VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Druhá vlna EET je tady. Doufám, že evidenci zruší, říká podnikatelka

Druhá vlna EET se dotýká také majitelky dvou plzeňských obchodů, se zdravými potravinami a přírodní kosmetikou, Martiny Bartoníčkové. Na středu je sice prakticky připravena, od pondělí už její zaměstnankyně používají nové pokladny a zvykají si na jiný systém fungování, ovšem ze změny nadšená není.

1.3.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Museli jsem koupit dvě kasy, zaplatila jsem si paušál kvůli softwaru na rok a půl dopředu. To nás vyšlo na čtyřicet tisíc korun," vyčíslila podnikatelka z Tymákova. Protože neměla ani v jedné provozovně internet, náklady ještě vzrostly.

Čtěte také: Farmáři na trzích: EET zdraží potraviny, vypudí ale překupníky

„Kromě uvedených jednorázových výdajů jsou tady ale i pravidelné, jako třeba za internet, což je tisíc korun měsíčně za oba obchody. Připojení jsme dřív vůbec nepotřebovali, takže z mého pohledu se jedná o naprosto zbytečné peníze navíc," zdůrazňuje.

Nejsme žádní zloději

Potřebné pokladny podnikatelka pořídila raději s předstihem a prodavačky se s nimi učily zacházet. „Systém nám padal, účtenky se netiskly tak, jak měly, byl to opravdu strašný start. Nakonec si všichni zvykli. Ovšem, to jsme ještě nefungovali v ostrém provozu, který začíná ve středu. Vůbec si nedokážu představit, jak budeme řešit například výpadek internetu," podotýká.

Martina BartoníčkováObává se, že v takových případech bude ona i její zaměstnankyně muset trávit volný čas, případně část víkendu dodatečným doplňováním nutných údajů do systému.

Majitelka Bioplanety Bartoníčková nesouhlasí ani s určitými tvrzeními, která obviňují podnikatele z toho, že před zavedením EET stát podváděli. „Mě jako živnostnici to uráží, když se o nás mluví jako o zlodějích. Myslím, že daňové úniky se týkají spíš některých velkých firem, kde jsou daleko větší obraty peněz. Pevně doufám, že budoucí vláda elektronickou evidenci tržeb zase zruší," uzavírá.

Údaje osobně i přes portál

Do včerejší 13. hodiny si na územních pracovištích Finančního úřadu pro Plzeňský kraj vyzvedlo potřebné údaje k přihlášení do systému pro 2. vlnu EET 3712 podnikatelů. Daňový portál EPO vy-užilo 1775 žadatelů, celkový počet vydaných autentizačních údajů se dostal na číslo 5487. „Nejvíce (1964) jich bylo vydáno v Plzni, nejméně (445) v okrese Rokycany," řekla mluvčí FÚ Michaela Hošťálková.

Kolik procent podnikatelů v kraji, jichž se druhá vlna týká, je zatím bez autentizačních údajů, podle ní říct nelze. „Nevíme, kolik podnikatelů se rozhodne přijímat pouze bezhotovostní platby (nepodléhají EET) či nespadnou z důvodu minoritní činnosti do pozdější, tedy 3. nebo 4. fáze," vysvětluje Hošťálková.

Nepřehlédněte: Druhá vlna EET: obchodníci si stěžují, někteří i končí

Souběh více činností, kde jedna je hlavní a druhá minoritní, mají třeba kadeřnice, které kromě stříhání prodávají kosmetiku. Nebo opravář hodin, který vedle oprav prodává budíky.

Dalším důvodem ´nečitelné´ statistiky je, že spousta podnikatelů má oprávnění na maloobchodní či velkoobchodní činnost, ale neprovozují ji. A navíc si mohou potřebné údaje vyzvednout na kterémkoli finančním úřadu v republice. Týden před spuštěním měla potřebné údaje vyzvednuta jen třetina ze čtvrt milionů podnikatelů v Česku.

Autor: Miroslava Vejvodová, Miroslava Tolarová

Souhlasíte s EET?

