EET Deník EET Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Babiš o účtenkové loterii: Fronty u pokladen nehrozí

Ministr financí už má pravidla celonárodní soutěže. Spustí se v červenci. Ohrožena je naopak úleva EET pro paušální zdanění.

6.1.2017
SDÍLEJ:

Prosinec – Začala fungovat elektronická evidence tržeb (EET)Foto: Deník

Na každý rohlík zvláštní účtenku, aby šance na výhru rostla. A možné fronty u pokladen.

Taková obava panuje od chvíle, kdy ministerstvo financí oznámilo záměr spustit takzvanou účtenkovou loterii. Ta by měla lidi motivovat k odebírání účtenek z pokladen.

Riziko, že někteří „nadšenci" kvůli honbě za množstvím účtenek vytvoří fronty u pokladen, by mělo odpadnout. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) má už jasno ohledně pravidel losování.

„Do loterie půjde přihlásit vždy jen jedna účtenka. Pokud zákazník obdrží v jeden kalendářní den od obchodníka více účtenek, bude moci do účtenkové loterie registrovat pouze jednu z nich," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro regionální Deník. „Nebudou se tak tvořit žádné fronty a lidé nebudou mít tendence kouskovat své nákupy," míní Babiš.

V reálu si tak člověk za každý den může do loterie přihlásit i více účtenek od obchodníků (z ranního nákupu, z benzínky, z trafiky atd.). Vždy však jen jednu účtenku od každého z nich.

Čtěte také: Finanční správa zrušila web pro oznamování nevydané účtenky z EET

Český systém tak bude odlišný od loterií v okolí, kde se losuje na základě nějaké sumy. Například na Slovensku se losovaly účtenky od eura výše (nad 27 korun), v Polsku až nad 60 korun. V Česku se bude zájemce o loterii oficiálně nazvanou Účtenkovka registrovat pomocí webu a mobilní aplikace. Přesnější technická podoba bude jasná až po 10. lednu, kdy na ministerstvu otevřou obálky s nabídkami na provozování loterie.

Na zabezpečení losování chce stát ročně vydat sto milionů korun, z čehož 20 milionů by stála propagace a 65 milionů korun by šlo na výhry.

Prvních pět peněžitých výher bude v rozmezí od 100 tisíc korun do milionu korun a věcnou výhrou má být automobil. Zbytek výher bude v řádu desetitisíců až stovek korun. Losovat by se mělo každý 15. kalendářní den, a to z účtenek za uplynulé období. „Loterii chceme spustit do konce června, patrně k 1. červenci," doplnil Babiš.

Dělají si z nás srandu

Poté, co ministr nechal tento týden zrušit takzvané „udavačské tlačítko" na webu Finanční správy, bude loterie jedním z nástrojů, jak EET podpořit. Tím druhým jsou fyzické kontroly berních úředníků v hospodách, hotelích a od března i v obchodech.

Podle informací Deníku za první měsíc fungování účtenek už Finanční správa provedla 494 fyzických kontrol a spustila 29 správních řízení, na jejichž konci může být pokuta. Ta je v krajním případě až 500 tisíc korun nebo uzavření provozovny. Podle ministra financí navíc končí doba hájení, kdy berní úředníci hlavně radili a sbírali data. „Část hospod EET nebere vážně, dělají si z toho srandu, účtenky vůbec nevydávají. Víme o případech, kdy mají dvoje pokladny a když přijde cizinec, tak mu dají účtenku bez fiskálního kódu. Je to nepřijatelné porušování zákona," říká Babiš.

Paušální daň? Asi nemám podporu

Pro budoucí fungování evidence tržeb bude důležitý i následující týden. Poslanci začnou schvalovat takzvaný daňový balíček, který obsahuje i Babišův pozměňovací návrh, aby evidenci tržeb nepodléhali lidé, kterým finanční úřad povolí takzvanou paušální daň. Jde o drobné podnikání s tržbami do 250 tisíc korun ročně.

Babiš svůj záměr představil na tiskové konferenci na konci listopadu a vzbudil tím hněv premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ten už nechce do EET jakkoliv zasahovat.S vlastním ambicióznějším návrhem navíc přišli lidovci, kteří chtějí, aby se EET vztahovala jen na podnikatele s ročním obratemnad 414 tisíc korun. Pravicová opozice chce EET zrušit jako celek. Pokud se tedy nic nezmění po příštím jednání koaliční rady, Babiš nemá sílu osvobození EET pro „paušalisty" prosadit.

„My se s lidovci míjíme v základním pohledu. Oni usilují o plošnou výjimku z EET. Já chci vyloučení z EET jen na základě institutu paušální daně," vysvětluje Babiš. „Původně jsem si myslel, že pozměňovací návrh podají tři poslanci, za každou vládní stranu jeden. K tomu bohužel nedojde. Lidovci přicházejí se svým návrhem, ale ten my nechceme, protože je to výjimka z EET. ČSSD o tom úplně odmítla jednat a ostatní se k tomu vyjadřují negativně, takže pravděpodobně to neprojde," předvídá šéf státní kasy.

Přečtěte si: Část restaurací v Praze si stěžuje na problémy s EET

Autor: Jan Klička

6.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Traktorista - krmivář - M/Ž 20 000 Kč Co bude Tvoje náplň práce? Ježdění s traktorem. Zakládání krmiva na žlab. Zastýlání stáje a její kydání pomocí mechanizačních prostředků. Co od Tebe požadujeme? Řidičský průkaz sk. B a T. Kladný vztah ke zvířatům. Praxe není nutná, ale je zde výhodou. Co Ti za to nabídneme? Práci na HPP, 18.000 – 22.000 Kč. Příspěvek na obědy. Služební telefon, ošacení, příspěvek na penzijní připojištění. Místo výkonu práce: Jilemnice. Nástup: ihned. Služby - Prodejce a obsluha půjčovny lyží 33 500 Kč Obsazujeme pracovní pozici – asistent prodeje Montana sport Praha. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Rudolfovská tř. 202/88, České Budějovice, zednické a btonářské práce v rámci Jihočeského kraje. Pracoviště: Stavební firma abm s.r.o., Rudolfovská tř., č.p. 202, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Ladislav Musil, +420 603 520 098. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 28 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Kontakt: pí Klapilová Lucie, tel.: 604995754, e-mail: dispecink@recyklace-touzim.cz , Zednické práce.. Pracoviště: Recyklace toužim s.r.o., Plzeňská, č.p. 324, 364 01 Toužim. Informace: Lucie Klapilová, +420 725 934 220,604 995 754.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Pardubicích zavřeli bar kvůli EET, u Svitav sebrali forbesy

Majitel baru v Pardubicích měl EET evidované na jinou firmu. Teď má nuceně zavřeno.

Test Deníku: Účtenky prodejci automaticky nedávají. Navzdory pokutě

Dáte nám účtenku? zeptal se redaktor Deníku Rovnost v rychlém občerstvení ve Vyškově na náměstí. Po zaplacení ji totiž nedostal. Stejně dopadl i…

Dvacet tisíc výher měsíčně. Úředníci ladí detaily Účtenkovky

Téměř rok po startu  EET začne fungovat i státní loterie, v níž se budou losovat kódy z účtenek.

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >