

Čtěte také: Svobodné podnikání? Utopie, říkají obchodníci

Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

Pokud obchodníci prodávají vlastní výrobky (například farmář vlastní produkci na trhu), pak se do EET zapojí ve třetí či čtvrté fázi v roce 2018. Příležitostného prodeje přebytků ze zahrádek se EET nedotkne.

Nenechte si ujít: Trhovci museli začít s EET. Přímo pod okny finančáku