Ano

48 %

Ne

52 %

Hlasovalo: 33550

1.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Babišovi nebudu dělat kašpárka, věří jeho nový poradce

Jeden z nejhlasitějších kritiků elektronické evidence tržeb začal radit jejímu duchovnímu otci Andreji Babišovi. Nebojí se autor Hlídače EET…

Krajští celníci už vyrazili kontrolovat EET

Od prosince už provedli celníci v Libereckém kraji 97 kontrol, sedmnáctkrát odhalili pochybení.

EET? Prázdné výlohy a strach

Po restauracích, barech a hotelech, které už mají za sebou skoro tři měsíce zkušeností, míří elektronická evidence tržeb (EET) do dalších…

Povinné účtenky – základní otázky a odpovědi

1. Co to je EET?

Zkratka počátečních písmen elektronická evidence tržeb, je to systém dálkového zasílání přehledu tržeb. Už dříve se v Česku uvažovalo o zavedení tzv. registračních pokladen s fiskální pamětí.

zobrazit více >

2. Jak EET funguje?

Podnikatelé si musejí pořídit internet, pokud podnikají venku, tak bezdrátový. K tomu si musejí pořídit tiskárnu na účtenky a do nějakého zařízení (mobil, dotyková pokladna, tablet) nahrát program na odesílání tržeb.

zobrazit více >

3. Kdo eviduje tržby?

EET je rozdělena do čtyř etap. Rozhodující je, do jakého typu podnikání (dle tzv. kódů CZ- NACE) spadáte.

zobrazit více >

4. Co je evidovanou tržbou dle EET?

EVIDOVANOU TRŽBOU JE JAKÁKOLI PLATBA, která není ojedinělá, a je uskutečněna prostřednictvím…

zobrazit více >

5. Co musí podnikatel udělat, aby měl EET (autentizace, certifikát)

Než podnikatel zahájí vydávání účtenek, musí požádá Finanční správu o autentizační údaje, které mu umožní přihlášení na portál správce daně. Po přihlášení si podnikatel na portále zaeviduje své provozovny a vygeneruje tzv. certifikát.

zobrazit více >

6. Jaké zkušenosti si z EET odnesli Chorvaté?

Dodavatelé EET služeb začali růst jako houby po dešti Na začátku jich bylo přes 300. Po počátečním nadšení přišlo vystřízlivění.

zobrazit více >

Praktické otázky z provozu

1. Jak vybrat dobrého dodavatele pokladen? Na co si dát pozor?

V současné době vidíme na trhu mnoho start-upů, které víří vody trhu s EET, což je velmi dobře. Pokud ale vycházíme ze zahraničního trhu, kde mají i několikaleté zkušenosti, je patrné, že většina nových společností do roka své existence zaniká.

zobrazit více >

2. Jakým způsobem funguje ovládání tabletu/dotykové pokladny a jak se vkládá papír?

Ovládání dotykové pokladny je stejné, jako každý jiný tablet. Pokud si tedy umíte přečíst článek na denik.cz, je zde veliký předpoklad, že zvládnete i elektronickou pokladnu.

zobrazit více >

3. Jak se kasa zavírá a jak z ní předám informace své účetní?

Záleží na konkrétním dodavateli. Například nejrozšířenější typ eKasa má funkci, která umožňuje na konci směny zvolit položku „Uzavřít pokladnu". Zde si uživatel vybere, zda-li již dnes zavírá nebo pouze předává směnu někomu ze svých kolegů.

zobrazit více >

4. Slyšel jsem, že je dobré, aby kasa měla zálohování dat pomocí cloudu. Co když se mi data smažou?

Pokud by se stalo, že z jakéhokoliv důvodu přijdete o data v zařízení, tak se dají všechna data obnovit pomocí zálohového souboru přímo v aplikaci.

zobrazit více >

5. Zapomněl jsem si PIN do kasy, jak ho obnovím? Reset pinu.

PIN kódy lze měnit a i upravovat i na dálku. Opět záleží na konkrétním modelu pokladny.

zobrazit více >

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies