EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Jeden z nejhlasitějších kritiků elektronické evidence tržeb začal radit jejímu duchovnímu otci Andreji Babišovi. Nebojí se autor Hlídače EET Michal Bláha, že ho ministr financí a šéf Hnutí ANO umlčí a zneužije v rámci předvolebního boje?

23.3.2017 9
SDÍLEJ:

Michal Bláha, autor Hlídače EET a nový poradce ministra financí.Foto: Deník / Martin Divíšek

Jste jedním z nejviditelnějších kritiků Babišovy elektronické evidence tržeb. Proč jste se rozhodl, že mu nyní budete radit?

Neradím Babišovi, ale státu, ministerstvu financí…

…nicméně "papírově" jste poradcem právě ministra Andreje Babiše.

To ano. Právníci mi vysvětlili, že není možné být poradcem ministerstva, ale jen nějaké osoby – takže se to napsalo na ministra. Já to ale vnímám tak, že radím úřadu. Pokusím se navrhnout změny, které zefektivní informační a komunikační technologie státu.

Budete řešit i kritizované EET?

Myslím si, že ne. V případě EET je ta koule už shozená ze skály, už se valí, zastavit se nedá. Navíc je do značné míry v gesci generálního finančního ředitelství. Takže na EET, bohužel, nebudu mít dramatický vliv. Nemluvě o tom, že je to spíše politická záležitost.

Čtěte také: Farmářské trhy startují. EET si ale vybírá oběti, nebude český chřest

Na začátku měsíce jste o generální finančním ředitelství napsal, že je to "daňové gestapo českého státu". Nyní budete s nadřízeným "gestapa" spolupracovat…

Tyhle otázky jsou absurdní. Když se mi nelíbí, jak se stát chová, tak mojí ambicí přece musí být, abych mu to vysvětlil, být jeho partnerem. Kritizovat je strašně snadné. To dokáže každý. I já kritizuju. Jenže samotnou kritikou se vám nepodaří věci změnit. Stát evidentně není schopen změnit se sám od sebe, takže potřebuje impuls zvenku. A já se o něj snažím. Možná je to naivní pokus, ale je to lepší, než jen nadávat v hospodě.

Opravdu si myslíte, že Babiš a jeho ministerstvo dají na vaše rady, pokud se jim nebudou zamlouvat?

Nemyslím si, že jsem vševědoucí. Takže si rád poslechnu oponenturu svých návrhů, budu o ní diskutovat, pokud bude podložená argumenty a bude se vést věcná diskuse. A bude naprosto v pořádku, když ministerstvo řekne, že moje rady jsou sice pěkné, ale že je neposlechne, protože to uvidí jinak. Naše spolupráce bude naprosto otevřená – co bude právně možné, to zveřejním. Na ministerstvu pak bude, aby argumentovalo, proč Bláhovy rady nedávají smysl.

Čtěte také: Druhá vlna EET dorazila už i na bleší trhy

Neobáváte se, že Andrej Babiš vaší "koupí" umlčel jednoho ze svých výrazných kritiků? Ostatně na Twitteru hned oznamoval, jak do toho jdete spolu a že to snad oba přežijete. Tedy dohodu bryskně využil ke svému P.R.

Samozřejmě nejsem naivní. Pro něj to je P.R. záležitost. Ale takhle pozitivně mu to může sloužit na začátku. Podstatné je, co se nám podaří změnit. Myslím si, že dokážu docela dobře identifikovat, pokud bych měl fungovat jen jako nějaká loutka. Budu-li ten pocit mít, pokusím se to změnit. A když se to nepodaří, spolupráci ukončíme. Já to dělám zadarmo a opravdu s představou, že chci státu pomoct.

Rozumím, že vaší motivací je pomoci státu. Ale přesto: nebojíte se, že to ve finále pomůže především Babišovi-politikovi? Je volební rok. Kdykoli může říct "co po mně chcete, vždyť jsem na ministerstvu angažoval největšího kritika, který provozuje Hlídače EET"…

To, co naznačujete, mi píší i lidi na sociálních sítích – že si ze mě Babiš udělal kašpárka, že mu budu dělat PR. Možná se za čtyři měsíce ukáže, že jsem fakt naivka. Pak se ale u mě na webu, Facebooku a Twitteru dočtete, že se mě Babiš snažil zneužít. Nicméně chci věřit, že taková situace nenastane, protože by to byla ztráta času - jak mého, tak jeho. Mým cílem je ve státě něco aspoň trochu změnit, každý drobný krok je fajn. Hodnoťme výsledek, hodnoťme to, co prosadíme.

Co tedy chcete změnit jako první?

Rozumím informačním technologiím, mám zkušenost se zákaznickým přístupem ze soukromé sféry. Myslím, že stát by měl tyto principy převzít. Teď, když vznikne nějaká aplikace, tak zjednoduší život především úředníkům, nikoli občanům. Stát by měl vnímat občany jako své zákazníky, nikoli nevolníky. Takže budu navrhovat konkrétní kroky, aby byl občan brán jako zákazník státu.

Abyste si zachoval svoji pozici nezávislého kritika úřadů, nehodláte spustit třeba hlídače rozdělování zemědělských dotací?

Pod můj plánovaný Hlídač státu se vejde skoro všechno. Určitě bude skvělé, když vznikne například i hlídač dotací. Ale nemusí to nutně znamenat, že to budu dělat já. Mým cílem je postavit platformu, na které svůj hlídač bude moci zprovoznit kdokoli. Já zemědělským dotacím nerozumím. Můžu to udělat technicky, ale nerozumím podstatě dotací. Ideální by bylo, kdyby se našel někdo, kdo tomu rozumí, najde, co je důležité, a propojí to.

Autor: Aleš Vojíř

23.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 500 Kč

Úředníci v oblasti daní odborný rada v útvaru ředitele Sekce Územní pracoviště Ostrava III. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Preferujeme právní vzdělání., Prosíme zájemce, aby se pečlivě seznámili s podmínkami výběrového řízení na: http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4484414, Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 31. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj, Na Jízdárně 3162/3, 709 00 Ostrava nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna3200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID 4hun2cu. Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 321442 , odborný rada v útvaru ředitele sekce – Ostrava III“.. Pracoviště: Finanční úřad pro moravskoslezský kraj, územní pracoviště ostrava iii, Opavská, č.p. 6177, 708 00 Ostrava 8. Informace: Stanislav Friedel, +420 596 905 301.

Gastronomie - Pokladní na 1/2 úvazek - kantýna 9 500 Kč

Do naší kantýny na P-10 hledáme slušnou a dochvilnou kolegyni na kasu, na poloviční úvazek či brigádu. Pozice je vhodná pro důchodce nebo maminku na mateřské. Kapacita jídelny je 90 hlavních jídel, pracovní doba 10.00-14.30hod. Jídlo, pití a pracovní pomůcky zdarma, platové ohodnocení 9.500 Kč.

Gastronomie - Číšník/servírka Český Krumlov 35 000 Kč

Přijmeme nástup ihned číšníka/servírku, mladý kolektiv, super peníze, na stálo nebo brigádně

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník - skladový hospodář. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt:Hrabánková Kateřina, e-mail: katerina.hrabankova@cssp2.czm ísto výkonu.Máchova č.p. 1029/14, Praha 2.Požadujeme: komunikační dovednosti, platný řidičský průkaz sk. B, aktivní řidič/ka, dobrá znalost PC (MS Office). Nabízíme: přátelské prostředí, plat. tř. 9, dovolená 5 týdnů, stravenky, možnost dalšího vzdělávání. více na www.cssp2/volna-mista.cz. Výpis z rejstříku trestů. Pracoviště: Centrum sociálních služeb praha 2 - 001, Máchova, č.p. 1029, 120 00 Praha 2. Informace: Kateřina Hrabánková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >