EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další EET firmy zkrachují. Malé prosí velké, ať je koupí

Zákazníkům nabízeli, že jim jejich pokladny spolehlivě spočítají tržby. Sami se však krutě přepočítali. Kdo? Výrobci a dodavatelé pokladních zařízení pro elektronickou evidenci tržeb (EET).

25.7.2017 8
SDÍLEJ:

EET v trafikách, ilustrační fotoFoto: Deník / Pech Karel

Loni na podzim a zkraje letošního roku před startem prvních dvou fází evidence tržeb prováděli výrobci pokladen plošnou reklamní masáž. Slibovali nejlepší podmínky, téměř nulové poplatky, plný servis.

Po půlroce fungování EET se ale ukazuje, že i Česko nejspíše čeká „chorvatský scénář“. Z desítek dodavatelů zůstanou nejsilnější jednotky.

V polovině července skončil první velký hráč – společnost „E.E.T. One“ za sebou nechala milionové dluhy a přibližně tisícovku podnikatelů, kteří v jednu chvíli nemohli odesílat tržby, a museli proto dočasně evidovat s tužkou na papír.

Nejspíše je to vrchol pomyslného ledovce. Malé firmy jsou v problémech a hledají možnost, jak se spojit nebo odprodat své klienty. Otevřeně už to přiznávají velcí hráči.

Mimo realitu

„Za posledních několik měsíců nás kontaktovalo mnoho menších dodavatelů EET ohledně možné investiční spolupráce,“ potvrdil včera na dotaz Deníku Luboš Lukasík, jednatel eKasa od O2. Právě tato společnost se s více než 20 tisíci klientů stala jedničkou na trhu. Podle Lukasíka jsou ale jednání s malými firmami o fúzích složitá.

„Vzhledem k ekonomické kondici jejich projektů jsou často jejich představy velmi nadsazené. V obecné rovině se dá říci, že kdo nemá více než pět tisíc zákazníků, je jeho hospodaření ztrátové,“ popisuje Lukasík.

Snahu o „námluvy“ potvrzuje i dvojka na trhu, společnost Dotykačka.

„V posledních týdnech jednáme o fúzi se společností One Pub s cílem spojit obě společnosti od začátku srpna tohoto roku. Kromě zmíněné fúze jsme v posledních dvou týdnech převzali zákazníky společnosti E.E.T. One, která je v likvidaci. Průběžně jednáme s dalšími poskytovali EET řešení, nicméně zatím nejsme oprávněni sdělovat detaily. Předpokládáme, že k dalším změnám na trhu EET dojde,“ říká mluvčí Dotykačky Michal Wantulok.

Fiktivní klienti

Problémy se slučováním potvrzují i další lidé z trhu, většinou ale pod podmínkou anonymity. „Nabídky menších firem jsou opravdu velmi nereálné. Za převod jednoho klienta požadují od 5000 do 35 tisíc korun. Navíc při bližším zkoumání zjistíme, že firma třeba oficiálně deklaruje tisíc klientů, ale v reálu jich platí jen 300 a zbytek jsou takzvaně tarify zadarmo,“ popsal Deníku jeden z dodavatelů.

Prvotní odhad odborníků byl takový, že se do EET postupně zapojí až 600 tisíc subjektů. Po prvních dvou fázích reálně eviduje 150 tisíc poplatníků, odhad byl až 300 tisíc. Obdobné číslo se uvádí pro 3. a 4. vlnu. Původní domněnka firem, že trh s prodejem pokladen vygeneruje až deset miliard korun, tak bude zřejmě rovněž dosti nadsazená.

To, že v Česku dojde k fúzím, předvídal už zkraje roku Hrvoje Somun – bývalý šéf státní firmy APIS IT, která v Chorvatsku zajišťuje technický dohled nad EET. „Na začátku EET v Chorvatsku roku 2013 bylo 320 různých providerů. Dnes jich je méně než 100. Prvních TOP 8 má téměř 90procentní podíl na trhu. Hlavními hráči jsou dnes vesměs telekomunikační firmy,“ popsal Deníku Somun.

Autor: Jan Klička

25.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Jeden z nejhlasitějších kritiků elektronické evidence tržeb začal radit jejímu duchovnímu otci Andreji Babišovi. Nebojí se autor Hlídače EET…

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >